Wnętrza i Wykończenie

Ściany nie muszą być wyłącznie spokojnym tłem dla wystroju wnętrza. Mogą przykuwać wzrok ciekawą fakturą, żywym kolorem, modnym motywem. Nowoczesne techniki malarskie nie są wcale bardziej czasochłonne niż tradycyjne malowanie ścian. Nie wymagają przecież perfekcyjnego czyszczenia i wygładzania powierzchni przed malowaniem. Nierówności, pęknięcia, nawet plamy, wszystkie te niedoskonałości można sprytnie zamaskować. Do niedawna dekoracyjne malowanie było możliwe tylko za pomocą specjalistycznych, ale i dość drogich profesjonalnych farb i narzędzi. Dziś w sklepach budowlanych znajdziesz farby, które pozwolą uzyskać równie niebanalny efekt.

Oto kilka propozycji:

1. Efekt barwnej przecierki: Z palety barw wybierz dwa ciepłe, ale kontrastujące ze sobą kolory. Jasnym pokryj równomiernie całą ścianę. Gdy powierzchnia wyschnie, weź szorstką ściereczkę o grubej, mięsistej fakturze. Maczaj ją w ciemnej farbie, starannie odciskaj i zwijaj w wałek. Roluj po ścianie w różnych kierunkach, od góry do dołu.

2. Efekt cieniowania: Ścianę należy pokryć tynkiem barwionym rozprowadzanym nierówną warstwą za pomocą stalowej szpachli. Po upływie przynajmniej 24 godzin powierzchnię pomaluj bejcą do tynków, aby pogłębić efekt postarzenia.

3. Efekt przenikania: Zestawione ze sobą kolory muszą się przenikać. Szorstką gąbkę zanurz w jasnej farbie i odciśnij. Niemal suchą przykładaj do ciemnej płaszczyzny - blisko łączenia barw. Stempluj miejsce koło miejsca, na górze gęściej, na dole rzadziej, osiągając efekt opadającego do wody piasku.

Wykończenie, Wystrój i Wnętrze domu

Zazwyczaj czytane