Ogrzewanie, Piece, Kotły

Grzejnik typu favier

Ktoś może powiedzieć: Są grzejniki do pomieszczeń, łazienek, a co z większymi obiektami? Przecież także muszą być ogrzewane. Zgoda. Do takich zastosowań służy potocznie zwany favier (Grzejnik Faviera), czyli grzejnik ożebrowany.

Jego miejsce przeznaczenia to ogrzewanie pomieszczeń o dużej kubaturze, na przykład korytarzy, czy dużych pomieszczeń. Ponownie jego nazwa pochodzi od konstrukcji. Zbudowany jest z ożebrowań przypominających spiralę. Są to pofałdowane obręcze ułożone ciasno obok siebie, a przez ich środki ciągnie się rdzeń, czyli rura, którą płynie ciepła woda.

Taka budowa zapewnia bardzo dużą powierzchnię grzewczą, a co za tym idzie dużą ilość ciepła przydatną w dużych pomieszczeniach. Dodatkowo wydłużony kształt grzejnika umożliwia zamocowanie kilku takich grzejników nad sobą, co dodatkowo spotęguje ilość wytwarzanego ciepła. Nie ma oczywiście przeciwwskazań, aby owe grzejniki połączyć ze sobą, tak aby woda przepływała z jednego do drugiego i wypływała ostatnim.

Grzejnik ożebrowany często spotykany jest zarówno w nowych jak i starszych większych obiektach, takich jak hale, długie korytarze, sale gimnastyczne i aule. W każdym z tych obiektów idealnie spełnia swoją rolę i dlatego nadal jest powszechnie stosowany.

Warto pamiętać, że grzejnik rurowo-żebrowy został opatentowany przez Janusza Dżygadłę, Bogdana Pietrzaka i Romana Kwiatka ze Spółdzielni Pracy „Metalowiec" w Olsztynie.

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Ciepło w naszym domu czy mieszkaniu jest kwestią bardzo ważną biorąc pod uwagę nasze warunki klimatyczne. Przez większą część roku na...

Dom energooszczędny - porady

Dom energooszczędny charakteryzuje się mniejszym sezonowym zapotrzebowaniem na energię. Dla inwestorów oznacza to mniejszy koszt eksploatacji, dlatego należy pamiętać, ż...

Dzierżawa zbiornika na gaz? Poznaj 5 korzyści ze instalacji zbiorników LPG

Przydomowa instalacja gazowa ze zbiornikiem LPG wymaga odpowiedniej konserwacji a także właściwego użytkowania, aby była funkcjonalna i bezpieczna dla Ciebie i ...