Ogrzewanie, Piece, Kotły

Już od kilku dobrych lat coraz więcej osób mówi otwarcie o tragicznej sytuacji naszej planety. Efekt cieplarniany już dawno przestał być tylko tematem gorących dyskusji i stał się realnym zagrożeniem dla naszej przyszłości. Jego dotkliwe efekty widzimy już gołym okiem, ale na szczęście nie wszystko jeszcze stracone i ludzie mobilizują się do działań proekologicznych. Jedną z głównych inicjatyw tego ruchu jest ograniczenie emisji CO2, co wiązane jest często ze zrezygnowaniem z użycia węgla. Jak się okazuje, nie trzeba od razu zamykać się całkowicie na ten rodzaj paliwa, wystarczy, że sięgniemy po opał dobrej jakości. Dziś opowiemy o ekogroszku, czyli opale, który znacząco może poprawić naszą sytuację.

 

Skąd się bierze ekogroszek?

Na samym początku warto powiedzieć sobie czym w ogóle ekogroszek jest i dlaczego góruje on nad standardowym rodzajem węgla. Otóż ekogroszek jest tak naprawdę pochodną węgla, wyprodukowaną w zaawansowanym procesie obróbki. Przed samą obróbką wydobyty węgiel przechodzi selekcję tak, aby wybrać z niego, jak najlepsze gatunkowo bryły. Te są następnie kruszone na mniejsze, nieprzekraczające standardu 5 mm do 25 mm. Pokruszony i odsiany materiał poddawany jest płukaniu tak, aby usunąć z niego niepożądane zanieczyszczenia w postaci osadu i pyłu. Końcowym etapem jest oczywiście suszenie i workowanie.

Ekogroszek, a węgiel - różnice

Skoro już wiemy, skąd się bierze ekogroszek, przyszedł czas odpowiedzieć sobie na pytanie, co ta cała obróbka daje i dlaczego warto dopłacić za ekogroszek, zamiast wybierać tani opał w większej ilości? Odpowiedź jest dość oczywista i sprowadza się do różnic w jakości. Ekogroszek jest nie tylko ‘eko’ z nazwy. Charakteryzuje go znacznie większa czystość niż tak, którą może pochwalić się węgiel bez obróbki. Zawartość siarki nie przekracza 0,6% objętości ekogroszku, a jego popielność to z reguły mniej niż 10% całej masy. Dzięki temu ekogroszek spala się lepiej i wydziela znacznie mniej niepożądanych substancji podczas emisji. Wybierając ekogroszek uwalniasz swoje otoczenie z nadmiaru węglowodorów aromatycznych, dioksyn, furanów i pyłów oraz oczywiście tlenku węgla, które są nieodzownym elementem eksploatacji węgla tradycyjnego. Dodatkowo lepsze spalanie ekogroszku przekłada się na oszczędności, zarówno te bezpośrednie płynące z opału, który starcza na dłużej, jak i te pośrednie wynikające z dłuższego żywota pieca, który nie zatyka się tak, jak w przypadku palenia paliwem niskiej jakości.

Zazwyczaj czytane