Różne, Porady

Altana ogrodowa

Idealne miejsce odpoczynku w ogrodzie

Wraz z nadejściem lata, spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jesteś właścicielem działki lub domu z ogródkiem, od jego aranżacji zależy, czy będzie to miejsce przytulne, w którym odpoczynek z rodziną stanie się czystą przyjemnością. Szukasz inspirujących aranżacji? Poznaj praktycznie rozwiązania z wykorzystaniem akcesoriów, które urozmaicą tobie i twoim bliskim spędzanie czasu w ogrodzie. Odpowiednio zaaranżowane altany i pawilony ogrodowe wkomponowują się w otoczenie i mogą pełnić także funkcję dekoracyjną.

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa to zadaszona, ażurowa konstrukcja, która jest miejscem spotkań oraz odpoczynku. Jej zadaniem jest ochrona przed słońcem i deszczem. Obecnie najczęściej spotyka się altany drewniane. Do wyboru są zarówno altany proste, jak i bardziej dekoracyjne. Drewno można pokryć farbą w dowolnym kolorze oraz zabezpieczyć je odpowiednimi środkami impregnującymi. Znacznie bardziej wytrzymałe są jednak altany metalowe, które dekoruje się zazwyczaj metaloplastyką z ornamentami roślinnymi. Mimo to, metal także wymaga zabezpieczenia przed korozją, szczególnie, że będzie on nieustannie wystawiony na działanie czynników pogodowych. Altana wygląda szczególnie urokliwie, kiedy jest udekorowana roślinami pnącymi. Dobierając odpowiednie gatunki możesz sprawić, że obrastające altanę kwiaty będą cieszyły oko przez większą część roku - od wiosny do jesieni.

Najpopularniejsze są altanki z drewna sosnowego i świerkowego. Lepsze właściwości wykazuje drewno dębu, jodły, czy modrzewia, jednak altanki wykonane z tych gatunków drzew są znacznie droższe. Decydując się na altankę drewnianą należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, pleśni i grzybów. Jeżeli zależy ci na długoletniej inwestycji możesz zdecydować się na altankę murowaną. Można w niej przechowywać narzędzia oraz sprzęt ogrodniczy.

Pawilon ogrodowy

Pawilony ogrodowe z powodzeniem zastępują altany. Ich tańsza alternatywa jest łatwa w montażu, większa oraz bardziej stabilna. Dzięki niewielkiej wadze, możliwe jest ich bezproblemowe przenoszenie. Pawilony ogrodowe różnią się między sobą kształtem, rozmiarem, kolorem. Na rynku spotkać można pawilony o kształcie prostokąta, okręgu oraz pawilony wielokątne.

Ze względu na konstrukcję, wyróżnia się pawilony ze ścianami otwartymi, półotwartymi lub całkowicie zamknięte. Te z otwieranymi ścianami, zapewniają swobodny dostęp powietrza. Gorzej sprawdzą się podczas kapryśnej pogody z deszczem i wiatrem - w przeciwieństwie do pawilonów z zamkniętymi ściankami, które zapewniają całkowitą ochronę przed niesprzyjającą aurą. Podczas upałów z kolei, w pawilonach zamkniętych może robić się duszno. Dlatego największym powodzeniem cieszą się pawilony z systemem, który łączy cechy obydwu modeli.

Pawilony ogrodowe wykonuje się ze stali, tworzyw sztucznych lub drewna. Najbardziej wytrzymała jest konstrukcja stalowa. Pawilony z tworzywa sztucznego są lekkie, jednak mało solidne. Drewniane, swoim wyglądem będą upodabniały się do altanek, jednak ze względu na konieczność mocowania słupków w ziemi, kłopotliwe może być ich ewentualne przenoszenie.

Zanim kupisz

W każdym ogrodzie powinno się wygospodarować miejsce zarówno na relaks, zabawę z dziećmi, grillowanie, czy wieczorne spotkania z najbliższymi. Jeżeli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie lub na działce przyjemne miejsce do wypoczywania i biesiadowania, które dodatkowo cieszy oczy, , wybór altany ogrodowej jest z pewnością trafiony. Taki sam komfort da ci pawilon ogrodowy, który ma dodatkowe zalety – w przeciwieństwie do altanki, jest mobilny i tańszy.

Wybór pawilonu lub namiotu ogrodowego powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb. Akcesoria ogrodowe będą się najkorzystniej prezentowały wtedy, kiedy wkomponują się w otoczenie. Jeżeli zależy ci głównie na ochronie przed słońcem lub deszczem, pomyśl o najtańszym modelu (wykonanego z impregnowanej tkaniny), który będzie pełnił funkcję parasola. Jeżeli potrzebujesz bardziej zabudowanej konstrukcji na działce, lepszym rozwiązaniem będzie pawilon ogrodowy ze ściankami, który sprawdzi się także wiosną i jesienią lub podczas chłodniejszych dni.  Jeżeli chcesz aby zakupiony sprzęt służył ci jak najdłużej, nie zapominaj o jego odpowiedniej konserwacji, czyszczeniu oraz przechowywaniu podczas okresu zimowego.

Wahasz się pomiędzy zakupem konkretnego modelu altany, pawilonu lub namiotu ogrodowego? Poniżej możesz zapoznać się z aktualnymi ofertami:
https://www.leroymerlin.pl/architektura-ogrodowa/domki-altany-i-wiaty/altany-ogrodowe,a1913.html

Poradniki

Zazwyczaj czytane