Ogrzewanie, Piece, Kotły

W okresie jesiennym wielu posiadaczy kominków staje przed bardzo istotnym wyborem a mianowicie wyborem drewna opałowego. Z racji dużego zainteresowania drewnem kominkowy, dostępne są drewna z różnych drzew. Przed zakupem odpowiedniego warto zapoznać się z podstawowymi właściwościami drzewa.

Drzewa liściaste posiadają w sobie bardzo dużą ilość żywicy. Podczas spalania żywica wydzielać będzie dość charakterystyczny zapach oraz sporą ilość dymu. Dlatego też ludzie decydują się częściej na zakup drewna opałowego z drzew liściastych. Jednak wybierając drzewa liściaste należy jeszcze zastanowić się czy kupić drewno z drzew miękkich czy też twardych.

Jak można się domyślić, drewno z drzew twardych takich jak na przykład dąb będzie spalało się dłużej i dawało więcej ciepła dzięki większej kaloryczności. Natomiast drzewa miękkie takie jak na przykład lipa, będzie dawać mniej ciepła oraz będzie się szybciej spalało.

Oprócz wyboru drewna do kominka, ważne jest miejsce w którym opał będzie przechowywany. Przechowywanie opału w suchym miejscy gwarantuje zachowanie jego suchości co sprawi, że będzie się ono lepiej paliło. Każdy właściciel kominka powinien zatroszczyć się o zakup opału z wyprzedzeniem aby zagwarantować sobie dosuszenie drewna.

Jakie powinno być drewno do kominka:

  • długość drewna pomiędzy 20, a 30cm
  • Grab - najlepsze drewno opałowe do kominka (wolne spalanie, duża ilość ciepła) (gęstość po wysuszeniu ok 835kg/m3, w porównaniu np. do dębu 700kg/m3)
  • Zakupu drewna polecamy dokonać bezpośrednio w nadleśnictwie lub tartaku
  • Drewno do kominka powinno być suche (1, 2-letnie)

Tabela - Drewno do kominka w podziale na gatunek, ilość kg i wartość opałową

GATUNEK DREWNA
ilośc kg na 1 metr
przestrzenny drewna kominkowego
o wilgotności 25%
Wartość opałowa
w Gj na 1 metr
przestrzenny drewna kominkowego
Grab 570 10,00
Grusza 500 8,80
Buk
490 8,40
Dąb 470 8,30
Jabłoń
465 8,22
Orzech 460 8,10
Brzoza 440 7,90
Sosna 350 6,50
Wierzba 240 4,00

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Jaki wybrać piec gazowy do c. o.?

Jedną z ważniejszych decyzji podejmowanych odnośnie ogrzewania domu jest piec gazowy. To najistotniejszy element w całej instalacji grzewczej. Od podjętej pr...

Favier, czyli ogrzewanie dużych obiektów.

Ktoś może powiedzieć: Są grzejniki do pomieszczeń, łazienek, a co z większymi obiektami? Przecież także muszą być ogrzewane. Zgoda. Do ta...

Kolektory słoneczne czy pompa ciepła?

Które z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii jest korzystniejsze w naszym położeniu ge...