Bezpieczeństwo i Automatyka

Dom, lub mieszkanie można zabezpieczyć przed włamaniem na wiele sposobów.

Zamki do drzwi

Są najprostszym sposobem utrudniającym wtargnięcie do domu niepożądanej osoby. Jeśli ktoś decyduje się na bardziej skomplikowany zamek, to musi wiedzieć, że inne są kryteria jego doboru do nowych drzwi a inne, gdy wymienia się stary zamek na nowy.
Wybór rodzaju zamka- wpuszczany lub wierzchni sprowadza się również do konstrukcji drzwi.
Wybierać można również spośród zamków, które współpracują z systemem alarmowym, albo spośród takich, które są sterowane elektronicznie, bądź za pomocą karty magnetycznej.

Można się zdecydować także na klasyczny zamek ale koniecznie atestowany. Są one specjalnie ukształtowane i wykonuje się je ze wzmocnionych stopów stali, co uniemożliwia rozwiercanie istotnych elementów.

Bardzo ważny jest sposób zamontowania zamka. W znaczny sposób wpływa to na skuteczność zamka. Najlepiej zlecić montaż firmie, która specjalizuje się w tego typu usługach. Czasami, gdy ubezpiecza się mieszkania, w umowie są podane warunki ubezpieczenia, które określają późniejszą możliwość starania się o odszkodowanie. Niejednokrotnie napisane niewielkim drukiem i mówią m.in. o tym, że odszkodowanie za włamanie nie jest możliwe, jeśli zamek był montowany własnoręcznie a nie przez firmę się tym specjalizującą.

Drzwi zewnętrzne

Kolejnym sposobem zabezpieczenia domu przed włamaniem są odpowiednie drzwi wejściowe. Co to znaczy 'odpowiednie'? Mowa jest nie tylko o ich wzmocnieniu, które sprowadza się do zwiększenia ich odporności mechanicznej. Owszem, jest to ważne, ale równie istotna jest ochrona elektroniczna, która może być zastosowana w miejscach wzmocnień konstrukcji drzwi.

Poczucie bezpieczeństwa dają drzwi antywłamaniowe. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Wyposaża się je w firmowe zamki, które gwarantują blokadę drzwi na wszystkich krawędziach. Są bardzo wytrzymałe na próby rozwiercania ich zwykłymi narzędziami mechanicznymi. Są również odporne na działanie ognia i wysokich temperatur.

Ogrodzenia

Specjalny zamek i drzwi antywłamaniowe są dobrym rozwiązaniem chroniącym bezpieczeństwo domowników i ich mienia, ale warto również pomyśleć o zabezpieczeniu się od zewnątrz. Mowa jest o ogrodzeniach. Nierzadko są one piękne, fantazyjne ale nie stanowią żadnej przeszkody dla potencjalnego włamywacza. Błędem jest wybieranie ogrodzenia tylko ze względów wizualnych, estetycznych. Okazuje się, że podmurówki, czy murki, które są piękne i stanowią fantastyczny element dekoracyjny, pełnią też funkcję schodka umożliwiającego włamywaczowi przedostanie się na teren posesji. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest wyszkolony pies, który odstraszy niepożądane osoby.

Zabezpieczenie okien i drzwi tarasowych

Zabezpieczone drzwi wejściowe dają poczucie bezpieczeństwa ale tylko wtedy, gdy zabezpieczone są okna i drzwi tarasowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kraty, zarówno te wmurowane na stałe w ściany, jak i te składane, zsuwane. Na uwagę zasługują również trwałe kraty w postaci krat w ramach mocowane do ram okiennych.

Innym, ciekawym rozwiązaniem zabezpieczającym są folie antywłamaniowe, które utrudniają rozbicie szyby. Produkowane są z żywicy poliestrowej o różnej grubości, w zależności od wymagań. Takie zabezpieczenie można dodatkowo wzmocnić zabezpieczeniem elektronicznym szyb, wzbudzającym alarm, gdy szyba zostanie stłuczona, lub zostaną uszkodzone paski metalizowanej folii naklejanej na szybach.

Brama garażowa

Ona również powinna być dobrze zabezpieczona, tym bardziej, jeśli przez garaż można wejść do domu. Brama garażowa powinna mieć odpowiedni sposób zamknięcia, w jednym lub kilku punktach regulowania. Zamki powinny posiadać atest policyjny, co umożliwia ubezpieczenie samego garażu. Brama powinna też mieć odpowiednią konstrukcję antywłamaniową. Solidna rama i wzmocniona płyta, to podstawa. Decydując się na bramę z przeszkleniem, to trzeba wziąć pod uwagę, że okno także musi być zabezpieczone. Można je wyposażyć w odpowiednie szyby akrylowe albo poliwęglanowe.

Zabezpieczyć dom można na różne sposoby, ale trzeba pamiętać o tym, że nawet najlepsze zabezpieczenie nie daje stuprocentowej pewności. Rodzaj zabezpieczenia powinien być dopasowany do wartości chronionego obiektu, majątku jaki w n im jest, do poziomu zagrożenia i wartości zastosowanych systemów ochrony. Nie można również zapomnieć o ubezpieczeniu majątku. Pamiętać też trzeba o tym, że nawet jeśli uda się przeszkodzić włamywaczowi w skutecznym włamaniu z kradzieżą, to nawet jeśli nic nie zginie, to włamywacz może spowodować straty materialne związane ze zniszczeniami drzwi, czy okien. Warto się przed tym zabezpieczyć.

Zazwyczaj czytane