Kuchnia

Zdjęcie: domzpomyslem.pl

Kuchnia stanowi serce większości domów i mieszkań, w których celebruje się wspólne przygotowywanie posiłków oraz ich spożywanie. To także miejsce przepełnione rodzinną atmosferą, które sprzyja codziennym kontaktom z bliskimi. Marzysz o wnętrzu, w którym każdy z domowników będzie czuł się bezpiecznie i przytulnie? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj podstawowe zasady aranżowania kuchni.

Kuchnia marzeń – jaka ma być?

Przed aranżacją kuchni warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy dużo gotujesz?
  • Ile osób będzie korzystać z kuchni?
  • Jakie jest układ instalacji hydraulicznej i elektrycznej?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą ci w taki sposób zaprojektować pomieszczenie, aby było dostosowane do twoich potrzeb. Każda kuchnia dzieli się na strefy do przechowywania, zmywania oraz gotowania. Dlatego na daną strefę dobrze jest wydzielić dokładnie tyle miejsca, ile potrzebujesz. Warto przy tym pamiętać, że największy komfort korzystania z kuchni, daje 80 centymetrów odstępu pomiędzy strefami. Nie można też pominąć wygospodarowania przestrzeni roboczej, która jest niezbędna zarówno do wstępnej obróbki pokarmów, jak i przygotowywania posiłków.

Wymiary kuchni

Zanim zabierzesz się za aranżowanie kuchni, konieczne jest dokładne wymierzenie pomieszczenia. Pamiętaj, że szczegółowe pomiary są podstawą całościowego procesu projektowania. Podczas montażu mebli oraz pozostałych sprzętów liczy się każdy centymetr, dlatego jeśli nie czujesz się w tym zakresie specjalistą, poproś o pomoc fachowca, który nie tylko dokładnie wymierzy kuchnię, ale także zaznaczy na planie drzwi, okna, gniazdka oraz przyłącza instalacji.

Jak rozplanować kuchnię?

Sposób rozplanowania mebli oraz wyposażenia AGD zależy w głównej mierze od metrażu oraz sposobu korzystania z kuchni. Na niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzają się kuchnie w linii prostej. Dla osób, które posiadają kuchnie o niewielkim metrażu, idealnym rozwiązaniem jest funkcjonalna zabudowa pod sam sufit lub ewentualne narożne szafki, które umożliwiają maksymalne zagospodarowanie wolnego miejsca. Jeżeli masz nieco więcej przestrzeni oraz w gotowaniu uczestniczy więcej niż jedna osoba, warto pomyśleć o kuchni dwurzędowej. W ten sposób powiększysz strefy do przechowywania oraz przygotowywania posiłków. Osoby, które posiadają dużą kuchnię, mogą pozwolić sobie na zabudowę w kształcie litery U. Takie rozwiązanie gwarantuje mnóstwo miejsca zarówno do pracy, jak i do przechowywania kuchennych akcesoriów.

Jest też rozwiązanie dla osób, które chcą wstawić do kuchni stół lub wyspę kuchenną. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się kuchnia o układzie litery L. Jej niewątpliwą zaletą jest wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni do gotowania oraz przechowywania niezbędnego wyposażenia kuchennego. Ważne jest jedynie, by pamiętać o pozostawieniu minimum 120 cm wolnego miejsca pomiędzy wyspą a szafkami. To umożliwi swobodne poruszanie się po kuchni.

Wystrój kuchni

Dla osób, które preferują nowoczesne wnętrza, idealnym rozwiązaniem są fronty lakierowane, które wbrew pozorom są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Miłośnicy klasycznych wnętrz mogą postawić na tradycyjne meble z litego drewna. Firmy, które zajmują się produkcją kuchennych mebli na wymiar oferują zróżnicowany kombinacje frontów, uchwytów oraz blatów. Wybór jest naprawdę ogromny, dzięki czemu każdy może zaprojektować kuchnię swoich marzeń.
Przy wyborze blatu najlepiej kierować się wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia. Najtrwalsze są blaty granitowe, kompozytowe oraz konglomeratowe. Osoby, które są zwolennikami ekologicznych rozwiązań mogą zdecydować się na blaty drewniane, które są wykonywane z płyty MDF lub wiórowej.

Warto wiedzieć

Aby zapewnić sobie maksymalnie komfortowe użytkowanie kuchni, niezbędne jest dostosowanie się do kilku podstawowych zasad. Wiele osób marzy o umiejscowieniu zlewu przy oknie. Warto jednak pamiętać, że otwieranie okna do środka może być utrudnione przez umiejscowienie baterii. Odradza się również umieszczanie zlewu tuż przy ścianie - w ten sposób ogranicza się ilość przestrzeni roboczej wokół zlewu (minimalna szerokość blatu roboczego powinna wynosić około 80 cm). Podobnie jest w przypadku umiejscowienia kuchenki. Zbyt bliska odległość ze ścianą może być przyczyną nieestetycznych zabrudzeń oraz zniszczeń.
Podczas aranżowania kuchni warto pamiętać, ze narożniki nie są najlepszym miejscem również do montowania szafek oraz szuflad. Otwierając je można łatwo uderzyć we front sąsiadującej powierzchni, a przy okazji zablokować do niej dostęp. Jedynym rozwiązaniem jest zamontowanie panelu lub listwy wykończeniowej, która odsunie od siebie szafki oraz umożliwi całkowite otwarcie drzwiczek szafki czy szuflady.

Nie wiesz w jakim stylu urządzić swoją kuchnię? Inspiracji możesz szukać w magazynach wnętrzarskich oraz galeriach online, które prezentują najciekawsze aranżacje oraz zdjęcia: http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/kuchnia,ta3.html

W Kuchni

Zazwyczaj czytane