Ogrzewanie, Piece, Kotły

Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej jesteśmy nastawieni na poszukiwanie odnawialnych źródeł energii i stajamy się powoli państwem coraz bardziej przyjaznym środowisku, co można zauważyć po ilości kolektorów słonecznych na coraz większej ilości domów. Jednym ze sposobów ratowania zasobów nieodnawialnych przez Unię Europejską jest dyrektywa, która głosi, że do 2020 roku każdy nowo powstały dom musi zostać wybudowany według standardów budownictwa pasywnego. Jednak, aby się to Polakom opłacało musi zostać zmienione prawo oraz świadomość społeczna.

Dom pasywny na przyszłość

Najprościej mówiąc, dom pasywny nie korzysta z ogrzewania. Dzięki nowej technologii zużycie energii można ograniczyć do minimum. Według niektórych specjalistów moda na domy pasywne zagości u nas w ciągu kilku najbliższych lat. Widać już pewne zmiany, które prorokują ten rozwój. Jedną z nich może być na pewno dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 50 000 zł dla osób, które zdecydują się na budowę domu pasywnego. Jest to jednak zbyt mało, żeby zachęcić wiele osób i wydaje się jednie światełkiem w tunelu, lecz na pewno może cieszyć, że można znaleźć coraz więcej wykonawców takich budynków.

Zalety i wady domów pasywnych.

Domy pasywne są określane mianem „domów przyszłości” dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i rozwiązań budowlanych, które obniżają koszty eksploatacji do minimum. Takie domy pozwalają obniżyć koszty ogrzewania, koszty energii a bryła budynku jest tak dostosowana, że życie w takim domu jest bardzo wygodne.

Jakie zatem są plusy i minusy domów pasywnych?

Wady domu pasywnego.

  • Największy problem stanowi stosunkowo wyższy koszt budowy takiego domu. Wykorzystanie odpowiednich, najlepszej jakości materiałów, drogich okien oraz drzwi powoduje, że koszty budowy znacznie się podwyższają.
  • Sam projekt takiego domu jest droższy od tradycyjnego, ponieważ zazwyczaj tego typu projekty są robione na zamówienie.
    Zakup działki pod budowę takiego domu może okazać się problematyczny. Odpowiednie ukształtowanie terenu, nasłonecznienie i osłonięcie od strony północnej np. drzewami czy wysokimi krzewami powodują, że możemy mieć kłopoty z odpowiednią lokalizacją. W tym wypadku należy również pamiętać, że ogród musi być dostosowany do budynku, pojawiają się, więc również ograniczenia dla miłośników ogrodnictwa.
  • Zatrudnienie odpowiednio wyspecjalizowanej ekipy budowlanej to kolejny dodatkowy koszt. Odpowiedni montaż instalacji, okien i drzwi mają ogromny wpływ na późniejszą eksploatację, dlatego przy budowie domu pasywnego musi brać udział ekipa, która zna się na takich technologiach.
    Kolejnym problemem dla wielu osób jest prosta i zwarta bryła budynku z minimalnymi przeszkleniami i małą ilością drzwi. Często domy budowane w tej technologii są mało efektowne jeżeli chodzi o wygląd, choć projektanci z każdym rokiem dokładają większych starań by dom był nie tylko energooszczędny ale również by ładnie wyglądał.
  • Czasami pojawia się problem z wnętrzem budynku i układem pomieszczeń. W takim domu pomieszczenia muszą być odpowiednio ustawione względem stron świata stąd pojawiają się pewne ograniczenia. Niekiedy chcemy by kuchnia czy salon był w konkretnym miejscu, a w takim domu zmiany względem stron świata mogą obniżyć efektywność projektu.

Zalety domu pasywnego.

  • Największym plusem domów pasywnych jest dużo niższy koszt ogrzewania w stosunku do tradycyjnej technologii. W porównaniu z domami tradycyjnymi w domach pasywnych koszty za ogrzewanie mogą być nawet o 90 procent niższe niż w tym pierwszym przypadku. Dlatego wyższy koszt budowy domu energooszczędnego bardzo szybko się wraca w postaci niskiego kosztu eksploatacji.
  • Takie budynki są bardzo funkcjonalne i wygodne. Ponadto do produkcji energii wykorzystuje się energię słoneczną lub wodę, jest więc tutaj również aspekt ekologiczny.
  • Jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż takiego budynku to jego cena może być wysoka, a wartość domu z roku na rok prawdopodobnie będzie wzrastać.
  • Domy pasywne mimo licznych wad mają ogromną przewagę nad tradycyjnymi budowlami, a jest to niski koszt eksploatacji, dlatego decydując się na budowę domu warto bliżej zapoznać się z tą technologią i rozważyć czy lepiej postawić na „dom przyszłości” czy pozostać przy tradycyjnym budownictwie.
  • Jakość życia i komfort jaki uzyskamy w takim nowoczesnym domu jest warta włożonego trudu i pieniędzy.

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Zazwyczaj czytane