Wnętrza i Wykończenie

Ciepły montaż drzwi to jeden ze sposobów na skuteczne ograniczenie strat ciepła, które stanowią jeden z największych problemów związanych z drzwiami zewnętrznymi. W naszym tekście przekonasz się, jak zamontować drzwi wejściowe, aby zapewnić sobie oraz reszcie domowników komfort i spokój.

Montaż drzwi zewnętrznych zwiększający ich termoizolację jest istotny nie tylko dlatego, że bezpośrednio wpływa na tworzenie się ciepłej atmosfery w domu, niwelując tzw. mostki termiczne. Pozwala on także uniknąć szeregu znacznie bardziej niebezpiecznych zjawisk:

  • Rozwoju pleśni wewnątrz domu lub na elewacji zewnętrznej,
  • Wzrostu rachunków za ogrzewanie (źle zamontowane drzwi zewnętrzne powodują straty ciepła do 30%).

Po lekturze poradnika przygotowanego przez Dobre Dla Domu ciepły montaż drzwi nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic – sprawdź sam!

Montaż drzwi zewnętrznych – wybierz odpowiedni moment, aby zapewnić termoizolację

Drzwi zewnętrzne, najczęściej wykonywane z drewna, reagują na zmiany temperatur poprzez pęcznienie lub kurczenie. Jeśli zatem planujesz wykończenie domuna ostatni kwartał roku, to albo powierz montaż drzwi zewnętrznych sprawdzonemu fachowcowi, albo… wstrzymaj się z wykonywaniem tej pracy.

Montaż drzwi przeprowadzany w trudnych warunkach sprzyja bowiem mostkom termicznym. Przy wzroście temperatury między murem a ościeżnicą powstaje szczelina, w której zaczyna się zbierać wilgoć, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do pęknięcia ościeżnicy. Z kolei jeśli prace wykończeniowe nie będą przebiegały jesienią i zimą, to pamiętaj, że montaż drzwi zewnętrznych można przeprowadzić dopiero po zakończeniu mokrych prac budowlanych (tynkowaniu murów, wylewce podłogi i jej osuszeniu).

Odpowiednie zabezpieczenie muru i ościeżnicy warunkiem ciepłego montażu drzwi

Część budowlańców-amatorów sądzi, że wystarczy wybrać odpowiednio solidne drzwi zewnętrzne i wypełnić szczelinę między murem a ościeżnicą dużą ilością pianki izolacyjnej, aby mieć montaż z głowy. Nic bardziej mylnego – jak argumentują fachowcy, gdy przez długi czas na piankę oddziałuje wilgoć, traci ona swoje właściwości termoizolacyjne.

Aby ciepły montaż drzwi był skuteczny, należy zatem zabezpieczyć również samą piankę izolacyjną. W tym celu stosuje się specjalną taśmę paroizolacyjną, której jedną stronę przykleja się do ściany (od wewnątrz domu), drugą zaś do ościeżnicy. Z kolei od strony zewnętrznej miejsce połączenia ościeżnicy z murem narażone jest na:

  • Opady deszczu,
  • Działanie promieni UV,
  • Śnieg,
  • Wilgoć.

Właśnie dlatego całą długość połączenia wykłada się wełną mineralną, taśmą paroprzepuszczalną lub styropianem. Należy również zadbać o termoizolację progu drzwi wejściowych, zwłaszcza wówczas, gdy widzimy szparę między podłogą a stolarką drzwiową. Do izolacji wystarczy wtedy taśma bitumiczna lub któryś z materiałów nieprzepuszczalnych, użytych wcześniej do izolacji szczeliny między ościeżnicą a murem. Warto także pamiętać o zagruntowaniu i oczyszczeniu muru, na którym zamontujesz drzwi wejściowe.

Dzięki zastosowaniu się do naszych porad ciepły montaż drzwi będzie zabezpieczał Twój dom, a luksusowe, dębowe w obłogu drzwi wejściowe przetrwają wiele lat bez uszkodzeń.

Wnętrza, Wystrój, Wykończenie

Rozświetlić wnętrze

Czasem architektonika mieszkania sprawia, że wpada do niego zbyt mało światła słonecznego. Dlatego przy aranżowaniu takiej przestrzeni warto pamiętać o pa...

Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Dla osób, które pragną, aby ich salon był wnętrzem przytulnym, pełnym ciepła i słońca, idealnym wyborem będzie styl wywodzący się z ...

Funkcjonalna sypialnia – Jak ją urządzić?

Aby w sposób funkcjonalny urządzić sypialnię należałoby się w pierwszej kolejności zastanowić nad tym, czy ma ona pełnić swoją jedyną fu...