Budowa domu

Wielu młodych ludzi na starcie swego dorosłego i samodzielnego życia staje przed poważnym problemem wyboru mieszkania. Możliwości jest kilka.

Pierwszym i bardzo popularnym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania. Co miesiąc płacimy za wiele różnych rzeczy i dodatkowo za mieszkanie, które nomen omen nie należy do Nas ani należeć nie będzie. Podświadomie wstrzymujemy się z wszelkiego rodzaju remontami, czy nawet kupnem lepszych mebli na wymiar, bo przecież nie wiemy jak długo jeszcze będziemy tu mieszkać.

Inną metodą, na szczęście mniej popularną, jest budowa mieszkania "na raty". Sposób ten polega na tym, że mieszkamy u kogoś z rodziny lub wynajmujemy mieszkanko w bloku a pieniądze które Nam zostały przeznaczamy na dom który budujemy, tzn. najpierw kupujemy działkę, później odkładamy na fundamenty, mury, dach, okna etc. Budowa takiego domy trwa bardzo długo (średnio jest to 15-30 lat). Sposób jest nieopłacalny przez to, że i tak musimy wynajmować dodatkowe mieszkanie lub obarczać problemem rodziców. Sam dom który budujemy też może okazać się "niewypałem", ponieważ w ciągu tak wielu lat w Naszym życiu może się dużo zmienić.

Ostatnim już i raczej najlepszym sposobem wybudowania mieszkania jest wzięcie kredytu. Wielu ludzi już na sam dźwięk słowa kredyt jest przerażona, ponieważ często w plotkach słyszy się, że ktoś przez pożyczkę ma jakieś problemy. Jednak jeśli się zastanowić podczas gdy ktoś buduje dom mieszkalny i wynajmuje mieszkania robi to w celach zarobkowych, często musi mieć na spłatę kredytu, plus chce mieć jak najwięcej pieniędzy dla siebie. Więc tym sposobem zauważamy, że płacimy dużo więcej niż kosztuje spłata pożyczki. Chociaż płacimy raz, to pieniądze przeznaczamy na czyjś kredyt i dodatkowo na czyjeś utrzymanie. Musimy pamiętać też, że dom możemy kupić gotowy i wcale nie trzeba budować go od zera. Warto postawić sobie pytanie, co jest lepsze, płacić co miesiąc za wynajem mieszkania które nie jest Nasze, czy lepiej wziąć kredyt dzięki któremu możemy mieć własne mieszkanie i co miesiąc taką samą kwotę oddawać bankowi.

Wzięcie kredytu jest najlepszym, najtańszym i najszybszym sposobem zdobycia wymarzonego mieszkania.

Czy można wybudować dom za 200 000 zł?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie bo wszystko zależy od standardu a jeden dom drugiemu nierówny. Wiele jednak osób deklaruje, że udało im się w tej kwocie wybudować mały domek i zrealizować podstawowe wyposażenie. Mówimy tu oczywiście o budowie w systemie gospodarczym i posiadaniu już wcześniej działki. Aby wybudować tanio trzeba włożyć w to wiele czasu i wysiłku. Tani dom to także konieczność pójścia na liczne kompromisy. Z pewnością można tak wybudować ale okna zamiast okleinowanych będą białe, małe i w typowych kształtach. Proste ogrodzenie, rezygnacja z oświetlenia na zewnątrz, brak kominka, podwieszanych sufitów, ogrzewania podłogowego, standardowe meble zamiast pod wymiar....i tym podobne kompromisy wiążą się tanią budową. Jednocześnie warto się zastanowić czy nie lepiej wziąć kilkadziesiąt tysięcy złotych kredytu więcej i urządzić dom tak aby był wygodny.

Zazwyczaj czytane