Wokół domu

Gomfrena to oryginalna i atrakcyjna wizualnie roślina, która coraz śmielej gości w rodzimych ogrodach. Doceniona głównie za urocze i bardzo ozdobne kwiatostany, będące niebanalną dekoracją rabat oraz suchych bukietów. Jednak wygląd to nie jedyne atuty gatunku. Co musisz wiedzieć o hodowli i uprawie Gomfreny?

 

Gomfrena zwana także wiecznikiem kulistym jest gatunkiem jednorocznym, który przywędrował do nas ze strefy tropikalnej Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Charakteryzuje się drobnymi, lancetowatymi liśćmi w kolorze zielonym oraz niewielkimi, kulistymi kwiatostanami, które, w zależności od odmiany, mają kolor biały, fioletowy, różowy, a nawet purpurowy. Poszczególne odmiany różnią się nie tylko wybarwieniem kwiatostanów, ale także wysokością samych kęp. Najwyższe z nich osiągają nawet 60 cm wysokości, podczas gdy odmiany karłowe to okazy o wysokości zaledwie 15-20 cm.

 

Kolejną zaletą gomfreny jest jej elegancki, zwarty pokrój, który dodatkowo jest silnie rozgałęziony. Co ciekawe, delikatne uszczykiwanie wierzchołków pędów spowoduje zagęszczenie i jeszcze obfitsze rozkrzewienie rośliny.

Gomfrena – hodowla i uprawa

Jak już wspomnieliśmy, aspekty wizualne to nie jedyne zalety rośliny. Kolejna, niezwykle ważna cecha, to stosunkowo małe wymagania pielęgnacyjne. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że gomfrena jest rośliną, z którą poradzi sobie nawet mało doświadczony ogrodnik.

 

Gatunek preferuje glebę żyzną, próchniczą i lekko przepuszczalną, aczkolwiek drobne niedogodności w tym temacie, nie wpłyną na jej prezencję i prawidłowy rozwój. Najważniejszą kwestią jest zapewnienie roślinie wystarczającej ilości składników odżywczych (zwłaszcza w fazie młodej sadzonki i kształtowania systemu korzeniowego), dlatego dobrym rozwiązaniem jest zasilenie uprawy nawozem wieloskładnikowym.

 

Najlepszym stanowiskiem dla gatunku jest miejsce z dużym i stałym dostępem do światła, osłonięte przed silnymi podmuchami wiatru. Długotrwałe nasłonecznienie przekłada się na obfitsze kwitnienie. Na tę cechę wpływa jej pochodzenie. Podobnie jak na zapotrzebowanie na wilgoć. Jak wiadomo strefy tropikalne charakteryzują się wysokimi temperaturami oraz podwyższoną wilgotnością, dlatego prawidłowa pielęgnacja to także systematyczne podlewanie hodowli.

 

Gomfrena wykazuje dużą odporność na choroby grzybowe oraz ataki szkodników. Bardziej doświadczeni ogrodnicy zauważają sporadyczne problemy z mączniakiem lub szarą pleśnią.

 

Nasiona gomfreny można wysiewać do specjalnych pojemników (przełom marca i kwietnia) lub bezpośrednio do gruntu. Wysiewając roślinę do gruntu należy mieć na uwadze, by nie była narażona na przejściowe przymrozki – optymalnym terminem jest maj.

 

Najczęściej wybierane odmiany gomfreny to ‘Buddy Purple’, o kwiatach ciemnofioletowych oraz ‘Buddy Rose’ o jasnoróżowym wybarwieniu, a także przypominająca „truskawki”, czerwona ‘Strawberry Fields’.


Jeśli interesuje Cię uprawa gomfreny, koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego Florexpol, który od ponad 30 lat sprzedaje wysokiej jakości nasiona i sadzonki roślin ozdobnych. Zobacz kategorię nasiona kwiatów jednorocznych: https://florexpol.eu/118-nasiona-kwiatow-jednorocznych.

Zazwyczaj czytane