Bezpieczeństwo i Automatyka

Budowa inteligentnego domu aktualnie nie jest już tylko trendem wśród zamożnych. Dostrzegając zalety takiego domu wiele par decyduje się na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań już na etapie planowania domu. Czym jest inteligentny dom?

Najkrócej ujmując rzecz jest to integracja różnych instalacji w naszym domu w jeden spójny system sterowania. Sterowanie odbywać może się nawet za pomocą naszego telefonu komórkowego. Inteligentny dom, to przede wszystkim dom, w którym możemy więcej czasu poświecić bliskim lub swym pasjom przy jednoczesnym oszczędzaniu na wielu aspektach jego użytkowania.

W inteligentnym domu możemy korzystać z tak zwanych funkcji centralnych - pozwalają one za pomocą jednego przycisku wyłączyć wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną. Możemy także centralnie obniżyć i wyrównać temperaturę w całym domu. Zdecydowanie się na urządzenia typu 'inteligentny dom' zwiększa w sposób znaczący bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Co składa się na inteligentny dom? Mamy tu całą gamę począwszy od sterowania bramami zewnętrznymi po sterowanie roletami, oknami dachowymi, instalacją alarmową, czy kamerami zewnętrznymi z rejestratorem. Dotyczy to także gniazd elektrycznych, oświetlenia, systemu podlewania ogrodu i innych najbardziej oczywistych i potrzebnych urządzeń wykorzystywanych na co dzień w każdym domu. Inteligentny dom może nawet symulować naszą obecność - nie musisz prosić o pomoc sąsiadów czy teściów, możesz spokojnie zostawić swój dobytek i cieszyć się wakacjami. Innym ciekawym i niebanalnym rozwiązaniem jest wysłanie SMS, w którym informujemy system, aby zadbał o odpowiednią temperaturę w naszym domu. Popularną funkcją jest także samodzielne zamykanie okien, kiedy zaczyna padać deszcz. To tylko niektóre z licznych możliwości inteligentnego domu. Korzyści jak widać są znaczące, to niebywałe ułatwienie dla współczesnej zabieganej rodziny. Zauważmy, iż od lat zwiększa się ilość wykonawców systemów typu inteligentny dom. Póki, co jest to droga inwestycja, ale stabilny i szybki rozwój tego zakresu w budownictwie budzi nadzieję, że w niedalekiej przyszłości słowo dom kojarzyć będzie nam się z miejscem, o które nie trzeba dbać, bo to ono będzie dbać o nas. Budując dom zawsze warto dwa razy przemyśleć czy ta inwestycja nie jest warta realizacji. I pamiętajmy, iż słowa dom, rodzina i zdrowie to nasze największe wartości, a pieniądze są tylko środkiem do celu.

Zazwyczaj czytane