Różne, Porady

Mówi się, że książki nie ocenia się po okładce, jednak wiadomo, że w życiu jest nieco inaczej. To, co widzimy z reguły definiuje to, co na dany temat zaczynamy myśleć. Podobnie jest z tym, jak postrzegamy domy i mieszkania innych i jak oni postrzegają nas, przez pryzmat tego gdzie mieszkamy. Zazwyczaj na pierwszy rzut oka, dla osób odwiedzających nasze cztery kąty, największa uwaga skupia się na drzwiach zewnętrznych domu i jego najbliższym otoczeniu.

Brzmi to być może odrobinę abstrakcyjnie, jednak wystarczy sobie wyobrazić osobę czekającą pod drzwiami na otwarcie ich przez nas, by zrozumieć, że wtedy najzwyczajniej w świecie rozglądamy się. I wypatrujemy przeróżne szczegóły. Dlatego też jeśli dbamy o swój dom, powinniśmy także zadbać o to, co widzą nasi goście przed wejściem do domu. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że wszystko, co goście zobaczą tam, ma ich zachęcać do wejścia, a nie odpychać.

Oczywiście, czystość jest kwestią, której nie trzeba nikomu tłumaczyć ani uzasadniać. Warto natomiast pomyśleć o innych kwestiach, jak np. ozdobienie drzwi w okresie świątecznym, to bardzo miły gest, zarówno dla nas samych jak i dla obcych nas odwiedzających, wprowadza już od samego wejścia przyjazną, świąteczną atmosferę. Warto pomyśleć także o przydatnej wycieraczce przed drzwiami, która urozmaici wejście do domu, ale też znacznie ułatwi nam życie.

W okresie zimowym koniecznie powinniśmy pamiętać o odpowiednim zadbaniu o wejście, schody, jeśli takowe posiadamy, by samemu nie zrobić sobie krzywdy. Już w fazie budowy domu można o tym pomyśleć i zastosować na zewnątrz antypoślizgowe materiały. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie sobie wielu problemów.

Powinniśmy także już w fazie projektu uwzględnić łatwe dojście do naszych drzwi wejściowych, nie tylko od strony z której my najczęściej będziemy korzystać, ale także od tej, z której będą wchodzili obcy, często o tym zapominamy, bo my zazwyczaj pamiętamy o nierówności na naszym chodniku czy ciężko działającej klamce w furtce, a nasi goście nie muszą o tym wiedzieć. Więc aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, stawiających nas w złym świetle, jako gospodarzy, zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby nasz dom zachęcał do odwiedzin od samego początku.

Poradniki

Zazwyczaj czytane