Różne, Porady

W ostatnim czasie bardzo często daje nam znać zanieczyszczenie powietrza. Ktoś mógłby powiedzieć, że to żadna nowość. To prawda, jednak w ostatnich kilku latach zanieczyszczenie powietrza szczególnie w dużych miastach stało się bardzo uciążliwe. Szczególnie narażone na jego wpływ są dzieci, osoby starsze, a także alergicy oraz astmatycy.

W sytuacji, gdy normy są znacznie przekroczone zaleca się jak najkrótsze przebywanie na zewnątrz szczególnie osobom starszym oraz dzieciom. Czy znaczy, że w wewnątrz domu nie jesteśmy wystawieni na wpływ zanieczyszczonego powietrza? Niestety nie. Powietrze znajdujące się w pomieszczeniach to przecież to samo powietrze, które znajduje się na zewnątrz i nawet jeśli zamknięte są okna, instalacja wentylacyjna musi wprowadzać powietrze do pomieszczeń, aby zapobiegać np. koncentracji tlenku węgla.

Nasuwa się pytanie jak sobie radzić w takich warunkach i jak ograniczyć wpływ zanieczyszczonego powietrza chociaż w naszym domu?

Aby odpowiedzieć na te pytania warto przyjrzeć się czym właściwie jest smog i co tak bardzo zanieczyszcza powietrze.

Zanieczyszczenia odgrywające największą rolę to pyły zawieszone PM10 i PM2. 5. PM10 to frakcja pyłów o wielkości cząstek do 10 mikrometrów: w jej skład wchodzą związki organiczne i nieorganiczne. Wśród tych związków znajdują się związki takie jak benzopiren, benzen, furany, dioksyny, oraz metale ciężkie. Pył zawieszony przenika do płuc, ale się w nich nie akumuluje. Natomiast PM2, 5 to pył w którego skład wchodzą związki o wielkości cząstek do 2, 5 mikrometrów. Są to związki organiczne i nieorganiczne. Przenika on do płuc i akumuluje się w nich, mogąc powodować wiele ciężkich chorób z rakiem płuc włącznie.
Śledząc wyniki badań z różnych miast nasuwa się wniosek, że najczęściej przekraczane są normy dla cząstek PM10. Jako, że są one większe i cięższe – łatwiej osiadają i nie są tak lotne jak PM2, 5.

Aby ograniczyć ilość pyłów w powietrzu domowym warto stosować urządzenia filtrujące powietrze, jednak jest to jednorazowy wydatek.
Możemy także stosować sposoby domowe, co prawda nie możemy liczyć na to, że w ten sposób usuniemy całkowicie zanieczyszczenia, jednak z pewnością ograniczy to ilość fruwających w powietrzu domowym cząstek.

Rodzajem mechanicznego filtru mogą być gęsto tkane firanki, które często pierzemy. Ten trik jest pomocny przy alergii na pyłki traw, więc warto wprowadzić ten zwyczaj w domu, także w wypadku smogu. Jeśli dysponujemy w domu moskitierą warto w miarę możliwości pozostawiać ją całorocznie i przecierać ją co kilka tygodni ściereczką nasączoną roztworem wody z detergentem i sody oczyszczonej. Warto pokusić się również o założenie w kratkach wentylacyjnych filtrów z węgla aktywowanego, takich jak np. w okapie kuchennym.

Powinniśmy pamiętać, że pomimo zanieczyszczenia, wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne. Z całą pewnością firanka czy zasłony nie są w stanie przefiltrować powietrza. Dlatego niezbędne jest częste odkurzanie podłóg, dywanów, powierzchni tapicerowanych oraz mebli. Najlepiej to robić odkurzaczem wyposażonym w filtry hepa (ang. High Efficiency Particulate Air filter). Ważne jest również częste (codzienne) zmywanie powierzchni domowych na mokro używając do tego celu roztworu wody z detergentem. Warto również dodać do roztworu sody oczyszczonej (ok. łyżeczki na 1 litr). Należy też zadbać o nawilżanie powietrza używając nawilżaczy elektronicznych lub wieszając na kaloryferach zwilżone wodą ręczniki.

Dodatkowym sojusznikiem w walce z zanieczyszczeniem powietrza są rośliny doniczkowe (np. skrzydłokwiat, zielistek, wężownica, palma kencja - to rośliny, które bardzo dobrze filtrują powietrze). Rośliny produkują w procesie fotosyntezy cukry, a niezbędny jest im do tego dwutlenek węgla który pochłaniają z powietrza. W procesie fotosyntezy produktem ubocznym jest tlen, który wydalają do atmosfery. Jak pokazują badania naukowców z NASA I ALCA, rośliny doniczkowe oraz bakterie glebowe żyjące w glebie w doniczce mają zdolność asymilowania oraz metabolizowania także niektórych związków zanieczyszczających powietrze. Oprócz tego rośliny doniczkowe nawilżają powietrze w domu, należy jednak pamiętać o regularnym usuwaniu pyłu osiadającego na liściach, przecierając liście wilgotną ściereczką. Rośliny doniczkowe znakomicie wpływają na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, warto się więc nimi otaczać.

Inne źródła zanieczyszczeń powietrza w domu:

Źródła zanieczyszczenia powietrza w wewnątrz domu (źródło: eea.europa.eu)