Wokół domu

Ławka metalowa

Meble ogrodowe żeliwne to ten typ produktów, z którym bardzo często spotykamy się zarówno w domach, jak i wielu miejscach publicznych. Dzieje się tak, ponieważ wyróżniają się one niezwykłą trwałością, a także ciekawym i uniwersalnym designem, dzięki czemu można nimi zaaranżować praktycznie każdą przestrzeń. Czym charakteryzują się meble ogrodowe żeliwne i gdzie sprawdzą się najlepiej?

 

Meble ogrodowe żeliwne – wygląd

Cechą charakterystyczną mebli ogrodowych żeliwnych jest ich materiał, a konkretnie połączenie dwóch typów materiałów. Podstawą jest tu odlew żeliwny, który stanowi szkielet całego mebla, zazwyczaj jest on masywny, a dzięki temu także bardzo stabilny oraz wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne. Mimo wszystko jest to tylko podstawa, której wykończeniem są drewniane deski. One z kolei nadają konstrukcji bardziej przyjaznego lżejszego wyglądu, choć trzeba wziąć pod uwagę także fakt, że muszą być odpowiednio zabezpieczone. Deski są traktowane impregnatem lub innymi preparatami ochronnymi.

 

Cechy charakterystyczne mebli żeliwnych

Podstawową cechą, jaka charakteryzuje meble żeliwne, jest ich duża wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne, dzięki czemu z powodzeniem mogą pozostać na zewnątrz, bez obaw o zniszczenie. Żeliwna podstawa nie ulega korozji, z kolei drewniane deski, dodatkowo zabezpieczone impregnatem, zachowują swoją strukturę i nie ulegają odkształceniom. Oznacza to, że meble ogrodowe żeliwne są wyjątkowo trwałe (co potwierdza www.meblobranie.pl), dzięki czemu są doskonałym wyborem na wiele lat. Nie można też zapomnieć o tym, że są to produkty o większym ciężarze, co jest zarówno plusem, jak i minusem. Masywność nadaje im stabilności, nie tak łatwo je przewrócić, a wiatr ich nie zwieje. Minusem jest to fakt, że ciężko je przez to przenosić, planując się zmiany aranżacyjne, trzeba liczyć się z większą niewygodą i wysiłkiem. Odsuwanie żeliwnych krzeseł od stołów także bywa kłopotliwe.

 

Ławeczka w paraku

Gdzie sprawdzają się żeliwne meble ogrodowe?

Dzięki dużej wytrzymałości, a także poniekąd uniwersalnemu wyglądowi, żeliwne meble ogrodowe świetnie wpasowują się praktycznie do każdej aranżacji. Ten typ materiału jest nam doskonale znany przede wszystkim z miejsc publicznych – ogródków piwnych, restauracji, kawiarni czy parków, gdzie wybierane są właśnie ze względu na swój ciężar i stabilność – ciężko je ukraść czy zniszczyć. Doskonale sprawdzają jednak także w przydomowych ogrodach, gdzie mogą pozostać nawet na noc i niezależnie od pory roku – nie ma potrzeby ich chowania, ponieważ są wytrzymałe i trwałe, dodatkowo stanowią ciekawą ozdobę dla ogrodu i miejsce, gdzie można spędzać przyjemnie czas, a także organizować imprezy rodzinne.

 

Jakie meble żeliwne można wybrać?

Żeliwne meble ogrodowe mogą przybrać różną formę i w zależności od tego, co będzie nam pasować, do wyboru mamy stoły – okrągłe, kwadratowe i prostokątne o różnych rozmiarach, a także krzesła i ławki, zarówno z oparciami i podłokietnikami, jak i bez nich. Żeliwna podstawa może być prosta, wręcz surowa lub przybrać fantazyjne formy, dzięki czemu sprawdzą się zarówno w aranżacjach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Można je wybierać osobno lub zdecydować się na gotowe zestawy, jeżeli będzie nam to pasowało.