Zimą Twój balkon nie musi świecić pustkami. W tym czasie na dworze możesz przechowywać rośliny zimozielone, np. miniaturowe iglaki. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Część roślin musi z kolei opuścić balkon na czas zimy, a z jeszcze innymi trzeba się rozstać na zawsze. Sprawdź, jak zabezpieczyć rośliny balkonowe na zimę.
Większość roślin balkonowych niestety nie może przebywać w czasie zimy na balkonie. Część z nich – jak np. werbena – przetrwa lekko ujemną temperaturę, jednak co zrobić z resztą? Rośliny jednoroczne wyrzucamy, a jak postępować z pelargoniami, goździkami czy lawendą?
Aby rośliny balkonowe przetrwały do kolejnego sezonu, należy zabrać je z balkonu. Nie chodzi jednak o przetrzymywanie roślin balkonowych w domu. Kwiaty balkonowe należy przenieść do pomieszczeń o temperaturze 5–15°C, takich jak garaż, klatka schodowa, widna piwnica czy weranda. Warto zadbać o to, by rośliny miały dostęp do światła.
W ten sposób przechowujemy rośliny balkonowe wieloletnie takie jak:
Wyjątkiem od powyższej reguły są rośliny egzotyczne, które bez problemu można przetrzymywać w domu w czasie zimy. Gatunki takie jak palmy, oleandry czy oliwki wstawiamy jednak do pomieszczeń dużo wcześniej – w okolicach września.
Po przeniesieniu kwiatów balkonowych do pomieszczeń należy odpowiednio się nimi zająć. Zacznij od mocnego przycięcia pędów – do ¼ długości. Nie powinno się też nawozić roślin w okresie zimowym – mają one przejść w czas spoczynku, a nawóz może pobudzić ich wegetację.
Podlewanie roślin balkonowych zimą można ograniczyć do nawadniania co 1–2 tygodnie. Oczywiście trzeba także usunąć obumarłe czy uschłe liście i pędy. Warto także co jakiś czas sprawdzać, czy rośliny nie zostały zaatakowane przez chorobę. Zimą, zwłaszcza w suchych pomieszczeniach, rośliny często padają ofiarą szkodników takich jak przędziorki.
Przeczytaj też: Pielęgnacja roślin wieloletnich.
Zimą na tarasie możesz przetrzymywać wszystkie rośliny zimozielone – są to przede wszystkim krzewy iglaste i liściaste. Na balkon wybiera się odmiany miniaturowe np. świerka pospolitego czy sosny górskiej. Popularnym wyborem są też krzewy takie jak jałowiec lub – z roślin liściastych – bukszpan.
Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe na zimę? Należy zacząć od tego, że zimujące na balkonie krzewy muszą być umieszczone w donicach mrozoodpornych lub zaimpregnowanych skrzyniach drewnianych. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć pojemniki od zewnątrz, tak by uchronić korzenie przed mrozem. Do tego celu przyda się np. agrowłóknina, słoma lub juta.
Więcej porad dotyczących pielęgnacji roślin zimą znajdziesz na blogu ZIEMOVIT.PL.