Bezpieczeństwo i Automatyka

Drzwi zewnętrzne powinny być jak najlepsze i jak najmocniejsze – dobrze więc, by były to drzwi antywłamaniowe. Drzwi antywłamaniowe pozwolą bez większej obawy opuścić mieszkanie na dłużej, gdyż ich otworzenie czy wyważenie jest bardzo trudne i zbyt czasochłonne, aby przeciętny złodziej, czy włamywacz podjął ryzyko ich sforsowania.

Drzwi antywłamaniowe występują na rynku stolarki drzwiowej w bardzo wielu odmianach. Są drzwi stalowe, które po pomalowaniu trudno odróżnić od innych tradycyjnych drzwi. Są też drzwi pokryte eleganckim fornirem,którego kolor jest do wyboru klienta i które na pierwszy rzut oka nie przypominają drzwi antywłamaniowych, czyli takich jakie ciągle pokutują jeszcze w wyobrażeniu wielu osób – ciężkich, topornych i z wieloma zamkami.

Współczesne drzwi antywłamaniowe mają lekki wygląd i są bardzo łatwe w użyciu. Są jednak w pełni antywłamaniowe i większość z nich posiada odpowiednie i wydawane na podstawie rygorystycznych i surowych wymagań, atesty. Ich nieuprawnionego otworzenia bronią bardzo wysokiej jakości zamki. Producenci i sprzedawcy drzwi antywłamaniowych mają z reguły sporą paletę odpowiednich zamków do wyboru, choć klient może zażyczyć sobie wstawienia zamka wybranego i wskazanego przez siebie, który w palecie sprzedawcy akurat się nie znajduje. Większość jest także odpowiednio atestowana i produkowana w milionach różnych kombinacji. Znalezienie dwóch identycznych egzemplarzy nie jest w praktyce możliwe. Montowanie większej ilości zamków nie jest wskazane, gdyż każdy nowy zamek obniża o pewien stopień wytrzymałość i sztywność drzwi. Wystarczą w zupełności dwa, ale dobre zamki z podkreśleniem słowa „dobre”. Dlatego nie należy zbytnio na zamkach oszczędzać – one są przecież sercem każdych drzwi zewnętrznych. Istotą podstawowego (głównego)zamka, który jest zamontowany w drzwiach antywłamaniowych jest jego powiązanie ze specjalnymi bolcami, które po przekręceniu klucza wysuwają się, co do zasady, z trzech stron drzwi wchodząc głęboko w bardzo wytrzymałą i mocną framugę. Takie rozwiązanie sprawia, że wyważenie w ten sposób zabezpieczonych drzwi jest praktycznie niemożliwe. Nie powinien także nikogo zmylić estetyczny, gładki i wysokiej jakości fornir, którym drzwi są oklejone. Pod spodem, na całej powierzchni znajduje się stalowa blacha, a w środku drzwi są wzmocnione bardzo wytrzymałymi lecz lekkimi sztabami, które nadają drzwiom odpowiednią sztywność.

Blachy i sztaby uniemożliwiają ewentualnemu intruzowi dostanie się do środka poprzez prymitywne porąbanie drzwi. Blacha zamontowana wewnątrz drzwi pełni jeszcze dodatkową, ważną rolę - chroni pomieszczenia mieszkalne przed ewentualnym ogniem z zewnątrz.

Jak więc z powyższego widać dzisiejsze drzwi zewnętrzne mogą bardzo skutecznie powstrzymać każdego nieproszonego gościa, a jednocześnie mogą być ozdobą i wizytówką każdego mieszkania lub domu. Warto drzwi antywłamaniowe zamówić. Domownicy będą spokojni, a dom bezpieczny.

Zazwyczaj czytane