Wnętrza i Wykończenie

Kinkiety do mieszkania

Kinkiety ścienne od lat dominują w wielu wnętrzach. Dają dobre światło, a przy okazji tworzą ciekawe akcenty świetlne i przytulną atmosferę. Dzięki nim można bardzo łatwo doświetlić ciemne pomieszczenie lub używać ich jako lampki nocnej. Co jeszcze warto wiedzieć o kinkietach?

Kinkiety ścienne wewnętrzne – jak je dobrać?

Kinkiety ścienne najczęściej wykorzystuje się w salonie, w biurze i sypialni. Często służą jako dodatkowe oświetlenie salonu, gdy wieczorem cała rodzina ma ochotę obejrzeć film, ale nie chce zapalać głównego światła. Świetnie sprawdzają się też w roli lampki nocnej. Kinkiety ścienne tworzą niepowtarzalną, przytulną atmosferę w każdym pomieszczeniu, dlatego są tak popularne.

Kinkiety ścienne do salonu czy sypialni powinny być dopasowane do oświetlenia głównego. Najlepiej jeżeli zdecydujesz się na kinkiety z tej samej serii, co lampa główna – jednak nie jest to warunek konieczny. Możesz eksperymentować z oświetleniem i stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Warto jednak, by wszystkie lampy w pomieszczeniu miały podobny design.

Kinkiet ścienny z włącznikiem może służyć do czytania: w takim wypadku warto zaopatrzyć się w energooszczędną żarówkę, która daje mocne, bezpieczne dla oczu światło. Odradza się korzystanie z żarówek LED, których światło może być za jasne do sypialni. Kinkiet ścienny LED jednak doskonale sprawdzi się w przedpokoju lub w łazience.

Kinkiety ścienne w większości przypadków służą dodatkowemu oświetleniu – mówi ekspert z serwisu lampy.pl. – Zdarza się jednak, że pełnią rolę głównego oświetlenia, na przykład w przedpokoju czy w małej sypialni.

Kinkiety ścienne – gdzie zamontować?

Kinkiety ścienne warto montować wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie. Oprócz tego mogą one oświetlić lustra, obrazy czy inne elementy dekoracyjne. Dzięki odpowiednio zamontowanym kinkietom ściennym udaje się stworzyć nie tylko odpowiedni nastrój w mieszkaniu, ale również podkreślić jego walory.

Zainstalowanie kilku kinkietów pozwala na swobodne operowanie światłem i jego strumieniem – popularne są zwłaszcza lampy, które można dowolnie obracać. Dodatkowo współczesne kinkiety mają przeróżne kształty i kolory. Przykładowo w nowoczesnej sypialni sprawdzi się czarny kinkiet ścienny o łukowatym kształcie, a w klasycznej – kinkiet w kształcie pochodni.

Jeżeli chcesz oświetlić jakiś element wiszący na ścianie, wybierz specjalne kinkiety, które służą do podświetlania. Inne rodzaje tych lamp mogą nie dać efektu, jakiego oczekujesz. Kinkiety oświetlające ściany zwykle mają bardziej skoncentrowane światło, w przeciwieństwie do zwykłych kinkietów, których używa się na przykład w łazience.

Kinkiety ścienne sprawdzą się także w małym, wąskim przedpokoju – mówi ekspert z serwisu lampy.pl. - W takim pomieszczeniu montowanie wiszących żyrandoli czy dużych lamp mija się z celem – zwłaszcza gdy powierzchnia całego przedpokoju jest niewielka.

Kinkiety to także doskonały pomysł na urozmaicenie pokoju dziecka. Prosty kinkiet w kształcie chmurki czy bohatera z ulubionej bajki nie tylko ożywi całej pomieszczenie, ale także sprawi maluchowi ogromną frajdę. Dodatkowo wymiana kinkietu jest stosunkowo prosta – w niektórych modelach wystarczy wymienić tylko klosz, dlatego bez problemu będzie można dopasować oświetlenie do aktualnego wieku i zainteresowań dziecka.

Nowoczesne kinkiety ścienne mogą łączyć wiele stylów – ostatnio coraz popularniejsze są drewniane kinkiety o ciekawych, nietypowych kształtach, które odnajdą się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Przy ich pomocy można nie tylko bez problemu doświetlić pomieszczenie, ale również nadać mu charakteru. Należy jednak pamiętać, że lampy pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także estetyczną.

Wykończenie, Wystrój i Wnętrze domu

Zazwyczaj czytane