Instalacje elektryczne, wodne, oświetlenie, inne

Podjęcie decyzji co do odpowiedniego rozmieszczenia oświetlenia domu zwykle nastręcza inwestorom niemałych trudności. Jeśli chcemy mieć bowiem dobrze oświetlone wszystkie zakamarki wnętrza, trzeba zwykle kilku lamp i to niezależnie od powierzchni pomieszczenia. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się oświetleniu szynowemu, które pozwala połączyć świetny styl i nowoczesny design z zachwycającą wręcz funkcjonalnością. Czym jest oświetlenie szynowe i w jakich wnętrzach się sprawdzi? Jaki rodzaj lamp warto wybrać? Jakie wady i zalety ma oświetlenie szynowe? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć na jego temat.

 

Czym jest oświetlenie szynowe?

Najprościej można by było określić je jako "lampy na szynach" - oświetlenie szynowe jest systemem składającym się ze źródła światła, czyli lampy lub lamp, umieszczonych w specjalnie skonstruowanych szynach przytwierdzonych do sufitu albo ściany. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji światła w swoim domu.

W klasycznym rozwiązaniu możemy zmieniać ilość włączonych lamp oraz, do pewnego stopnia, kierunek padania światła. Natomiast w przypadku systemu szynowego możesz jednym ruchem ręki zmienić położenie każdej z lamp i oświetlić tę przestrzeń, której akurat używasz - oświetlenie w pełni dopasowuje się do Twoich potrzeb.

 

oświetlenie

Rodzaje oświetlenia szynowego

Na rynku istnieją dwa rodzaje systemu szynowego - jednofazowy i trójfazowy. W przypadku systemu jednofazowego możemy przesuwać lampę czy lampy po całej długości szyny. Nie mamy za to możliwości wyłączania pojedynczych lamp. Ten system pozwala nam łączyć pojedyncze szyny w linii prostej lub pod kątem 90 stopni.

Większe możliwości uzyskamy za pomocą oświetlenia szynowego trójfazowego. Po pierwsze same szyny możemy układać w bardziej skomplikowane kształty - prostokąty, trójkąty czy zygzaki. Drugim aspektem przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania jest opcja wyłączenia części źródeł światła. Jego funkcjonalność jest zatem większa i daje bogatsze możliwości aranżacyjne.

Oświetlenie szynowe LED obejmuje lampy wiszące, reflektory i spoty, które dostępne są w bardzo szerokiej gamie modeli, wzorów i kolorów. Dzięki temu każdy z nas znajdzie rozwiązanie, które zaspokoi jego potrzeby i będzie się świetnie komponowało z resztą wyposażenia pomieszczenia.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się oświetlenie szynowe?

Lampy szynowe czy też reflektory szynowe doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu w domu. Możesz zainstalować je na suficie w kuchni, salonie, sypialni czy łazience. Ze względu na swoją funkcjonalność, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które w polskich domach zastępuje tradycyjne systemy oświetlenia.

Dzięki systemowi oświetlenia szynowego możesz zapewnić sobie doskonałe, efektywne oświetlenie kuchni. Zamiast instalować dodatkowe lampki nad blatami roboczymi, wystarczy tylko zamontować lampy szynowe. Świetnie sprawdzi się system trójfazowy i szyny ułożone w kształt na przykład zygzaka albo prostokąta - istotne jest, aby mieć możliwość przesunięcia źródła światła nad blat - w ten prosty i błyskawiczny sposób stworzysz przyjazną i bezpieczną przestrzeń do kulinarnych eksperymentów. A kiedy posiłek będzie gotowy - jednym ruchem ręki przesuniesz lampę nad stół. Czyż to nie genialne?

Równie dobrze systemy szynowe służyć nam będą w salonie czy też pokoju dziennym. Zamiast różnych lamp - wiszącej, stojącej, kinkietów - wystarczy Ci jeden kompletny system oświetlenia szynowego. Dzięki możliwościom, jakie oferuje, możesz oświetlić przestrzeń w czasie zabawy z dziećmi, czytania książki czy oglądania ulubionego serialu - źródło światła zawsze będzie tam, gdzie go akurat potrzebujesz. Najciekawsze modele obejrzysz i kupisz tutaj: https://www.salonled.pl/pl/150-oswietlenie-szynowe

Podobnie będzie w sypialni, w której zwykle potrzebujemy lampy wiszącej oświetlającej całe pomieszczenie, a do tego nastrojowych kinkietów oraz oczywiście lamp stojących lub reflektorków nad łóżkiem, dzięki którym możemy przed snem poczytać książkę. Wybierając system szynowy LED należy zwrócić uwagę na to, aby dawał on możliwość włączenia tylko wybranych przez nas punktów - w ten sposób stworzymy taki nastrój, jakiego aktualnie potrzebujemy.

Jaki widzimy, oświetlenie to sprawdza się w praktycznie każdym pomieszczeniu domowym. Łazienka nie będzie tu wyjątkiem - zwłaszcza ta o większej powierzchni, którą podzielić należy na strefy w przypadku zastosowania klasycznego oświetlenia. Warto w niej wydzielić strefę kabiny prysznicowej lub wanny, umywalki, toalety czy pralki - wówczas łatwiej jest nam korzystać z łazienki, bowiem każdy jej punkt spowity jest światłem. I znowu - montaż oświetlenia szynowego ułatwi nam życie i funkcjonowanie w domowej przestrzeni. Jeśli zamontujesz je na suficie w łazience, za każdym razem dopasujesz ich rozmieszczenie do swoich potrzeb.

Jakie oświetlenie wybrać?

Możliwości mamy bardzo dużo, a lampy szynowe są coraz częściej wybierane do domowych wnętrz, pozwalając stworzyć nowoczesne i bardzo funkcjonalne aranżacje. Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia zależy przede wszystkim od potrzeb inwestora oraz charakteru wyposażenia pomieszczeń w jego domu czy mieszkaniu.

Kwestia wyboru samych punktów świetlnych, ich rodzaju, designu i koloru, to dopiero początek. Koniecznie przemyśleć należy kwestię ilości, długości i kształtu szyn oraz oczywiście ich koloru. Jak już wspomnieliśmy, możecie zdecydować się na oświetlenie jedno- i trzyfazowe, które znacząco różnią się między sobą funkcjonalnością. W pomieszczeniach wąskich i długich (jak na przykład przedpokój) bez obaw możecie zdecydować się na rozwiązanie jednofazowe. Systemy trójfazowe sprawdzą się natomiast w kuchni, salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym.

Warto wiedzieć, że same szyny są łatwe w montażu i występują w kilku wariantach. W zależności od gustu i stylu wyposażenia wnętrz, możecie zastosować rozwiązanie natynkowe lub znacznie dyskretniejsze - podtynkowe. Ilość kolorów szyn pozwala na ich dopasowanie do swoich potrzeb i oczekiwań. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach typu loft, ale również skandynawskich, ultranowoczesnych, pop-art i wielu innych - wystarczy tylko spośród wielu różnych wariantów wybrać najbardziej pasujący. Warto również wspomnieć, że nowoczesne oświetlenie na szynach pozwala na wykorzystanie ekologicznych, trwałych i niezawodnych świetlówek LED.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na nowoczesne oświetlenie szynowe - i nie ma w tym fakcie niczego zaskakującego. Jest ono proste w montażu, wyjątkowo atrakcyjne wizualnie i oczywiście funkcjonalne. Elastycznie i precyzyjnie dopasowuje się do użytkownika, jego nastroju i rodzaju aktywności.

Zazwyczaj czytane