Wokół domu

Obłędny zapach, kolor kwiatów, romantyczny i rustykalny klimat – istnieje mnóstwo powodów, dla których wielu ogrodników decyduje się zasadzić lawendę wokół swojego domu lub na balkonie. Ty też chciałbyś udekorować działkę czy taras krzewami lawendy? Zobacz, w jakich warunkach roślina ta czuje się najlepiej i poznaj podstawowe zasady jej pielęgnacji.

Lawenda na świecie jest uprawiana już od czasów starożytnych Rzymian. Obecnie największe pola uprawy lawendy znajdują się we francuskiej Prowansji, jednak również w Polsce można znaleźć kilkanaście plantacji tego krzewu – głównie na Dolnym Śląsku. A jak wygląda sadzenie lawendy w prywatnych ogródkach bądź balkonach? Co zrobić, aby krzew lawendy przetrwał więcej niż jeden sezon? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące sadzenia i pielęgnacji lawendy.

Najczęściej uprawiane odmiany lawendy w Polsce

Do tej pory odkryto około 40 gatunków lawendy. W Polsce najpopularniejsza jest lawenda wąskolistna – nieodporna na zimowe warunki panujące w naszym kraju. Nieco rzadziej w Polsce spotyka się:

  • lawendę wielodzielną,
  • lawendę szypułkowatą,
  • lawendę francuską.

W przydomowych ogrodach i na balkonach lawenda jest traktowana najczęściej jako roślina jednoroczna. Jednak odpowiednia pielęgnacja i przycinanie na zakończenie sezonu pozwoli Ci cieszyć się pachnącym krzewem również w przyszłym roku.

W jakich warunkach najlepiej rosną krzewy lawendy?

Lawenda to roślina pochodząca z regionów śródziemnomorskich, w związku z czym najlepiej znosi warunki okołozwrotnikowe. Najlepsze dla lawendy są więc stanowiska nasłonecznione i niekoniecznie osłonięte od wiatru. Roślina ta dobrze znosi porywiste powiewy, dlatego też można ją bez problemu uprawiać na rozległych polach.

Odmiany lawendy zazwyczaj nie są odporne na mróz. Minimalne temperatury, jakie mogą znieść, to 6–10°C. Jeśli więc będziesz chciał zatrzymać krzew na kolejny sezon, koniecznie okryj go agrowłókniną lub schowaj do mieszkania.

Jak sadzić lawendę?

Lawendę sadzi się w ziemi dobrze przepuszczalnej i żyznej, o dużej zawartości wapnia. Nie powinna mieć również odczynu pH kwasowego, w związku z czym najlepsze podłoże do lawendy to torf odkwaszony dostępny na stronie Ziemovit.pl. Zawarte w nim składniki mineralne pozwolą krzewom dobrze i zdrowo rosnąć.

Jeśli planujesz zasadzić lawendę w doniczce, przed wsypaniem torfu warto wyłożyć dno naczynia warstwą drenażową. Korzenie tej rośliny nie lubią bowiem długiego kontaktu z wodą i błotnistym gruntem. Na drenaż możesz wykorzystać skorupki z innych doniczek, wełnę mineralną lub keramzyt.

Jak pielęgnować lawendę?

Lawenda, jako roślina przyzwyczajona do warunków śródziemnomorskich, nie lubi częstego i obfitego podlewania. Krzaki tej rośliny podlewaj więc na raz na kilka dni i kontroluj cały czas nawodnienie gruntu. Test poziomu wilgotności ziemi możesz przeprowadzić za pomocą długiej wykałaczki. Włóż ją w glebę aż do pierwszych warstw podłoża. Jeśli końcówka wykałaczki będzie mokra, a ziemia z niższych warstw zacznie się do niej przyklejać, oznacza to, że krzew lawendy nie potrzebuje jeszcze wody.

Aby utrzymać lawendę w jak najlepszej kondycji nie tylko przez sezon letni, lecz także przez cały rok możesz ją również regularnie nawozić. Składniki takie jak azot, fosfor i potas, zawarte w uniwersalnych nawozach Ziemovit.pl, sprawią, że lawenda będzie szybciej i lepiej rosła, a także pozostanie odporna na choroby.

Czy trzeba przycinać lawendę i jak to robić?

Krzewy lawendy kupione tylko na jeden sezon nie wymagają żadnego przycinania. Przez tak krótki czas pędy rośliny nie zdążą bardzo się rozrosnąć. Na koniec lata możesz jedynie pomyśleć o ścięciu nieuschniętych kwiatów, z których łatwo zrobisz zapachy do szafy na mole. Aromat wydzielany przez lawendę jest bowiem tak intensywny, że odstrasza on nieproszonych gości z szafy. W trakcie kwitnienia może także być doskonałą ochroną przeciw komarom.

Aby krzewy lawendy w przyszłym roku wypuściły nowe pędy, musisz im zapewnić odpowiednią ilość miejsca. Na koniec wakacji lub w pierwszych dniach jesieni utnij stare pędy. Ważne, żeby w trakcie tego zabiegu używać ostrego i czystego narzędzia, aby nie zakazić rośliny. Pamiętaj również, żeby nie odkładać przycinania na późną jesień – odsłonięte pędy krzewu lawendy będą bardziej narażone na działanie niższych temperatur i dużej wilgotności powietrza.

Znasz już wszystkie zabiegi pielęgnacyjne dotyczące lawendy w ogrodzie i lawendy sadzonej na balkonach. Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda dbanie o pozostałe rośliny, wejdź na stronę www.ziemovit.pl. Znajdziesz tam dziesiątki porad ogrodniczych, a także informacje o produktach, których warto używać w trakcie prac na działce lub balkonie.

Zazwyczaj czytane