Wokół domu

Traktorki ogrodowe kojarzone są raczej jako sprzęt dla profesjonalnych ogrodników, którzy zawodowo zajmują się dbaniem o trawniki wielkopowierzchniowe. Jednak coraz więcej indywidualnych użytkowników rozważa zakup takiego urządzenia. To nie dziwi, szczególnie jeśli ktoś ma naprawdę duży trawnik do skoszenia. Z myślą o takich właśnie indywidualnych ogrodnikach, na rynku pojawia się coraz więcej modeli traktorków do trawy. Prawdę jednak mówiąc, ten ogromny wybór raczej utrudnia podjęcie decyzji, niż ją ułatwia. Na jakie zatem parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze traktorka ogrodowego? Spróbujemy pomóc!

Traktorek ogrodowy dobierz do wielkości i charakterystyki działki

Zdecydowaną większość omawianych tu parametrów trzeba dobrać do działki, na której traktorek ogrodowy będzie pracował. Zwrócić trzeba uwagę na moc silnika. Im jest większa, tym bardziej wydajna jest praca. Trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj terenu – na bardziej pofalowanym lub grząskim, będzie potrzeba więcej mocy niż na stabilnym i równym. Podstawowe modele mają od 10 koni mechanicznych, te bardziej profesjonalne mogą mieć ich nawet około 18-20. Warto też pamiętać, że przy takiej mocy ważna jest również waga urządzenia, a różnice mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu kilogramów. Czasem lepiej poradzi sobie lżejszy traktorek do trawy z mniejszą mocą, niż ten z większą, ale cięższy.

Cięcie trawy, czyli główne zadanie traktorka ogrodowego

Kluczowym elementem każdego traktorka ogrodowego są ostrza do cięcia. W najpopularniejszych modelach używane są zazwyczaj dwa typy montażu ostrzy. Pierwszy, bezpośrednio pod pojazdem, drugi – z przodu. Jeśli ostrza zamontowane są pod spodem, o wiele łatwiej manewruje się takim traktorkiem, ale jednocześnie mogą zdarzyć się sytuacje, w których ścięcie trawy w niektórych miejscach będzie uciążliwe lub nawet niemożliwe, na przykład przy ogrodzeniu. Jeśli ostrza są umieszczone z przodu, do wielu miejsc można łatwiej dotrzeć, ale jednocześnie traktorek może być minimalnie trudniejszy w prowadzeniu. Kwestią do rozważenia jest również szerokość powierzchni tnącej – im jest szersza, tym szybciej trawa zostanie skoszona, ale węższa zapewnia większą precyzję i możliwość dotarcia do miejsc trudno dostępnych.

Akcesoria dodatkowe do traktorka ogrodowego – dobierz wedle swoich potrzeb

Warto pamiętać też, że traktorki ogrodowe są urządzeniami uniwersalnymi i dającymi dużo możliwości konfiguracji. Dobrym pomysłem jest, aby był on wyposażony w zbiornik lub worek na skoszoną trawę. Zasada jest prosta – im większy, tym dłużej można pracować. Inne akcesoria, które można dołączyć do traktorka, to na przykład przyczepka. Niektóre z dodatków mogą też całkowicie zmienić charakter urządzenia, jak choćby szczotki zamiatające czy pług śnieżny. Każdy musi sam przeanalizować, jakie dodatki mogą okazać się najbardziej przydatne i dostosowane do potrzeb.

Traktorki ogrodowe – kupuj u sprawdzonych sprzedawców

Na końcu koniecznie trzeba podkreślić, że traktorki ogrodowe nie są urządzeniami tanimi. Podstawowe modele to koszt kilku tysięcy złotych. W związku z tym, gdy decyzja o zakupie zapadnie, trzeba postawić na sprawdzonych sprzedawców i dystrybutorów. Przykład takiego można znaleźć pod adresem. Jest to również najlepsza gwarancja tego, że sprzedawca będzie mógł zaoferować najlepszej jakości sprzęt, ale również doradzi i podpowie, którym modelem warto się zainteresować.

 

Artykuł sponsorowany