Wnętrza i Wykończenie

Dekoracyjny wzór na ścianie sprawia, że mieszkanie nabiera przytulności i wygląda o wiele ciekawiej. Z tego powodu szablony na ścianę są popularne od lat, a ich zwolennicy ozdabiają za ich pomocą prawie każde pomieszczenie. Niestety, nieprawidłowo wykonany wzór wygląda gorzej niż jego brak. Poznaj błędy, które możesz popełnić podczas korzystania z szablonów na ścianę.

1. Nieodpowiedni dobór barw

2. Niedomalowane fragmenty

3. Niskiej jakości szablon na ścianę

4. Niepasujące do aranżacji szablony na ścianę

5. Zbyt wczesne wykonanie wzoru

 

Szablony na ścianę są eleganckim i prostym sposobem na stworzenie unikalnego wnętrza. Dzięki nim, pokój dzienny, sypialnia lub pokój dziecięcy nabierają przytulności, jakiej brakuje wnętrzom pozbawionym dekoracji. Co ważne, wzór na ścianie nie zajmuje miejsca i nie kurzy się, dlatego jest odpowiedni nawet do niewielkich pomieszczeń lub pokojów małych alergików. Aby wzór wyglądał dobrze, pamiętaj o niepopełnianiu błędów w czasie jego wykonywania.

 

Nieodpowiedni dobór barw

Zły dobór barw do szablonu na ścianę niszczy dekoracyjny efekt. Łączenie różowego i pomarańczowego, zielonego i niebieskiego, czerwonego i fioletowego jest odważne i ciekawe, jednak na ścianie niekoniecznie wygląda dobrze. Gdy intensywne, jaskrawe barwy zestawi się za pomocą szablonu, aranżacja pomieszczenia staje się przytłaczająca. Gryzące się kolory utrudniają odprężenie się w salonie oraz zasypianie w sypialni. Złym wyborem jest również łączenie ze sobą dwóch zbyt podobnych kolorów. Jeżeli kontrast pomiędzy nimi jest zbyt mały, wzór na ścianie jest słabo widoczny.

 

Niedomalowane fragmenty

Szablony na ścianę są czasem dość skomplikowane. Zawierają sporo niewielkich fragmentów, które należy dokładnie domalować. Braki we wzorze są widoczne już z daleka, dlatego powinno się poświęcić więcej czasu na dokładne wykonanie motywu dekoracyjnego. Jeżeli jest taka potrzeba, powinno się nałożyć na szablon drugą warstwę farby, by równomiernie pokryć wszystkie elementy wzoru.

 

Niskiej jakości szablon na ścianę

Wybierając szablon na ścianę, powinno się kierować nie tylko estetyką wzoru, ale i jakością szablonu. Wysokiej jakości szablon jest odporny na nasiąkanie farbą, zachowuje formę podczas malowania i łatwo usuwa się ze ściany po wykonaniu wzoru. Szczególnie kiepskim pomysłem jest drukowanie szablonów na ścianę na zwykłym papierze.

 

Niepasujące do aranżacji szablony na ścianę

 

Wśród szablonów na ścianę znajdzie się wiele różnych motywów, jednak nie każdy z nich pasuje do aranżacji, jaką zamierza się stworzyć. Przykładowo, geometryczne figury źle wyglądają w połączeniu z rustykalnymi meblami lub dodatkami w stylu prowansalskim, natomiast motywy kwiatowe i roślinne są nieodpowiednie do pomieszczeń utrzymanych w stylu industrialnym lub high-tech. Szablon powinien być wybierany, dopiero gdy zadecyduje się o wyborze mebli i dodatków. Nawet najpiękniejszy wzór źle wygląda, jeśli jest niedopasowany do reszty elementów w pomieszczeniu.

 

Zbyt wczesne wykonanie wzoru

Zanim przystąpi się do wykonywania wzoru na ścianie, powinno się odczekać aż nałożona na nią farba wyschnie. Trwa to od kilku do nawet kilkunastu godzin w zależności od rodzaju farby, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Jeżeli zbyt szybko zacznie się malować szablon na ścianę, spływająca farba zniweczy wszystkie wysiłki. Kolory pomieszają się i będą mieć różne odcienie, przez co malowanie będzie trzeba powtórzyć. Aby mieć pewność, że farba jest dokładnie wysuszona, można zaczekać z malowaniem szablonu do następnego dnia.

Wykończenie, Wystrój i Wnętrze domu

Zazwyczaj czytane