Wnętrza i Wykończenie

Mały przedpokój

Przedpokoje w większości domów i mieszkań są dosyć małe. Aranżacja tak niewielkiej przestrzeni sprawia wiele problemów, ale jest kilka sposobów na to, by zrobić z niej prawdziwą wizytówkę dla naszego mieszkania. Zobacz, jak efektownie i praktycznie urządzić mały, wąski przedpokój.

Choć wydaje się, że przedpokój nie odgrywa zbyt dużej roli w mieszkaniu, to nie należy pomijać go w aranżacji. Pamiętajmy, że jest to pierwsze pomieszczenie, które widzimy po powrocie do domu. W nim także witamy naszych gości, więc warto urządzić go tak, aby robił na przybyłych dobre pierwsze wrażenie. Wnętrze powinno być stylowe i zachęcające, ale musi też pełnić swoją zasadniczą funkcję – umożliwiać magazynowanie naszych butów, płaszczy i kurtek. Jak osiągnąć to wszystko na tak ograniczonej przestrzeni?

Jak optycznie powiększyć mały przedpokój?

Jeśli nasz przedpokój jest wąski i podłużny powinniśmy skupić się przede wszystkim na jego optycznym powiększeniu. Całą dostępną nam przestrzeń należy zaaranżować tak, aby nie przytłaczała i nie sprawiała wrażenie jeszcze ciaśniejszej. Najlepszym trikiem na osiągnięcie efektu optycznego powiększenia jest zastosowanie jasnych barw. Ściany w przedpokoju powinny być więc jasne, najlepiej białe. To rozjaśni nasze wnętrze i sprawi, że wyda się nieco większe.

W małym przedpokoju powinno znaleźć się także lustro, i to możliwie jak największe. Dzięki niemu optycznie powiększymy przestrzeń, dodamy jej dodatkowej głębi i wymiaru. Najlepiej umieścić lustro na jednej z bocznych ścian lub na końcu korytarza. Warto powiesić je tak, aby odbijało światło z pomieszczenia naprzeciwko lub przynajmniej ładnie zaaranżowany fragment ściany. Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu. Żyrandol w przedpokoju to trochę za mało, warto pomyśleć też o kilku kinkietach lub reflektorkach, najlepiej nad lustrami. Dzięki nim pomieszczenie będzie jaśniejsze i optycznie większe.

Wybieramy meble do małego przedpokoju

Wybierając meble do przedpokoju, warto mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze, pamiętajmy, że w małym i wąskim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się płytkie meble, na przykład szafka na buty o głębokości 20 cm, zamiast 40. Dzięki temu prostemu zabiegowi zyskamy dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów wolej przestrzeni. Po drugie, unikajmy mebli w ciemnych kolorach, bo sprawiają wrażenie ciężkich. Dużo lepiej sprawdzą się te ze szklanymi lub lustrzanymi frontami. Ciekawie prezentują się także szafki lakierowane na wysoki połysk, które dodatkowo odbijają światło i rozjaśniają wnętrze.

Elementem, który optycznie powiększy przedpokój może być też szafa wnękowa, najlepiej z lustrem. Dzięki niej nie będziemy musieli montować wieszaka, a chowając wszystkie płaszcze do szafy unikniemy efektu zagracenia przestrzeni.

Aranżacja przedpokoju – praktyczne porady

Aranżując mały i wąski przedpokój warto postawić na minimalizm. Przede wszystkim postarajmy się nie zagracać przestrzeni i usunąć z niej wszelkie zbędne przedmioty. Elementy, takie jak pudełka, kosze czy ozdoby mogą zagracić wnętrze i sprawić, że wyda się jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Chowajmy więc do szafy wszystko, co się da. Pęki kluczy, parasolki czy inne drobiazgi powinny mieć swoje miejsce. Pamiętajmy też, by nie zostawiać na odkrytym wieszaku zbyt dużej ilości ubrań. Gdy zjawią się goście, witajmy ich w maksymalnie oświetlonym przedpokoju, bo jasne wnętrze jest przyjemniejsze i bardziej zachęcające.

Zazwyczaj czytane