Wokół domu

Choć za oknem wciąż jeszcze dominują odcienie szarości, lada dzień na drzewach zakwitną pąki, a poranki umilać nam będzie śpiew ptaków. Rozmarzyliście się? No właśnie! Krajobraz za oknem ma duży wpływ na to, jaki mamy nastrój, jak przywitamy dzień. Funkcjonalny i piękny ogród wymaga inwestycji, podobnie jak salon czy jadalnia. Jednym z najważniejszych produktów ogrodowych są drewniane altany – to one zwiększają funkcjonalność ogrodu i sprawiają, że częściej i chętniej w nim odpoczywamy.

Altanki ogrodowe – luksus czy standard dzisiejszych ogrodów?

W otoczeniu zabudowań jednorodzinnych warto mieć chociaż jedno miejsce, gdzie latem odpocznie się lub spędzi czas z rodziną. Prostym rozwiązaniem jest zwyczajny zestaw mebli ogrodowych, który można połączyć z rozłożystym parasolem. To jednak mało estetyczne i niefunkcjonalne, choć tanie rozwiązanie. Idąc o krok dalej, warto pomyśleć o drewnianej prostokątnej altanie ogrodowej (patrz w sklepie Produkty Ogrodowe). To nieskomplikowana konstrukcja, oparta na kilku słupach i dwuspadowym zadaszeniu, pod którym zwykle producenci umiejscawiają zestaw mebli ogrodowych, drewniany podest oraz barierki.

Altany ogrodowe drewniane to wbrew pozorom żaden luksus. Dziś prostą wiatę z drewna kupimy już za nieco ponad tysiąc złotych. Łatwo ją zamontować samodzielnie, nie wymaga to od nas kosztownych prac ziemnych czy zatrudniania wyspecjalizowanej ekipy budowlanej, postawienie drewnianej altanki nie wymaga także specjalnych pozwoleń (mowa o małych altanach ogrodowych). Proste, katalogowe konstrukcje to żaden luksus, a biorąc pod uwagę jak wiele możliwości daje altana w ogrodzie – jest zdecydowanie warta kilkutysięcznej inwestycji. Dobre, impregnowane okresowo drewno będzie nam służyć przez dekady.

 

Altana ogrodowa – Twój zielony salon

Pięknie zaaranżowana altana w ogrodzie to duma każdego gospodarza. Małym nakładem sił prostą altankę można odmienić w intymny zakątek. Wystarczy odrobina wyobraźni, trochę roślin, lampionów, koców i poduszek, by ciepłe, letnie wieczory można było spędzać na świeżym powietrzu, nie zaś w dusznych pomieszczeniach. Jeśli zdecydujemy się na duży stół oraz ławy lub krzesła, altana ogrodowa staje się także letnią jadalnią. Poranna kawa w weekend, obiady, a także uroczystości i spędzanie wolnego czasu z dziećmi, np. przy rodzinnych grach planszowych, to tylko kilka z setek możliwości, jakie daje dobrze zorganizowana i gustownie zaaranżowana altana z drewna.

Ceny altan ogrodowych są bardzo zróżnicowane. Zwykle za kilka tysięcy złotych kupimy prostokątną altanę ogrodową, o niewyszukanej geometrii i bez dodatkowego wyposażenia. Są to altany otwarte, jedynie zadaszenie chroni wnętrze wiaty przed słońcem. Za kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych można u niektórych producentów zamówić prawdziwe dzieła sztuki – altany ogrodowe zamknięte. Cudowne, baśniowe domki, wyposażone i wystrojone niczym hotelowe pokoje to prawdziwy skarb w ogrodzie.

Drewniana architektura ogrodowa: www.produktyogrodowe.pl - dla poszukujących pomysłów i inspiracji.

Zazwyczaj czytane