Budowa domu

Planując budowę domu jednorodzinnego prawie każdy inwestor staje przed problemem dotyczącym wyboru projektu, a ściślej mówiąc podjęcia decyzji o podpiwniczeniu budynku lub nie. Nie ma oczywiście problemu, jeżeli osoba jest zdecydowana na projekt domu z piwnicą. Problem pojawia się jednak gdy inwestor nie znajduje argumentów przemawiających za podpiwniczeniem budynku lub też posiada ograniczone środki finansowe i zdaje sobie sprawę jakie koszty ponoszone są w związku z decyzją o budowie domu z piwnicą.

Szacuje się, że wartość podpiwniczenia budynku mieszkalnego jednorodzinnego wynosi około 30 % wartości całej budowy. To dość spory koszt.

Przy decyzji o podpiwniczeniu należy również wziąć pod uwagę poziom wód gruntowych oraz ukształtowanie terenu. Zdarza się, iż teren jest tak nierówny, że wybudowanie piwnicy opłaca się bardziej niż rezygnacja z niej. Wody gruntowe natomiast jeżeli są za wysoko, budowa piwnicy w takim przypadku jest bardzo ryzykowna.

Ważnym argumentem przemawiającym również za podpiwniczeniem domu są niewielkie rozmiary działki, gdyż piwnica pozwoli w takim przypadku zwiększyć powierzchnię użytkową domu. Dokonując ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę indywidualne argumenty i dobrze je przemyśleć, gdyż podjęta decyzja jest już niestety nieodwracalna.

Tagi:

Budowa domu

Zazwyczaj czytane