Wnętrza i Wykończenie

Jak stylowo urządzić salon

Salon to jedno z ważniejszych pomieszczeń w całym domu, dlatego musi być urządzony funkcjonalnie, ale też przytulnie, aby miło spędzało się w nim czas. Od czego zacząć aranżację?

Minimalizm jest na topie

Wiele osób decyduje się obecnie na styl minimalistyczny, ponieważ takie wnętrza wypełniają eleganckie i nowoczesne meble. W tym wypadku im mniej wyposażenia i dodatków, tym lepiej, chociaż trzeba mieć odpowiednie wyczucie, aby móc samodzielnie w ten sposób urządzić pomieszczenie. Jeżeli chodzi o kolory to oczywiście dominują jasne, stonowane barwy, najlepiej biel.

Oświetlenie

Ważnym elementem w salonie jest oświetlenie. Ze względu na to, że jest to pomieszczenie, które spełnia kilka funkcji, jedno źródło światła, to zupełnie za mało. Warto stawiać na konkiety, którymi można doświetlić obrazy, czy zakamarki, które normalnie pozostałyby niewidoczne. Świetnie sprawdzą się również lampy podłogowe przy których będzie można poczytać wieczorną porą czy oglądać telewizję. Ważne jest to, aby oświetlenie posiadało odpowiednią moc, nie może być za jasno, ale też zbyt ciemno, to ważne.

Salon z kuchnią

W nowoczesnym budownictwem najczęściej można trafić na salon połączony z kuchnią oraz jadalnią. To rozwiązanie bardzo praktyczne i pozwala na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni. W tym wypadku ważny jest dobór odpowiedniego wyposażenia. Na pewno przydarzą się narożniki tapicerowane, które powinny być wygodne, ale muszą też współgrać ze stylem kuchni czy jadalni. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że taka kanapa będzie ciągle użytkowana, także może się brudzić. To, dlatego warto decydować się na narożniki w ciemniejszych kolorach, najlepiej, żeby były wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia. Teraz wielu producentów wykonuje kanapy, które można bez problemu wyczyścić, co jest dużym plusem.

Dodatki do salonu

W salonie nie może zabraknąć miękkich tkanin, kolorowych poduszek, lekkich zasłon czy stylowych żaluzji. W takich miejscach świetną ozdobą będą kwiaty doniczkowe, o ile mamy czas je pielęgnować. Można zdecydować się też na zawieszenie oryginalnych obrazów, grafik czy plakatów, które uczynią wnętrze niepowtarzalnym i dodadzą mu charakteru. Dodatki są ważne i to od nich zależy, jak będzie wyglądać efekt końcowy aranżacji. Niestety bardzo łatwo można się zapędzić i przesadzić z ich ilością. Pamiętajmy, że w salonie musi panować porządek, wszystko powinno mieć swoje miejsce. Stawiajmy na 2-4 dodatki o podobnym kształcie lub barwie. W tym wypadku zasada - mniej znaczy więcej, powinna być zastosowana.