Wnętrza i Wykończenie

Rolety wewnętrzne są zarówno skutecznym, jak i modnym sposobem zasłaniania okien. Odpowiednio dobrane są funkcjonalne i zdobią wnętrze. Zatem chcąc dodać charakteru pomieszczeniom warto zastanowić się nad zakupem rolet. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju rolety, zatem przed ich nabyciem dobrze jest wiedzieć, czego szukamy. Poniżej omawiamy niektóre z rodzajów rolet.

Rolety klasyczne (zwijane)

Są to najbardziej popularne z rolet. Montuje się je na ramie okna, na ścianie lub na suficie tuż nad oknem. Rolety tego typu nawija się na specjalną rolkę przy pomocy silnika lub ręcznie (przy użyciu linki lub sznureczka). Wśród rolet klasycznych wyróżnia się rolety wolnowiszące lub kasetowe. Te pierwsze nie są niczym ograniczone, zaś te drugie są zabudowane tak, aby przylegały do okna. Zatem przy otwarciu okna nadal pozostają na swoim miejscu. Ze względu na fakt, że rolety kasetowe montuje się w prowadnicach, są one droższe, a co za tym idzie mniej popularne niż te wolnowiszące. Rolety tego typu nadają się zarówno do mieszkań, jak i pomieszczeń użyteczności publicznej oraz biur.

Rolety rzymskie

Są to rolety, które składają się w fale, gdy pociągniemy za odpowiednią linkę. Rolety rzymskie wzmacniane są poprzecznymi fiszbinami, co powoduje, że składają się równomiernie. Na rynku są dostępne w różnych wzorach i kolorach. Mogą być doskonałym uzupełnieniem design’u pomieszczeń mieszkalnych. Ich lekki i bieliźniany charakter powoduje, że raczej nie nadają się do pomieszczeń biurowych. Roleta rzymska pod kątem dekoracyjnym stanowi swego rodzaju połączenie zwykłych rolet z efektownymi zasłonami. Rzymskie rolety coraz częściej pojawiają się w ofertach sklepów internetowych, a wśród nich, w sklepie Mango.pl.

Rolety plisowane

Nazywa się je plisami. Są bardzo wygodne i nadają się do montażu w nietypowych oknach np. dachowych lub o niekonwencjonalnych kształtach. Zazwyczaj mocuje się je między listwami przyszybowymi. Chociaż można je zamontować również tak, by przykrywały zarówno szybę jak i listwy. Rolety pilsowane można zamocować w taki sposób, aby nie uszkodzić okien. Wśród plis wyróżniamy te jednofunkcyjne (zwijane od dołu do góry) oraz dwufunkcyjne (zwijane od dołu do góry oraz od góry do dołu). Dzięki taki rozwiązaniom mamy możliwość odsłonięcia wybranej części okna, nie musimy od razu odsłaniać go całego. Tego typu rolety nadają się zarówno do mieszkania, jak i do przestrzeni biurowych.

Rolety Austriackie

Swoim wyglądem nieco przypominają zasłony. Podciąga się je w przy pomocy specjalnego sznureczka. Chcąc zapewnić odpowiednie ułożenie marszczeń muszą być wykonane ze stosownego materiału. Zamontowane na oknie będą stanowić doskonałą ozdobę wnętrza.

Rolety bambusowe

Pasują do wnętrz o orientalnym charakterze. Zrobione są ze splecionych słomek, które połączone są listwami z babusa. Mimo ścisłego splotu przepuszczają wiązki światła, co świadczy o ich niewątpliwym uroku. Rolety tego typu są montowane tak, aby zasłonić całe okno. Niektóre z firm oferują również bezinwazyjny montaż takich rolet na ramie okna. Na rynku możemy znaleźć je w różnych wzorach i wariantach kolorystycznych.

Żaluzje drewniane

Są bardzo stylowe i modne. Stanowią nie tylko dekorację, ale i dobrze chronią przez niechcianym słońcem lub wścibskimi sąsiadami. Pasują do pomieszczeń wyposażonych w drewniane meble, z którymi dobrze się komponują. Są proste i nowoczesne. Zazwyczaj montuje się je na ścianie nad oknem.

Zazwyczaj czytane