Ogrzewanie domu, kaloryfery, piece, kotły, kominki, - Informacje i Porady

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Taka jesień mogłaby trwać w nieskończoność! Temperatura niczym w sezonie letnim, ale nie oszukujmy się, noce są już typowo jesienne, coraz chłodniejsze. Kaloryfery nie zawsze dają takie ciepło, na jakie liczymy. Czas zatem przyjrzeć się zaletom, jakie posiadają nowoczesne grzejniki elektryczne hybrydowe!

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Które z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii jest korzystniejsze w naszym położeniu geograficznym?

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Wybór drewna kominkowego

W okresie jesiennym wielu posiadaczy kominków staje przed istotnym wyborem zakupu drewna opałowego do kominka. Na rynku dostępne jest drewno pochodzące z różnego rodzaju drzew. Przed zakupem odpowiedniego opału, warto zapoznać się z podstawowymi właściwościami drzewa. Najlepsze drewno do kominka to paliwo z drzew liściastych jak grab, dąb, jesion, takie drewno daje dużą ilość ciepła i spala się równomiernie.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Chłód wieczorów? By dostatecznie długo i efektywnie ogrzewać dom, już teraz należy odpowiednio przygotować opał. To m.in. od sposobu jego składowania zależy wartość grzewcza.

Kończące się lato skłania do rozpoczęcia przygotowań do sezonu grzewczego. Chłodne sierpniowe wieczory przypominają, że jesień coraz bliżej - czas pomyśleć o zgromadzeniu opału do pieców i kominków.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej jesteśmy nastawieni na poszukiwanie odnawialnych źródeł energii i stajamy się powoli państwem coraz bardziej przyjaznym środowisku, co można zauważyć po ilości kolektorów słonecznych na coraz większej ilości domów. Jednym ze sposobów ratowania zasobów nieodnawialnych przez Unię Europejską jest dyrektywa, która głosi, że do 2020 roku każdy nowo powstały dom musi zostać wybudowany według standardów budownictwa pasywnego. Jednak, aby się to Polakom opłacało musi zostać zmienione prawo oraz świadomość społeczna.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Ogrzewanie gazowe z każdym rokiem zyskuje w Polsce na popularności. Generalnie ten typ ogrzewania uważany jest za stosunkowo drogi niemniej jednak ma wiele zalet. Najważniejsza z nich to fakt, że takie ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe. Ktoś, kto ma tradycyjny piec na węgiel w miesiącach zimowych nieustannie musi wykonywać pewne prace. Przede wszystkim najpierw trzeba pojechać i kupić węgiel a później pozostaje konieczność częstego odwiedzania kotłowni.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Przydomowa instalacja gazowa ze zbiornikiem LPG wymaga odpowiedniej konserwacji a także właściwego użytkowania, aby była funkcjonalna i bezpieczna dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli więc chcesz zadbać o bezpieczne (i tanie) ogrzewanie domu, to sprawy techniczne oddaj w ręce specjalistom i pomyśl o dzierżawie zbiornika na gaz. Sprawdź, jakie korzyści płyną z wyboru takiej instalacji gazowej.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

W obecnych czasach, gdy rosną ceny niemalże wszystkich towarów, ludzie szukają oszczędności gdzie tylko jest to możliwe. Jednym z dość dużych wydatków z jakimi liczyć musi się posiadacz własnego domu jest ogrzewanie go. Wiadomo, że gdy ktoś posiada ogrzewanie gazowe problem jest mniejszy. Jednak ludzie, którzy korzystają z ogrzewania centralnego co roku mierzyć się muszą z zakupem opału. Z racji, że cena materiałów opałowych nie maleje, a wręcz przeciwnie rośnie, ludzie zaczynają szukać alternatywnych materiałów opałowych.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Pompa ciepła należy do urządzeń, których podstawy teoretyczne zostały opracowane znacznie wcześniej niż powszechnie wprowadzono je do użytkowania. Za ojca pomp ciepła uważa się Williama Thomsona, który w roku 1852 przedstawił teorię umożliwiającą chłodzenie i podgrzewanie powietrza przez zmianę jego stanu fizycznego. Pierwszą pompę ciepła dla ogrzewania budynku mieszkalnego skonstruowano w roku 1928 w Anglii. W okresie powojennym ożywiony rozwój konstrukcji tego typu urządzeń przypadł w udziale Stanom Zjednoczonym, a następnie Japonii.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

W przypadku budownictwa z tak zwanej wielkiej płyty najlepszymi grzejnikami z punktu widzenia praktycznego są grzejniki żeliwne, natomiast kiedy stosuje się lżejszą formę ogrzewania centralnego - grzejniki aluminiowe?

