Wnętrza i Wykończenie

Salon to wyjątkowe pomieszczenie, które pełni kilka funkcji - to w nim odpoczywamy, uczymy się, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli więc chcemy dobrać odpowiednie nowoczesne oświetlenie, musimy wybrać model, który sprosta wielu zadaniom. Na pewno jedno źródło światła nie wystarczy. Najlepiej postawić na lampy wiszące i uzupełnić je, montując kinkiety czy dokupując lampy stojące. Najlepiej rozplanować ich rozmieszczenie jeszcze na etapie projektowania wnętrza, by było naprawdę funkcjonalne i estetyczne.

 

Oświetlenie w salonie

W salonie najważniejsze wydaje się być to, by nie ograniczyć się do jednego źródła światła. Zwłaszcza, jeśli jest to pomieszczenie o sporym metrażu, bo w takiej sytuacji jedna lampa wisząca nie ma szans na dokładne oświetlenie całej przestrzeni. Zwróć uwagę, że zaciemnione rogi optycznie zmniejszają cały salon i generują niezbyt estetyczny efekt wizualny. Dodanie więc dodatkowego źródła światła to absolutne minimum. Warto postawić na lampy podłogowe lub kinkiety, które podkreślą piękno twojego mieszkania i wprowadzą do niego klimat.

Jeśli twój salon to tylko jeden z kilku elementów otwartej strefy dziennej, pamiętaj, że dobrze dobrane nowoczesne oświetlenie może pomóc w rozgraniczeniu ich. Możesz w ten sposób wyraźnie odseparować salon, hol, kuchnię czy jadalnię. Nie mniej istotna wydaje się funkcja dekoracyjna wybranych lamp. Salon to bowiem pomieszczenie reprezentacyjne, w którym nierzadko gościsz znajomych i rodzinę. Na etapie projektu postaraj się zadbać również o niezależne obwody, dzięki którym nie będziesz płacił wysokich rachunków za prąd. Tak naprawdę rzadko potrzebujesz wszystkich świateł jednocześnie.

Jak dobrać lampy do salonu?

Wybierając lampy do salonu musisz pamiętać, że bardzo istotna jest ich właściwa liczba. W ten sposób unikniesz męczącego życia w półmroku. Gdy twoje oczy muszą pracować na wysokich obrotach, jesteś stale zmęczony i poirytowany. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, jak dobrze dobrane nowoczesne oświetlenie podnosi nasz codzienny komfort życia. Jeśli więc jesteś na etapie projektowania wnętrza, dokładnie przeanalizuj potrzebną ci ilość źródeł światła.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na więcej na kilka lamp, łatwiej będzie ci później dostosować jasność do potrzeb. Zwracaj także uwagę na moc opraw świetlnych i postaraj się dostosować je do wielkości pomieszczenia. Co istotne, zmniejsza się ona, gdy lampy główne uzupełniają lampy podłogowe lub kinkiety. Dlatego te decyzje nie mogą być podejmowane pochopnie.

Co jeszcze jest istotne, gdy wybierasz liczbę punktów świetlnych w salonie? Pamiętaj, że wszystkie nowoczesne lampy mają pełnić inne funkcje. Dokładnie przemyśl, co będzie znajdowało się we wnętrzu i dostosuj projekt do swoich planów. Innej lampy będziesz potrzebował do biurka, innej natomiast obok telewizora czy nad jadalnianym stołem. Warto podkreślić także, że ostateczny efekt uzależniony jest również od wybranego koloru ścian - im jest jaśniejszy, tym straty są mniejsze, co przekłada się również na wysokość rachunków za prąd w przyszłości.

Wybierając nowoczesne oświetlenie do salonu nie możesz zapomnieć również o tzw. kolorze światła. Sprawdzaj zawsze temperaturę barwową określaną w kelwinach. Szukając odpowiednich żarówek do swojego salonu, zwracaj więc uwagę na oznaczenia. Czego się z nich dowiesz?

  • 2700 K - to tzw. ciepły biały kolor światła, odpowiedzialny za budowanie warunków sprzyjających relaksacji,
  • 4000 K - to tzw. zimny biały kolor światła, który będzie dobry do pracy, bowiem nie ma wielkiego wpływu na odbiór prawdziwej kolorystyki twojego otoczenia.

 

lampy do salonu

lampa sufitowa

lampy sufitowe

lampy wiszące

Wykończenie, Wystrój i Wnętrze domu

Zazwyczaj czytane