Różne, Porady

Miejsce do pracy w domu

Jako społeczeństwo coraz bardziej cenimy wygodę i elastyczność, a z drugiej strony często praca z domu z różnych powodów okazuje się koniecznością. Ważne jest, aby dobrze zaaranżować miejsce, które stanie się w mieszkaniu namiastką biura.W idealnej sytuacji wszystkie osoby pracujące z domu miałyby osób miałyby osobne pomieszczenie przeznaczone na gabinet. W rzeczywistości jednak rzadko które mieszkanie, a nawet rzadko który dom na to pozwala. Trzeba więc znaleźć złoty środek pomiędzy zacisznym i ergonomicznym miejscem do pracy a utrzymaniem estetyki wielofunkcyjnej przestrzeni i niewchodzeniem sobie z innymi domownikami w drogę.

Gdzie urządzić domowe biuro – które pomieszczenie wybrać?

Aranżacja wnętrz powinna uwzględniać wygodę korzystania z dostępnej przestrzeni. Ważne jest, aby domowe biuro nie znajdowało się w ciągu komunikacyjnym. Wówczas nie tylko nasz partner czy dziecko może wpaść w rozłożone dokoła papiery albo na wysuniętą szufladę. Także dla nas będzie to utrudnienie, bo trudno się skupić, kiedy ktoś przez chwilę przechodzi nam za plecami. Jeżeli pokój dzienny stanowi centrum życia rodziny i ciągle coś się w nim dzieje, to stawianie w nim biurka nie jest najlepszym wyborem.

Co innego, kiedy mieszkamy w pojedynkę lub jeśli przez cały dzień jesteśmy w domu sami. Z drugiej strony, jeśli pracujemy głównie w nocy albo najwięcej pomysłów i energii mamy z samego rana, gdy nasz partner jeszcze śpi, to lepiej nie urządzać sobie biura w sypialni. Stukanie klawiszy i skupione światło naprawdę nie pomagają się wyspać. Nie ma więc uniwersalnego sposobu na kącik do pracy w mieszkaniu, ale zależy od najlepszego czasu na aktywności i stylu życia naszej rodziny.

Kącik do pracy w kawalerce

Nie zawsze mamy wybór salon czy sypialnia. Wiele osób musi wymyślić, jak stworzyć miejsce do pracy w domu, mając do dyspozycji tylko jeden pokój. W tym przypadku również lepiej ustawić biurko z dala od trasy, którą przechodzimy z jednej części mieszkania do innej. Kącik do pracy w kawalerce warto umiejscowić tak, aby nie rzucał się w oczy ani nie zajmował zbyt wiele miejsca, kiedy zapraszamy gości.

Świetnym rozwiązaniem jest domowe biuro we wnęce. Jeśli w naszym mieszkaniu taka się znajduje, zwłaszcza wąska i za mała na szafę, blat na wymiar oraz półki na ścianie i szafka na kółkach pod spodem to aranżacja przestrzeni, która pozwoli wykorzystać wnękę. Projektowanie wnętrz o nietypowym układzie daje dużo możliwości, takich jak wydzielenie niewielkiej przestrzeni w kącie lub ustawienie częściowych ścianek działowych. Te niskie, które nie sięgają do sufitu, mogą stać się podstawą blatu roboczego.

Urządzanie miejsca do pracy w pomieszczeniu zbliżonym do kwadratu jest trudniejsze, bo nie zawsze łatwo jest wyraźnie oddzielić strefy. Gdy dodatkowo przestrzeń jest niewielka, z pomocą przyjdą składane biurka – montowane do ściany, z opuszczanym blatem lub przenośne. Przydać się może również stół jadalny z półką bądź szufladą pod spodem, który będzie spełniał różne funkcje w mieszkaniu zależnie od pory dnia.

Właściwe oświetlenie miejsca pracy

Ważne jest, aby biurko było odpowiednio oświetlone. Jeżeli pracujesz w ciągu dnia, oszczędzisz na prądzie i unikniesz zbytniego przemęczenia oczu, jeśli wykorzystasz dzienne światło z okna. Nie powinno być jednak zbyt ostre i oślepiające. Gdy nie masz możliwości umieszczenia blatu przy oknie, zadbaj o dobrą lampę do pracy. Ważna jest nie tylko moc żarówki i skupienie strumienia światła. Trzeba zwrócić uwagę na umiejscowienie lampy, by nie zasłaniać jej ramieniem ani głową.

Kompaktowe domowe biuro

Aranżacja małego mieszkania lub takiego, w którym trudno wydzielić zupełnie odrębną strefę do pracy, może być wyzwaniem. Jednocześnie pozwala wykorzystać spryt i cieszyć się rozwiązaniami na miarę. Można w tym celu zamówić meble na wymiar, ze specjalnie zaprojektowanymi ruchomymi elementami, jak też wykorzystać gotowe. Zamykane sekretarzyki i kompaktowe domowe biura składające się z szafki ściennej z opuszczanym blatem doskonale się sprawdzą. Za miejsce do pracy w domu może posłużyć także szafa, w której zamiast półek i wieszaków zamontujemy wysuwany blat komputerowy. W czasie wolnym od pracy taką przestrzeń po prostu zamykamy. Nie tylko zyskujemy miejsce na inne domowe aktywności, ale też nie czujemy się wtedy, jakbyśmy całą dobę siedzieli w biurze.