Różne, Porady

Prusak

Gdy zauważymy obecność niechcianych gości w naszym domu powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki do wyeliminowania naszych nowych lokatorów, ponieważ w odpowiednich warunkach potrafią się szybko i licznie rozmnażać. Jednak zanim zaczniemy się z nimi rozprawiać powinniśmy poznać naszego wroga, bo jak wygrać tę wojnę nie znając go?

 

Dwa słowa o karaluchu

Owady potocznie zwane karaluchami należą do gatunku karaczanów, łącznie na świecie występuje ponad 4500 odmian, z czego kilkanaście w Polsce. Charakteryzują się barwą ciemnobrązową lub czarną, długością ciała około 2-3 centymetrów oraz długimi czółkami w przedniej części ciała. Poruszają się biegając i raczej nie potrafią się wspinać, a pomimo, że posiadają skrzydła nie latają. Karaluchy nie lubią światła, dlatego najaktywniejsze są po zmroku i znikają przed pojawieniem się pierwszych promieni słońca. Bez pożywienia potrafią przeżyć do nawet 40 dni.

Choroby przenoszone przez karaluchy

Karaluchy przenoszą choroby zarówno wirusowe jak i bakteryjne (między innymi wirusa grypy, rotawirusa, biegunkę, gruźlicę, a nawet cholerę), przenoszą również różne rodzaje grzybów i bakterii, które wywołują choroby nie tylko u ludzi, ale również u naszych domowych pupili.

Zwalczanie domowymi sposobami

  • Piwo – karaluchy bardzo chętnie wybierają miejsca zamieszkane przez człowieka, możemy więc pod pozorem przyjaźni poczęstować nasze karaluchy piwem. W tym celu zostawiamy naczynie nim wypełnione w łatwo dostępnym miejscu i zezwalamy im na kąpiele alkoholowe w serwowanym napoju.
  • Kawa – karaluchy lubią też poczęstować się fusami z kawy, najlepiej zostawić fusy w szklanym słoiku, z którego nie będą potrafiły się wydostać .
  • Pieczywo posmarowane maścią siarkową dostępną w aptece również pomoże nam rozprawić się z niechcianymi intruzami.
  • Bułka nasączona kwasem borowym – tak przygotowana zasadzka jest również szkodliwa dla tych owadów (należy przy tym zwrócić uwagę jeśli w naszym domu obecne są małe dzieci aby podnosząc różne przedmioty z ziemi nie trafiły na nasze pułapki, bowiem kwas borowy nie jest uznawany za szkodliwy, jednak należy przy tym kontrolować sposób użycia oraz dawkowanie).
  • Mieszanina cukru z kwasem borowym w proszku – kwas borowy jest tani i ogólnie dostępny (np. w aptece)
  • Przygotowanie mieszaniny cukru, kwasu borowego (w proszku), mąki oraz wapna niegaszonego w proporcji 4:3:2:1, taką mieszaninę posypujemy w miejscach gdzie najczęściej możemy spotkać owady, np. pod szafami, za lodówką oraz pralką, w innych zakamarkach.

Środki zapobiegawcze ponownemu pojawieniu się intruza.

Po pozbyciu się szkodnika powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na zachowanie czystości w naszym domu, częste pranie oraz wietrzenie pomieszczeń, Jednak najważniejsze jest zapobieganie możliwości łatwego znalezienia i dostępu do pożywienia i wody dla niechcianych gości.

Warto również zadbać o zakrycie wszelkich szczelin przy rurach CO i innych instalacjach oraz kratkach wentylacyjnych które można zakryć gęstą siatką (jednak należy pamiętać o tym, że nie wolno szczelnie zakrywać otworów wentylacyjnych). Podobnie jak przed karaluchami ochroni nas to przed wizytą innych szkodników chętnie lokujących się w naszych mieszkaniach jak pluskwy czy nawet gryzonie.

Czy domowe sposoby zwalczania intruzów są naprawdę skuteczne?

Niestety popularne jest twierdzenie, że karaluchy przetrwają konflikt atomowy, więc jeśli nie chcemy wysadzać naszych domostw polecamy skorzystanie z fachowej pomocy – specjalistycznych firm np. Stander.pl , dla której zwalczanie prusaków jest chlebem powszednim, a co najważniejsze eliminujemy intruzy skutecznie.