Budowa domu

Drzwi są nieodłącznym elementem każdego domu, ale czy ktoś zastanawia się jak są one zbudowane? Przeważnie nie. Fakt, że żyjemy w dobie internetu sprawia iż świadomość ludzi w tej kwestii się poprawia, ale nadal większość osób nie zwraca na to najmniejszej uwagi. Najciekawsze jest to, że spora część naszego społeczeństwa nawet nie potrafi określić stronności drzwi, ba, niektórzy "fachowcy" źle ją określają, a potem jest problem, gdyż jest tak duży wybór, że przeważnie są one produkowane na specjalne zamówienie.

Stronność drzwi najczęściej określa się patrząc od zewnętrznej strony drzwi, tzn. kiedy się otwiera je 'na siebie', po której stronie są zawiasy. Jeśli zawiasy są po prawej stronie to znaczy, że są to drzwi prawe, jeśli po lewej – lewe. Zawsze jednak najlepiej jest się upewnić jak jest u danego producenta, każdy producent w katalogu ma informację na temat określania stronności. Należy też pamiętać, że drzwi wewnętrzne są przeważnie sprzedawane bez ościeżnicy, osobno skrzydło drzwiowe, osobno ościeżnica, gdyż jest do wyboru ościeżnica stała, czyli montowana w środku otworu oraz ościeżnica regulowana, która jest dobierana na konkretną grubość muru i posiada od razu opaski maskujące łączenie muru z ościeżnicą. Można powiedzieć, że obejmuje ona mur z obu stron i wygląda dużo bardziej estetycznie niż ta standardowa. Jest tylko jeden minus: nie wszędzie można ją założyć. Drzwi można podzielić na cztery podstawowe kategorie: drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne wejściowe, drzwi zewnętrzne oraz drzwi techniczne.

Drzwi wewnętrzne: pokojowe, łazienkowe są zupełnie nieodporne na warunki atmosferyczne i duże różnice temperatur między pomieszczeniami dlatego, aby cieszyć się nimi długi czas najlepiej montować je w pomieszczeniach ogrzewanych, a tam gdzie jednak będzie różnica temperatur - zamontować inne, bardziej odporne. Najpopularniejszym wypełnieniem drzwi wewnętrznych jest tzw. plaster miodu. Jest to tektura ułożona na kształt plastra miodu, co sprawia, że płyciny drzwiowe są nieruchome i szyba się nie zapada, ale trzeba pamiętać, że jest ono bardzo słabe. Mocniejsze kopnięcie może spowodować powstanie dziury. Wypełnieniem może być też np.: płyta wiórowa otworowa, płyta wiórowa pełna, płyta MDF, lite lub klejone drewno, a nawet styropian. Które w tych wypełnień będzie najmocniejsze? Pewnie zdania będą podzielone. Na pewno będzie to zależało od jakości zastosowanego materiału. Zewnętrzną warstwę drzwi wewnętrznych stanowi przeważnie: płyta HDF okleinowana albo fornirowana lub, w drzwiach drewnianych, lakier albo fornir. Jest też dosyć duży wybór szyb: przeźroczysta, matowa biała/grafitowa/brązowa, szyby ornamentowe bezbarwne/żółte/brązowe. Jako wentylację w drzwiach łazienkowych nadal najczęściej stosuje się tuleje wentylacyjne, ale do wyboru przeważnie jest także podcięcie wentylacyjne czy szczelina wentylacyjna – mniej rzucają się w oczy i nie trzeba dodatkowo dokupować tulei. Należy też zwrócić uwagę na zamki: może być zamek na klucz zwykły, na wkładkę bębenkową (jak w drzwiach zewnętrznych), WC czy też zamek oszczędny, i tu w zależności od producenta jest wstawiony zwykły zamek, ale nie ma dolnego otworu w drzwiach albo jest wstawiony mały zamek na samą klamkę. Różnicy w użytkowaniu ani w estetyce nie ma między nimi żadnej.

Drzwi wewnętrzne wejściowe to drzwi przeznaczone jako wejściowe w bloku, z klatki schodowej do mieszkania, dlatego im lepszą mają izolacyjność akustyczną tym lepiej. Ważne też aby miały odpowiednie zabezpieczenia, bo to w końcu one mają bronić dostępu do nas i naszego dobytku. Najczęściej spotykane są drzwi płycinowe wypełnione płytą wiórową, ewentualnie wzmocnione dodatkowo płaskownikami stalowymi oraz drzwi tzw. stalowe co w praktyce oznacza skrzydło 'obite' blachą, gdzie wypełnieniem jest najczęściej styropian lub pianka poliuretanowa. Podstawowym zabezpieczeniem w tej chwili są 2 zamki na wkładkę, z czego jeden kilkubolcowy, i bolce antywyważeniowe. Oczywiście też przeważnie jest możliwość wyboru, można np. za dopłatą otrzymać drzwi z tzw. zamkiem listwowym, czyli przekręcenie tego zamka powoduje wejście w ościeżnicę bolców w kilku miejscach w poziomie i pionie. Wybór wzorów i kolorów jest tutaj niewiele mniejszy niż w drzwiach wewnętrznych.

Drzwi zewnętrzne to drzwi wejściowe przeznaczone do domków jednorodzinnych. Charakteryzuje je odporność na działanie warunków atmosferycznych, ale przeważnie producenci zalecają aby były zadaszone w takim stopniu, by po otwarciu skrzydła nie padał na nie np. deszcz. Muszą być one też odpowiednio ocieplone i przeważnie jest to pianka poliuretanowa lub rzadziej styropian. Najczęściej spotykane drzwi zewnętrzne to drzwi drewniane lub stalowe. Bardzo duży wybór wzorów przetłoczeń i przeszkleń oraz kolorów. Szyby w drzwiach zewnętrznych są zespolone jak w oknach. Warto skupić się na dosyć popularnej w tej chwili szybie zwanej refleks. Jest to szyba, która, gdy na zewnątrz jest jasno a w środku pomieszczenia ciemno, odbija wszystko i nie widać co dzieje się w środku. Analogicznie gdy w środku będzie jasno a na zewnątrz ciemno, ktoś kto będzie stał na zewnątrz będzie widział wszystko co dzieje się w środku. Działa trochę jak lustro weneckie. Tego typu drzwi najczęściej sprzedawane są w komplecie z ościeżnicą. Należy tylko pamiętać o niezbędnych akcesoriach takich jak: próg, wkładki, klamka z szyldem, ewentualnie wizjer, które przeważnie są sprzedawane osobno.

Drzwi techniczne to drzwi stosowane najczęściej na przykład jako drzwi wejściowe do komórki, garażu czy piwnicy. Standardowo jest to skrzydło stalowe wypełnione styropianem w kolorze brązowym lub białym. Tutaj chodzi głównie o to aby drzwi były jak najtańsze a jednocześnie odporne na warunki atmosferyczne. Sprzedawane bez ościeżnicy, ościeżnicę można dokupić osobno, tak samo jak pozostałe niezbędne akcesoria typu: próg, klamka, wkładka. Drzwi zewnętrzne drewniane najczęściej mają do wyboru próg: aluminiowy lub drewniany, natomiast do drzwi stalowych przeważnie oferowany jest próg aluminiowy lub ze stali nierdzewnej.

Wybór drzwi wewnętrznych czy wejściowych może być nie lada wyzwaniem. Najważniejsze aby się nie pogubić w gąszczu oferowanego towaru i cieszyć się zakupionymi drzwiami dobrej jakości przez długi czas.