Ogrzewanie, Piece, Kotły

Ciepło w naszym domu czy mieszkaniu jest kwestią bardzo ważną biorąc pod uwagę nasze warunki klimatyczne. Przez większą część roku nasze domostwa wymagają dogrzewania, dlatego też by zapewnić sobie ten niezbędny komfort cieplny należy wybrać odpowiednią metodę grzewczą.

Ostatnio coraz bardziej modna staje się ta, do której używa się podłogi, mianowicie - ogrzewanie podłogowe. Do tej pory ta metoda grzewcza znalazła zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników, nietrudno więc zauważyć, że ma zarówno liczne zalety jak i wady.

  • Zaczynając od zalet, nie sposób nie wymienić tego, że jest dużo bardziej komfortowa. Najczęściej najzimniej jest nam w stopy, dlatego też dobre dogrzanie stóp sprawia, że temperatura w całym pomieszczeniu wydaje się być wyższa, niż gdyby taki sam efekt osiągnąć za pomocą ogrzewania np. zwykłym grzejnikiem znajdującym się pod parapetem. Jako, że ogrzewanie jest rozłożone równomiernie po powierzchni całej podłogi, nie mamy wrażenia, że w pomieszczeniu istnieją miejsca mniej i bardziej ciepłe. Dodatkowym dla niektórych ważnym plusem, jest kwestia estetyczna. Wiele osób uważa, że grzejniki szpecą wnętrze. Dlatego też możliwość ich zlikwidowania przy niepozbawianiu się ciepła jest dla nich niezwykle kuszącym rozwiązaniem. A wolną przestrzeń pod parapetami można zagospodarować inaczej.
  • Niestety, ogrzewanie podłogowe ma także swoje liczne wady. Przede wszystkim może przysporzyć wiele kłopotów w sprzątaniu, bowiem jak wiemy, na podłodze gromadzi się najwięcej kurzu, a jeśli dodatkowo ciepłe powietrze wydobywa się z najniższego punktu, cały kurz unosi się po mieszkaniu. Konieczne jest więc częstsze niż zwykle sprzątanie, co na dłuższą metę może okazać się bardzo uciążliwe. Kwestia ta także jest wielkim minusem w przypadku, gdy w domu są alergicy i wręcz wyklucza zastosowanie tej metody grzewczej w takim domu. Dość dużym minusem jest także to, że decyzja o zamontowaniu musi być podjęta najlepiej jeszcze w trakcie budowy a jej zmiana niestety może być bardzo kosztowna i uciążliwa. Wymaga bowiem zrywania całej podłogi oraz zmiany przebiegu instalacji grzewczej.

Warto więc gruntownie przeanalizować wszystkie za i przeciw przed podjęciem takiej decyzji i zastanowić się, czy rzeczywiście gra jest warta świeczki, czy to tylko kolejny wybryk architektonicznej mody czy też dobry, innowacyjny pomysł.

Zazwyczaj czytane