Wokół domu

Klimatyzacja samochodowa staje się powoli wyposażeniem niemalże niezbędnym w każdym aucie. Takie udogodnienie staje się niezwykle przydatne zwłaszcza w letnie upalne dni. Jednak aby właścicielowi auta służyła jak najdłużej, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Nieumiejętne korzystanie i serwisowanie klimatyzacji może przynieść spore straty finansowe. Warto więc wiedzieć jak skutecznie dbać o klimatyzację samochodową.

Głównym problemem osób, które są właścicielami samochodów z klimatyzacją są awarie układu i jego zanieczyszczenie grzybami i mikroorganizmami. Aby się ustrzec przed większością takich awarii, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących pielęgnacji klimatyzacji.

Regularne uruchamianie, serwisowanie i wymiana filtrów

Aby klimatyzacja działała skutecznie należy pamiętać o tym, że wymaga ona regularnego używania, również zimą. Jeśli tylko warunki pogodowe sprzyjają, czyli temperatura powietrza jest dodatnia, wówczas należy uruchomić układ klimatyzacji, by przez kilkanaście minut popracował. Przez ten czas dochodzi do zmieszania ze sobą czynnika chłodzącego z olejem do smarowania sprężarki, co sprzyja ochronie jego wewnętrznych elementów. Raz w roku powinno się także serwisować auto w warsztacie. Wówczas specjaliści oczyszczą układ klimatyzacji i uzupełnią czynnik chłodzący i olej. Wymiana filtra–osuszacza powinna być tak częsta, jak zaleca to producent. Przeważnie okres jego przydatności wynosi od 2 do 4 lat. Jego zadanie polega na absorbowaniu wilgoci z układu. Po jego całkowitym wypełnieniu, kiedy już filtr nie może przyjąć więcej wilgoci, ulega zniszczeniu i zaczyna zanieczyszczać układ klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji

klimatyzacja

Budowa i specyfika pracy układu klimatyzacji sprzyja gromadzeniu się i rozwojowi grzybów i mikroorganizmów. Może to mieć negatywny wpływ na zdrowie pasażerów i powodować u nich rozwój różnorodnych chorób. By ograniczyć proces namnażania się szkodliwych drobnoustrojów, należy przynajmniej raz w roku przeprowadzić kompleksowe odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie. Najbardziej znanymi i skutecznymi sposobami są: odgrzybianie klimatyzacji za pomocą wytwarzania ozonu w kabinie pojazdu, odgrzybianie klimatyzacji przy pomocy preparatów chemicznych.

Zazwyczaj czytane