Ogrzewanie, Piece, Kotły

W przypadku budownictwa z tak zwanej wielkiej płyty najlepszymi grzejnikami z punktu widzenia praktycznego są grzejniki żeliwne, natomiast kiedy stosuje się lżejszą formę ogrzewania centralnego - grzejniki aluminiowe?

Grzejniki wykonane z aluminium, tak samo jak w przypadku grzejników żeliwnych posiadają budowę członową, jednakże to co je wyróżnia a co jest dość istotne to bezwładność cieplna. W przypadku grzejników aluminiowych jest ona o wiele mniejsza. Mniejsza bezwładność cieplna oznacza, że łatwiej jest współpracować grzejnikowi z systemem regulacji temperatury a co za tym idzie, łatwiej utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu.Ważnym może też aspektem jest fakt, że grzejniki aluminiowe są bardzo wdzięczne i ładne, pasują świetnie do nowoczesnych wnętrz. Ogniwa w tych grzejnikach, są tak konstruowane, że grzejnik wygląda jak jednolita powierzchnia, bez widocznych "żeber", które cechują na przykład grzejniki żeliwne. Tego typu grzejniki posiadają tylko drobne szczeliny między oddzielnymi członami grzejnika.

W przypadku, gdy w mieszkaniu wcześniej założona została instalacja grzewcza z żeliwnymi grzejnikami, bardzo łatwo można dokonać zmiany na grzejniki aluminiowe. Za ten fakt odpowiada podobna moc grzewcza obu grzejników oraz podobny wymiar członów. W przypadku modernizacji instalacji zatem nie trzeba wprowadzać żadnych dodatkowych przeróbek.


Charakterystyka grzejników żeliwnych

Głównie stosowane w polskim starym budownictwie. Grzejniki żeliwne inaczej zwane żeberkowymi (przez charakterystyczną strukturę orurowania) obecnie stosowane są rzadko. Głównym powodem dlaczego, to było główne rozwiązanie w starym budownictwie to fakt, że tego typu grzejniki są bardzo odporne na korozje, a co za tym idzie nie trzeba ich zbyt często wymieniać.

Wielka płyta to budownictwo dla każdego, nastawione na dużą ilość osób o różnych temperamentach, dlatego wytrzymałość jest tu ważnym aspektem. Ocenia się, że taki system może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, bez względu na to jakiej jakości woda przepływa w instalacji. Dlatego także instalacja taka idealnie nadaje się do tak zwanych instalacji otwartych, które są zasilane przez kotły na paliwo stałe.

Grzejniki żeliwne poprzez to, że są bardzo wytrzymałe niekoniecznie są też urodziwe, na co narzeka pewna część mieszkańców wielkiej płyty. Ich konstrukcja jest masywna, jednakże to też gwarantuje dużą pojemność wody, a co za tym idzie dużą bezwładność cieplną.

Jest to dobry grzejnik do prostych instalacji w domu. Wystarczy dodać prosty kocioł na drewno czy węgiel, aby całość spełniała swoją funkcję. W przypadku instalacji z automatycznym sterowaniem temperatura już niestety wypada gorzej. Duża ilość wody a co za tym idzie duża bezwładność sprawia, że system reaguje bardzo wolno na próbę zmiany temperatury, a utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu jest dość trudne.Charakterystyka grzejników stalowych w systemach centralnego ogrzewania

Grzejniki płytowe nie zalecane są do instalacji bez pompy obiegowej, czyli w instalacjach gdzie obieg wody jest grawitacyjny (naturalny). Wynika to z faktu, że grzejniki płytowe stawiają znaczy opór wodzie, a siła grawitacyjna może nie wystarczyć, aby taki grzejnik funkcjonował w należyty sposób. Dodatkowo warto wiedzieć, że w stalowych grzejnika płytowych ważna jest jakość samej wody, ponieważ grzejniki stalowe są mało odporne na wodę zanieczyszczoną, a w efekcie jej przepływu grzejniki takie mogą bardzo szybko korodować. Ocenia się, że grzejniki stalowe mają przydatność do kilku lat, w warunkach przepływu wody niskiej jakości. Grzejniki tego typu nie zalecane są również w przypadku instalacji z kotłem na paliwo stałe, czyli z tak zwaną instalacją systemu otwartego, ponieważ grzejniki stalowe są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju przecieki tlenu do instalacji. W momencie przecieku tlenu do orurowania stalowego przydatność systemu zmniejsza się diametralnie i konieczne jest częstsze wymienianie instalacji.

Ważnym plusem systemu tego typu jest szybka reakcja na wszelkiego typu urządzenia automatycznej regulacji ciepła i charakteryzuje się oszczędnością systemu. Wynika to z faktu, że grzejniki stalowe płytowe posiadają małą pojemność wodną.


Jak dobrać orurowanie do centralnego ogrzewania
Dobranie odpowiedniego orurowania do instalacji centralnego ogrzewania jest tym bardziej ważne, że zapewnia nam prawidłowy przepływ ciepła, będzie wydajny i bezpieczny.

Obecnie rury miedziane i te z tworzywa sztucznego wiodą prym w instalacjach centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Wcześniej mogliśmy spotkać się z instalacjami, które opierały się na rurach stalowych, jednakże zostały one wyparte na rzecz miedzi i tworzyw sztucznych z prostego względu - rury stalowe zbyt szybko korodowały. Większość niedoświadczonych osób mogłaby rzecz, że to tworzywo sztuczne stanowić może problem pod względem wytrzymałości, jednakże fachowcy wyznaczają przydatność takich systemów na aż 50 lat. W przypadku instalacji miedzianych, jest to już instalacja na całe życie. W takim razie w przypadku instalacji centralnego ogrzewania z udziałem rur stalowych, które średnio wytrzymują w stanie nienaruszonym kilka kilkanaście lat, kwestia wybrania miedzi lub tworzywa sztucznego to tylko kwestia finansowa.

Drugim ważnym aspektem systemu centralnego ogrzewania jest temperatura maksymalna wody znajdującej się w rurach. W przypadku systemów, gdzie temperatura maksymalna wody może wynieść więcej niż 90 stopni Celsjusza zaleca się stosowanie jedynie instalacji orurowania z metalu, także pozostaje decyzja czy wybrać miedź czy stal. Zalecenie te spowodowane są poprzez instalacje z kotłami na paliwa stałe. W przypadku tak wysokich temperatur i paliw stałych, jedynym bezpiecznym rozwiązaniem są rury z tworzyw innych niż wielowarstwowe. Jednakże najbezpieczniej będzie, aby przy samym kotle używać jedynie metalowych odcinków rur, ponieważ w tym miejscu temperatura może być najwyższa.

Reasumując, w przypadku gdy liczymy budżet, ale i chcemy aby nasza instalacja starczyła nam na długo to najlepszym rozwiązaniem będzie tworzywo sztuczne, które jest lekkie, niedrogie i bezpieczne.