Różne, Porady

wiertarka

Jednym z podstawowych narzędzi w rękach osób profesjonalnie trudniących się stolarką czy wykończeniami wnętrz jest wiertarka. Trudno jest sobie wyobrazić wykonywanie niektórych fachowych prac bez dostępu do tego funkcjonalnego i wszechstronnego urządzenia. Z wiertarki korzystają jednak nie tylko zawodowcy: to popularne elektronarzędzie od czasu do czasu przydaje się bowiem w każdym domu.

 

Przeciętny pasjonat majsterkowania używa wiertarki co najmniej kilka razy w ciągu roku. Korzystamy z niej przede wszystkim do wiercenia w drewnie, jednak czasami trzeba sięgnąć po model wyposażony w udar (czyli taki dostosowany do pracy z materiałami twardymi). Bez względu na to, czy budujesz swój warsztat od zera, czy pragniesz uzupełnić go o kolejne przydatne przybory, warto skorzystać z rad ekspertów. Co warto wiedzieć o wiertarkach? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Jak wiercić bez pyłu?

Wiercenie nie należy do „czystych” czynności. Podczas wykonywania otworów powstaje czasami niezły bałagan. Kontakt wiertła ze ścianą czy innym kruchym elementem prowadzi do powstania znacznej ilości pyłów, które nie tylko przeszkadzają, lecz mogą być także szkodliwe dla naszego zdrowia. Wykonywanie tego rodzaju czynności wiąże się przy tym z koniecznością czasochłonnego sprzątania: pył osiada nie tylko na wiertarce czy ubraniu roboczym pracującego, lecz także na sufitach, ścianach i podłogach. Z tą przykrą niedogodnością można sobie jednak bardzo łatwo poradzić, wystarczy zastosować jeden prosty trik.

Doskonałym sposobem na czyste wiercenie jest użycie pochłaniacza pyłu do wiertarki . To specjalna nakładka, którą umieszcza się bezpośrednio na elektronarzędziu. Zasada działania takiej nakładki jest bardzo prosta: dzięki wytworzeniu ciągu powietrza pochłaniacz zasysa kurz powstający podczas wiercenia. Dzięki temu przydatnemu akcesorium nasza praca stanie się znacznie przyjemniejsza, a my wykonamy zaplanowane zadania szybciej i bez tracenia cennego czasu na sprzątanie.

Wiercenie w betonie i metalu: jakimi wiertłami się posługiwać?

Jeżeli zakres zaplanowanych przez nas prac wykracza ponad obróbkę powierzchni drewnianych, warto wyposażyć się w sprzęt przeznaczony do wiercenia w materiałach o wyższym stopniu twardości. Wiertarki udarowe, czyli takie łączące ruch obrotowy wiertła z ruchem posuwistym, sprawdzą się m.in. do wykonywania otworów w betonie czy metalu. Do wiercenia w tak wymagających powierzchniach niezbędne są również specjalne typy wierteł. Najtwardsze, a tym samym najbardziej efektywne, są wiertła tytanowe .

Za ich pomocą możemy przewiercić np. stal nierdzewną, beton, brąz czy żeliwo ciągliwe. Wiertła z tytanu nie nadają się natomiast do stali sprężynowej i aluminium stopowego (w tym przypadku należy sięgnąć po wiertła kobaltowe lub węglikowe). Wiertła tytanowe doskonale znoszą obciążenia związane z pracą w twardych materiałach. Za ich pomocą można osiągnąć również świetne rezultaty podczas wiercenia w tworzywach sztucznych, np. szkle akrylowym (pleksiglasie).

Narzędzia ręczne do wiercenia w drewnie

Do wiercenia w mniej wymagających podłożach możemy posłużyć się prostymi narzędziami ręcznymi. Ręczna wiertarka do drewna , zwana także świdrem do drewna, to niedrogie i skuteczne urządzenie mechaniczne, przy pomocy którego możemy przeprowadzić prace wymagające dużej precyzji i całkowitej kontroli nad narzędziem. Przenośna wiertarka do drewna z napędem ręcznym to, wbrew pozorom, narzędzie o dosyć szerokim zastosowaniu. Za pomocą wiertarki na korbkę możemy wykonać otwory nie tylko w drewnie: równie dobrze możemy użyć jej do wiercenia w innych lekkich materiałach (np. plastiku).

Piła ręczna do drewna jest uniwersalna i prosta w użytkowaniu. Niewielka waga urządzenia zwiększa mobilność i wygodę użytkowania bez ryzyka uszkodzenia danego elementu. Niewątpliwą zaletą takiej wiertarki jest również fakt, że możemy używać jej wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia zwykłej wiertarki do zasilania sieciowego.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z narzędziami METROZ .