Różne, Porady

Przy wielu polskich domach znajdują się tarasy, niektóre z nich zajmują nawet kilkanaście metrów kwadratowych, podczas gdy inne pozwalają wyłącznie na postawienie stołu i kilku krzeseł. Często łączy je jednak jedna cecha – nie są należycie ogrodzone, a szkoda. Chodzi tutaj nie tylko o względy bezpieczeństwa, choć i upadek z wysokości metra potrafi być niebezpieczny, ale i o sam wygląd tarasu.

Pozbawiony swoistej ramy wygląda mało estetycznie, więc warto coś z tym zrobić. Zdecydowanie się na jeden rodzaj ogrodzenia również bywa trudne, dlatego niniejszy tekst ma Wam pomóc w podjęciu tej decyzji, która zaważy na całym wyglądzie tej części ogrodu.

Mosiężne, czyli wytrzymałe rozwiązania na lata

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszymi rodzajami elementów balustrad były te metalowe. Wykonywane były przez profesjonalne firmy, małe kuźnie, a czasami spawane przez mieszkańców danej posesji. Dziś brzmi to absurdalnie, ale w ten sposób wykonany płot był w pełni unikatowy. Oczywiście, jak zawsze istniały popularne wzory, ale nigdy nie pochodziły one z seryjnej produkcji.

Magia takiego rozwiązania wciąż pozostała, dlatego ciekawym pomysłem jest postawienie na takie materiały jak mosiądz, który charakteryzuje się wybitną wytrzymałością i niebanalnym wyglądem. Ważne jest jednak to, że ten rodzaj balustrady sprawdzi się najlepiej w przypadku dużych domów, zaprojektowanych w tradycyjnym stylu. Nikt jednak nie zabroni nam eksperymentować.

Balustrady szklane – odrobina podstawowej wiedzy

Szkło wchodzi na salony, a raczej zrobiło to już kilka ładnych lat temu i wciąż staje się coraz popularniejsze. Nie dziwne jest więc, że właśnie ono staje się materiałem, który szeroko wykorzystuje się w produkcji balustrad. Warto tutaj zaznaczyć, że jest ono dodatkowo wzmacniane, a więc odporne na zadrapania. Oczywiście, nie polecamy testowania tego na własną rękę, ponieważ jak każde działanie celowe, jakiekolwiek zmiany na szkle, nie zostaną uznane za wadę produktu, tylko złe jego wykorzystywanie. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie uchwyty do szkła, dzięki którym tafle łączone są z metalowymi ramami. To właśnie od ich stabilności zależy to, czy elementy balustrady staną się bezpieczną całością.

Kamień zawsze w modzie

Istnieją takie typy domów, do których żaden z powyższych typów balustrad nie pasuje. Nie ma jednak powodów, aby rozpaczać. Alternatywą dla nich są kamienne bądź murowane elementy balustrad, które nie bez przyczyny kojarzą się z zamkami, pałacami czy dworkami szlacheckimi. To właśnie tam można było spotkać je najpierw. Co ja charakteryzuje? Bez wątpienia wytrzymałość oraz ciekawy wygląd. Dzięki temu, że odlewane są one w specjalnych formach, istnieje możliwość ich idealnego dobrania do danego tarasu. Warto jednak nadmienić, że przy niewielkich domkach, szczególnie parterowych, takie barierki się nie sprawdzą, ponieważ optycznie pomniejszą przestrzeń.

Balustrada a bezpieczeństwo dzieci

Jednym z powodów, dla których decydujemy się na ogrodzenie tarasu są dzieci. Dorosła osoba w większości przypadków nie zrobi sobie krzywdy zeskakując z wysokości kilkudziesięciu centymetrów, ale małe dziecko już tak, a jako że tajemnicą nie jest, że dzieci chętniej podejmą się tego zadania, dobranie odpowiedniej balustrady jest ważne.

Na co zwrócić uwagę? Uchwyty do szkła muszą być odpowiednio dobrane i dobrze rozpieszczone, aby uniemożliwiły dziecku zrobienie sobie krzywdy. Samo połączenie balustrady z podłożem musi być dobrze wykonane, niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrodzenia wybierzemy. Stabilność to podstawa. Unikajmy przy tym wszelkich ostrych krawędzi, które mimo że ładne, mogą skończyć się kilkoma szwami u naszej pociechy.

Reasumując, na rynku istnieje wiele materiałów, z których można przygotować balustradę tarasu. Ważne jest to, aby dobrać ją do naszych upodobać, kształtu oraz rozmiaru samego budynku oraz naszych możliwości finansowych. Warto pamiętać też o tym, aby nie oszczędzać na takich elementach, jak uchwyty do szkła czy wsporniki. Są one naprawdę bardzo ważne!