Grzejniki wykonane z aluminium, tak samo jak w przypadku grzejników żeliwnych posiadają budowę członową, jednakże to co je wyróżnia a co jest dość istotne to bezwładność cieplna. W przypadku grzejników aluminiowych jest ona o wiele mniejsza. Mniejsza bezwładność cieplna oznacza, że łatwiej jest współpracować grzejnikowi z systemem regulacji temperatury a co za tym idzie, łatwiej utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

kominek w domu

Jest wiele rzeczy, które czynią dom miejscem szczególnym. Takim czynnikiem jest między innymi klimat w nim panujący. Oczywiście, w dużej mierze klimat domu zależy od relacji między ludzkich pomiędzy jego mieszkańcami, jednak można wskazać co najmniej kilka rzeczy, które sprzyjają pozytywnemu klimatowi.

Do takich elementów można zaliczyć np. wystrój domu, wytwarzający poczucie przytulności, sposób dobrania kolorów, mebli i dodatków.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Termomoderniacja sposób na oszczędności w ogrzewaniu

Jeśli twoje opłaty za ogrzewanie domu bez przerwy rosną, warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Jest to mądry sposób na oszczędzanie, który będzie przynosił niższe wydatki przez całe lata.

Główny cel termomodernizacji to możliwie największe ograniczenie kosztów ogrzewania. W tym celu przeprowadzany jest szereg prac modernizujących i modyfikacji w budynku. Ciepło wydobywa się z domów i mieszkań na różne sposoby. Zazwyczaj za przesadną utratę ciepła odpowiedzialne są nieszczelne okna, bardzo cienkie ściany, a także przestarzała instalacja grzewcza o niskiej efektywności.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

dom energooszczędny

Dom energooszczędny charakteryzuje się mniejszym sezonowym zapotrzebowaniem na energię. Dla inwestorów oznacza to mniejszy koszt eksploatacji, dlatego należy pamiętać, że o poziom zużycia ciepła trzeba zadbać już na etapie projektowania. Warto mieć zatem choćby niewielkie pojęcie o domach tego typu, ponieważ to właściciel będzie później ponosił wszelkie koszty związane z użytkowaniem budynku. Ponadto nasz interes jest tutaj ściśle powiązany z troską o środowisko naturalne. Wybór rozwiązań energooszczędnych jest nie tylko korzystny dla naszych finansów, ale również sprzyja naturze.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Niepewna koniunktura na rynku energetycznym oraz wzrost znaczenia rozwiązań proekologicznych w głównej mierze wpływają na wybór alternatywnych względem tradycyjnego ogrzewania inwestycji w ogrzewanie budynków. Bilanse energetyczne i przewidywania ekspertów dowodzą, że w ciągu kilkudziesięciu lat wydatki ponoszone na ogrzewanie wzrosnąć mogą nawet kilkukrotnie. Stąd praktyczna potrzeba poszukiwania rozwiązań jak najmniej inwazyjnych względem środowiska naturalnego, ale przede wszystkim względem prywatnego portfela. Ile to kosztuje? Inwestycja w zakup pompy ciepła, wraz z montażem i instalacją to koszt rzędu 30 – 80 tys. zł, który w dłuższej perspektywie czasowej przynieść może znaczne oszczędności w domowym budżecie.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Ciepło w naszym domu czy mieszkaniu jest kwestią bardzo ważną biorąc pod uwagę nasze warunki klimatyczne. Przez większą część roku nasze domostwa wymagają dogrzewania, dlatego też by zapewnić sobie ten niezbędny komfort cieplny należy wybrać odpowiednią metodę grzewczą.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Jedną z ważniejszych decyzji podejmowanych odnośnie ogrzewania domu jest piec gazowy. To najistotniejszy element w całej instalacji grzewczej. Od podjętej przez kupującego decyzji o rodzaju pieca gazowego będzie zależeć wygoda z korzystania z ciepłej wody oraz ilość zużytego gazu. Jak można się domyślić wybór wśród pieców do c. o. jest spory, gdyż takie piece są produkowane w wielu odmianach.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Grzejnik typu favier

Ktoś może powiedzieć: Są grzejniki do pomieszczeń, łazienek, a co z większymi obiektami? Przecież także muszą być ogrzewane. Zgoda. Do takich zastosowań służy potocznie zwany favier (Grzejnik Faviera), czyli grzejnik ożebrowany.

Jego miejsce przeznaczenia to ogrzewanie pomieszczeń o dużej kubaturze, na przykład korytarzy, czy dużych pomieszczeń. Ponownie jego nazwa pochodzi od konstrukcji. Zbudowany jest z ożebrowań przypominających spiralę. Są to pofałdowane obręcze ułożone ciasno obok siebie, a przez ich środki ciągnie się rdzeń, czyli rura, którą płynie ciepła woda.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Dobranie odpowiedniego orurowania do instalacji centralnego ogrzewania jest tym bardziej ważne, że zapewnia nam prawidłowy przepływ ciepła a co za tym idzie system jest wydajny i bezpieczny.

Obecnie rury miedziane i te z tworzywa sztucznego wiodą prym w instalacjach centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Wcześniej mogliśmy spotkać się z instalacjami, które opierały się na rurach stalowych, jednakże zostały one wyparte na rzecz miedzi i tworzyw sztucznych z prostego względu - rury stalowe zbyt szybko korodowały.

Więcej…

Zazwyczaj czytane