Różne, Porady

rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne mają wiele zastosowań, a ich posiadanie pozwala znacząco poprawić nasz komfort życia, przy stosunkowo niedużym wydatku. Czym dokładnie są i jakie są ich najważniejsze cechy? Dlaczego warto zdecydować się na rolety montowane na zewnątrz budynku? O czym pamiętać przy wyborze odpowiednich?

 

1. Rolety zewnętrzne - czym są?

2. Rolety antywłamaniowe - czy są przydatne?

3. Rodzaje rolet zewnętrznych

4. Największe zalety rolet zewnętrznych

5. Zamontowanie rolet zewnętrznych - czy jest wymagające?

6. O czym pamiętać kupując rolety podtynkowe i inne zewnętrzne?

 

Rolety zewnętrzne - czym są?

Rolety zewnętrzne to rodzaj zasłony okien, która pełni wiele różnych funkcji. Dzięki nim możemy kontrolować ilość światła, jaka wpada do pomieszczeń w domu w ciągu dnia, a także całkowicie zaciemnić wnętrze na noc, co ułatwi nam sen. Rolety pełnią także funkcję antywłamaniową, jeżeli są do tego przystosowane, co sprawia że nasz dom lub mieszkanie są lepiej chronione pod naszą nieobecność.

 

Rolety antywłamaniowe - czy są przydatne?

Rolety antywłamaniowe to szczególny rodzaj tych zewnętrznych, który pełni jeszcze jedną, dodatkową funkcję - zabezpiecza nasze okna przed wtargnięciem przez nie osób trzecich. Pancerz rolety tego typu jest wyposażony w specjalne blokujące wieszaki, które uniemożliwiają podniesienie jej od zewnątrz. Co więcej, próba przechytrzenia tego mechanizmu powoduje, że potencjalny włamywacz robi wokół siebie dużo hałasu, co może go spłoszyć lub zaalarmować osoby będące w pobliżu. Antywłamaniowe rolety możemy włączyć w domowy system alarmowy i sprawić, że będą się blokować przy jakiejkolwiek próbie ingerencji w ich strukturę.

 

Rodzaje rolet zewnętrznych

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem rolet zewnętrznych, musimy najpierw zdecydować, jakie dokładnie wybierzemy. Istnieją trzy różne rodzaje, które można zainstalować na zewnątrz budynku:

  • rolety podtynkowe: aby móc je zainstalować, musimy pomyśleć o tym już na etapie projektowania budynku. Rolety tego typu montuje się na elementach konstrukcyjnych ściany, a także izoluje miejsca pomiędzy stelażem a ścianą. Do wyboru mamy opcję sterowaną ręcznie lub elektrycznie;
  • rolety nadstawne: część ich konstrukcji znajduje się wewnątrz domu. Ten rodzaj rolety nakłada się na okno i montuje razem z nim w przestrzeni do tego przeznaczonej. Również musimy uwzględnić ich obecność jeszcze na etapie projektowania domu. W przypadku montażu na istniejących oknach niezbędna jest wymiana stolarki okiennej;
  • rolety natynkowe: inaczej nazywane elewacyjnymi lub adaptacyjnymi, montowane w pełni na ścianie. Z tego powodu skrzynka, w której chowa się roleta jest w pełni widoczna i odstaje od elewacji budynku. Tego typu rolety zewnętrze mogą być montowane na każdym etapie prac, także na budynkach już istniejących. Nie jest wymagana wymiana okien, a same rolety można obsługiwać ręcznie lub wyposażyć w sterowanie zdalne.

 

Największe zalety rolet zewnętrznych

Zakup rolet zewnętrznych niesie ze sobą wiele plusów. Chociaż często musimy pomyśleć o nich już przy projekcie budynku, nie da się ukryć że zapewniają nam one dodatkowy poziom bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach położonych na parterze lub niskich piętrach. Posiadanie rolet na zewnątrz domu umożliwia nam również zatrzymanie ciepła zimą, w czasie sezonu grzewczego, co przekłada się na większy komfort oraz mniejsze rachunki. Latem z kolei przesłonięcie okien umożliwia utrzymanie niskiej temperatury i zdecydowanie ułatwia radzenie sobie z falami upałów. Rolety zewnętrzne to także błogosławieństwo dla osób, które nie są w stanie spać przy nawet słabym źródle światła - całkowicie opuszczone zapewnią całkowite zaciemnienie sypialni i tym samym poprawią komfort i jakość naszego snu.

 

Zamontowanie rolet zewnętrznych - czy jest wymagające?

Montaż rolet zewnętrznych jest mocno zależny od tego, na jaki typ się zdecydowaliśmy. W przypadku rolet podtynkowych i nastawnych ich obecność należy uwzględnić bardzo wcześnie, a do montażu najlepiej zatrudnić osoby znające się na tym fachu. Ze względu na to, że te dwa rodzaje są integralną częścią ściany, ich zainstalowanie może zająć więcej czasu. W przypadku rolet natynkowych nie mamy tego problemu, a także - o ile posiadamy zmysł do majsterkowania - z dużym prawdopodobieństwem poradzimy sobie z nimi samodzielnie. Zawsze jednak warto zapytać dostawcę, czy w cenie zakupu jest wliczony również profesjonalny montaż.

 

O czym pamiętać kupując rolety podtynkowe i inne zewnętrzne?

Wybierając rolety zewnętrzne powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na wymiary oraz na to, czy będziemy w stanie łatwo podłączyć je do systemu alarmowego w naszym domu lub mieszkaniu. Istotne jest również to, jak dużo pracy wymaga ich montaż - jeżeli nie chcemy wykonywać remontu ani zmieniać projektu naszego domu, najlepszym wyborem będzie opcja natynkowa. Rolety warto również dopasować kolorystycznie do naszej elewacji. Dzięki temu będą nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale również estetyczne.