Wnętrza i Wykończenie

Ciepły montaż drzwi to jeden ze sposobów na skuteczne ograniczenie strat ciepła, które stanowią jeden z największych problemów związanych z drzwiami zewnętrznymi. W naszym tekście przekonasz się, jak zamontować drzwi wejściowe, aby zapewnić sobie oraz reszcie domowników komfort i spokój.

Montaż drzwi zewnętrznych zwiększający ich termoizolację jest istotny nie tylko dlatego, że bezpośrednio wpływa na tworzenie się ciepłej atmosfery w domu, niwelując tzw. mostki termiczne. Pozwala on także uniknąć szeregu znacznie bardziej niebezpiecznych zjawisk:

  • Rozwoju pleśni wewnątrz domu lub na elewacji zewnętrznej,
  • Wzrostu rachunków za ogrzewanie (źle zamontowane drzwi zewnętrzne powodują straty ciepła do 30%).

Po lekturze poradnika przygotowanego przez Dobre Dla Domu ciepły montaż drzwi nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic – sprawdź sam!

Montaż drzwi zewnętrznych – wybierz odpowiedni moment, aby zapewnić termoizolację

Drzwi zewnętrzne, najczęściej wykonywane z drewna, reagują na zmiany temperatur poprzez pęcznienie lub kurczenie. Jeśli zatem planujesz wykończenie domuna ostatni kwartał roku, to albo powierz montaż drzwi zewnętrznych sprawdzonemu fachowcowi, albo… wstrzymaj się z wykonywaniem tej pracy.

Montaż drzwi przeprowadzany w trudnych warunkach sprzyja bowiem mostkom termicznym. Przy wzroście temperatury między murem a ościeżnicą powstaje szczelina, w której zaczyna się zbierać wilgoć, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do pęknięcia ościeżnicy. Z kolei jeśli prace wykończeniowe nie będą przebiegały jesienią i zimą, to pamiętaj, że montaż drzwi zewnętrznych można przeprowadzić dopiero po zakończeniu mokrych prac budowlanych (tynkowaniu murów, wylewce podłogi i jej osuszeniu).

Odpowiednie zabezpieczenie muru i ościeżnicy warunkiem ciepłego montażu drzwi

Część budowlańców-amatorów sądzi, że wystarczy wybrać odpowiednio solidne drzwi zewnętrzne i wypełnić szczelinę między murem a ościeżnicą dużą ilością pianki izolacyjnej, aby mieć montaż z głowy. Nic bardziej mylnego – jak argumentują fachowcy, gdy przez długi czas na piankę oddziałuje wilgoć, traci ona swoje właściwości termoizolacyjne.

Aby ciepły montaż drzwi był skuteczny, należy zatem zabezpieczyć również samą piankę izolacyjną. W tym celu stosuje się specjalną taśmę paroizolacyjną, której jedną stronę przykleja się do ściany (od wewnątrz domu), drugą zaś do ościeżnicy. Z kolei od strony zewnętrznej miejsce połączenia ościeżnicy z murem narażone jest na:

  • Opady deszczu,
  • Działanie promieni UV,
  • Śnieg,
  • Wilgoć.

Właśnie dlatego całą długość połączenia wykłada się wełną mineralną, taśmą paroprzepuszczalną lub styropianem. Należy również zadbać o termoizolację progu drzwi wejściowych, zwłaszcza wówczas, gdy widzimy szparę między podłogą a stolarką drzwiową. Do izolacji wystarczy wtedy taśma bitumiczna lub któryś z materiałów nieprzepuszczalnych, użytych wcześniej do izolacji szczeliny między ościeżnicą a murem. Warto także pamiętać o zagruntowaniu i oczyszczeniu muru, na którym zamontujesz drzwi wejściowe.

Dzięki zastosowaniu się do naszych porad ciepły montaż drzwi będzie zabezpieczał Twój dom, a luksusowe, dębowe w obłogu drzwi wejściowe przetrwają wiele lat bez uszkodzeń.