Ogrzewanie, Piece, Kotły

kominek w domu

Jest wiele rzeczy, które czynią dom miejscem szczególnym. Takim czynnikiem jest między innymi klimat w nim panujący. Oczywiście, w dużej mierze klimat domu zależy od relacji między ludzkich pomiędzy jego mieszkańcami, jednak można wskazać co najmniej kilka rzeczy, które sprzyjają pozytywnemu klimatowi.

Do takich elementów można zaliczyć np. wystrój domu, wytwarzający poczucie przytulności, sposób dobrania kolorów, mebli i dodatków.

Niezaprzeczalnie, szczególny klimat wprowadza do domu kominek. Jego zainstalowanie w domu to ciekawy pomysł, jednak nietrudno się domyśleć, że posiada zarówno wiele plusów jak i minusów. Z zalet warto wymienić te, o których już wspomniano wcześniej, czyli walory estetyczne. Niewątpliwie to duży plus, który nadaje wnętrzu szczególną wartość. Oprócz tego kominek w domu to także zalety praktyczne.

Jest bowiem praktycznie niezależnym źródłem ciepła, jeśli dojdzie do awarii ogrzewania, na kominek możemy liczyć w każdej chwili, kiedy poczujemy, że temperatura jest zbyt niska. Dodatkowo, spalanie drewna w kominku jest zdecydowanie bardziej korzystne dla środowiska niż np. ogrzewaniem węglem. Niestety ten typ ogrzewania ma także swoje wady.

Przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Wiadomo, że nawet najnowocześniejsze systemy nie są całkowicie nieawaryjne a faktem jest to, że posiadamy wewnątrz domu źródło ognia. Ważnym minusem jest także to, że nie można ustawić, zaprogramować kominka w żaden sposób, dlatego też niekoniecznie sprawdzi się on przy niskiej temperaturze jako jedyne źródło ciepła w domu, który mieszkańcy często opuszczają. Jeśli w domu goszczą dzieci także należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo.

Warto więc zwrócić uwagę także na te aspekty, bowiem to, że można spędzić romantyczny wieczór przy kominku nie zagwarantuje nam pewności, że ciepło to utrzyma się przez całą noc, kiedy na zewnątrz temperatury sięgają minus kilkunastu stopni. Względy estetyczne są oczywiście ważne, ale nie najważniejsze, dlatego też w zależności od potrzeb powinno się wybrać odpowiedni rodzaj ogrzewania. Z pewnością jednak, w klimacie umiarkowanym, kominek w salonie jako jedyny sposób ogrzewania domu w zimie to zdecydowanie za mało. Oczywiście, jak zawsze, coś za coś.

Rodzaje instalacji kominkowych (charakterystyka, wady i zalety)

  • kominek standardowy - wykorzystywany jako niezależne źródło ogrzewania, charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi kosztami ogrzewania, długowiecznością, jednak jest drogi w budowie wraz z koniecznością odnawiania (malowanie)
  • kominek wyposażony w płaszcz wodny - kominek który wyposażony jest w płaszcz wodny (zbiornik - element grzewczy) może zastąpić tradycyjny kocioł centralnego ogrzewania. W połączeniu z instalacją centralnego ogrzewania (grzejniki) daje źródło ciepła nie tylko w bliskiej odległości od kominka, ale także w innych pomieszczeniach. Dzięki takiej funkcjonalności może być jedynym bądź alternatywnym źródłem ogrzewania całego domu. Pobór paliwa (drewno) jest stały, co wiąże się z koniecznością codziennej obsługi - dokładanie drewna.
  • kominek z systemem dystrybucji  gorącego powietrza (DGP) - gorące powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniach za pomocą odpowiedniej instalacji, a źródłem ciepła jest wkład kominkowy. Zaletą takiego systemu jest szybkie uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, koszty instalacji w dużej mierze zależne są od wielkości domu

Zazwyczaj czytane