Okna, Drzwi, Podłogi, Bramy

samodzielne układanie paneli podłogowych

Dzięki położeniu nowych paneli podłogowych, czy to w pokoju gościnnym, czy sypialni, sprawimy, że wygląd pomieszczenia ulegnie zupełnej zmianie, Znając kilka zasad możemy położyć panele podłogowe własnymi siłami, bez konieczności płacenia firmie zewnętrznej.

W poniższym poradniku przedstawimy jak samemu położyć panele podłogowe krok po kroku.

1. Niezbędne narzędzia do położenia paneli podłogowych, które powinniśmy wcześniej przygotować, aby były pod ręką do szybkiego użycia:

  • metr (taśma do mierzenia)
  • ołówek techniczny
  • dobijak
  • klocki do uzyskania dystansu
  • wkrętarka
  • młotek
  • pianka podłogowa pod panele
  • piła z małymi zębami
  • łyżka (dla dobijanie paneli w przypadku braku miejsca)
  • folia paroizolacyjna

2. Co warto wiedzieć przed położeniem paneli podłogowych:

  • starajmy się układać prostopadle do okna, ponieważ padające światło nie będzie eksponowało połączeń pomiędzy panelami na dłuższych bokach, tylko na krótszym łączeniu
  • przed położeniem paneli rozpakujmy kilka paczek w celu dobrania obok siebie tych samych odcieni paneli. (panele w paczce często posiadają niewielkie różnice między sobą pod względem wzorów - słoi)
  • kupując panele podłogowe do pomieszczenia powinniśmy wziąć przynajmniej jedną paczkę paneli więcej, co pozwoli na wymianę uszkodzonego panelu podłogowego na dokładnie taki sam model. Często zdarza się, że po kilku latach producent nie produkuje już wybranego modelu.

3. Rozłożenie foli paroizolacyjnej.

Czynność tą wykonujemy, aby  wilgoć z posadzki nie dostała się do paneli. Szczególną wagę do rozłożenia folii izolacyjnej należy przyłożyć gdy posadzka jest nowo położona.

4. Kładziemy piankę pod panele w celu wytłumienia i wyciszenia pomieszczenia.

5.Układanie paneli podłogowych

Układanie paneli rozpoczynamy od ułożenia jednego pełnego rzędu prostopadle do okna w pomieszczeniu. Panele łączymy lekko unosząc element w górę pod kątem następnie zatrzaskujemy elementy ze sobą. Po położeniu pierwszego rzędu, musimy upewnić się czy panele na pewno położone są prostopadle do ścian. Łącząc ze sobą panele w jednym rzędzie możemy użyć dobijaka w celu lepszego dopasowania elementów, natomiast ostatni element w rzędzie dobijamy za pomocą tak zwanej łyżki (płaski element wygięty na końcach w przeciwne strony).

6. Docinanie elementów końcowych w rzędzie.

Docinamy panele za pomocą pilarki tarczowej albo wyrzynarki. Należy zwrócić uwagę aby podczas docinania panelu nie uszkodzić jego wierzchniej strony. Docięcie panelu następuje od strony kończącej rząd (przy ścianie), w takim przypadku nie musimy martwić się, że docięcienie nie jest idealnie precyzyjne, ponieważ przy ścianach będą położone listwy maskujące. Natomiast przy ścianach nie powinniśmy zapomnieć u umieszczeniu klocków dystansujących o grubości kilku milimetrów, ponieważ położona podłoga panelowa będzie pracowała.

7. Układania kolejnych rzędów paneli podłogowych

Proces układania kolejnych rzędów możemy rozpocząć od ułożenia nowego oryginalnego panelu lub skorzystać z elementu, który został przy docinaniu ostatniego elementu z poprzedniego rzędu. Drugi wybór pozwoli nam na wyeliminowanie zbędnych odpadków. Jeśli w naszym pomieszczeniu zostanie ułożonych już kilka rzędów paneli podłogowych, możemy spróbować dołączyć do ostatniego rzędu cały kolejny rząd paneli jednocześnie. W takim przypadku nie musimy dobijać paneli, jednak do tego typu pracy wymagana jest więcej niż jedna osoba (zależne od wielkości pomieszczenia)

8. Ułożenie końcowego rzędu paneli podłogowych.

Oczywiście w tym przypadku należy dociąć panele wzdłuż do odpowiedniej szerokości, uprzednio kładąc panel na przedostatnim, przesuwając go do ściany z zachowaniem dystansu i wyznaczając linię wzdłużną, pamiętając po której stronie jest element łączący.

9. Montowanie listew maskujących przy ścianach.

Ostatnim elementem po ułożeniu paneli w pomieszczeniu jest wykończenie podłogi przy pomocy położenia listwy maskującej  wzdłuż ścian. W nich możemy umieścić kable np. do telewizora, zasilające, czy Internetu.

10. Warto spojrzeć na całość ułożonych paneli, jeszcze przed wniesieniem mebli i poprawić niedoskonałości.

Teraz możemy cieszyć się z własnej dobrze wykonanej pracy

Zazwyczaj czytane