Wnętrza i Wykończenie

Czym jest styl glamour? Słowo to, nieprzetłumaczalne na polski, wywodzi się z rzucania uroku, a obecnie oznacza po prostu przepych i blask. Glamour mogą być stroje i dodatki, odzwierciedlenie ma w teledyskach. Może odnosić się do stylu życia, polegającego na otaczaniu się luksusem. Od pewnego czasu moda jest też na glamour we wnętrzach.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z tapetami Loveyourwall.com

Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?

Pierwszym, co powinno się kojarzyć z tym stylem, jest wszechobecny blask i bogactwo. Wskazane są lustra, żyrandole, błyszczące powierzchnie, mozaiki, złoto i srebro oraz barokowe formy. Jeżeli kanapa, to bardzo ozdobna. Jeżeli łóżko, to z wezgłowiem. Pod sufitem najlepiej wyglądał będzie kryształowy żyrandol, czy to biały, czarny, czy nawet wielokolorowy.

Styl glamour wymagać będzie zasłon przy oknach – i tutaj pozwolić sobie można na ciężkie, do ziemi, z połyskliwych materiałów. Typowe dla takiego wystroju meble to stoliki ze szklanymi blatami, konsole i etażerki, krzesła w stylu Ludwika XVI.

Można, a wręcz należy, pójść na całość, zamiast pojedynczych elementów decydując się na glamour totalny. Styl ten nie lubi kompromisów i towarzystwa prostoty. Tutaj jest miejsce na rokokowe formy, złocone ramy i dekoracyjne wazony.

Każda rzecz ma być ozdobna, mat łączyć można z połyskiem i zdecydować się na głębokie barwy. Warto jednak zadbać o to, by całość nie była zbyt pstrokata. Dobieramy więc jako tło biel, beż, szarości, a na pierwszy plan wydobyć można butelkową zieleń, burgundy, granaty, fiolety, wyrafinowaną czerń.

Do jakich wnętrz pasuje styl glamour?

Pozornie wydawałoby się, że aranżacje wnętrz łączące przepych złotej ery Hollywood i barokowych pałaców to luksus do ogromnego domu. Jednakże styl glamour z powodzeniem zaadaptować można nawet do niewielkiego wnętrza. Wszechobecny połysk i lustra na ścianach optycznie powiększą pomieszczenie.

Również wzorzyste tapety Harlequin pomogą stworzyć iluzję, że przestrzeni jest znacznie więcej niż w rzeczywistości. Glamour znakomicie prezentuje się w pomieszczeniach z wysokimi oknami, jest to więc doskonały styl do mieszkań w kamienicy.

Urządzić w ten sposób można nie tylko salon. Sypialnia w stylu glamour musi mieć łóżko z pikowanym wezgłowiem. Świetnie pasować tu będą błyszczące, gładkie fronty szaf i ozdobne nocne stoliczki, a kiedy mamy na to miejsce – toaletka. Idealnie będzie wybrać meble białe i czarne. Nie bój się także ciemnych i wzorzystych ścian.

Nawet łazienka może być w stylu glamour. Tu również postawić trzeba na połysk, ozdobną ramę lustra i stylowe lampy. W przestronnym pomieszczeniu właściwy efekt da klasyczna wanna na nóżkach oraz rzeźbione bądź kute krzesło z odpornego na wilgoć materiału czy ozdobne kute wieszaki i półki.

Zawsze też powiew bogactwa, o jaki chodzi w tym stylu, zapewni drobna mozaika. Ale równie dobrze można postawić na duże płyty z wzorem marmuru oraz marmurowy blat przy umywalce.

Tapety Borastapeter i styl glamour – czyli co na ściany

Ozdobne meble i dodatki to nie wszystko. Jak już wcześniej powiedzieliśmy, styl glamour nie pozostawia miejsca na kompromisy. Można wprowadzić elementy neutralne, ale o wiele lepiej sprawdza się, kiedy całość jest pełna przepychu.

Dlatego też na ścianach dopasowane barwy to stanowczo za mało. W dużych przestrzeniach pozwolić sobie można na pokrywającą wszystkie ściany boazerię.

W nowoczesnym wydaniu glamour jest ona biała – ciemne drewno robiłoby przytłaczające wrażenie i tłumiło cały blask, jakim bić ma wnętrze. Ważne są detale – a więc listwy podłogowe i sufitowe to coś, bez czego nie można się obejść.

Wskazane do wnętrz w pełnym przepychu stylu są ozdobne tapety. Czy będą to motywy roślinne jak z klasycznego buduaru, czy geometryczne, dodające nowoczesny eklektyzm, czy klasyczne wzory – to rzecz gustu. Warto poznać tapety Borastapeter, wyróżniające się znakomitym designem i bogactwem niepowtarzalnych wzorów.

Wiele z nich doskonale pasuje do stylu glamour. Tapeta we wzory na jednej czy dwóch ścianach pozwoli symbolicznie wydobyć fragment pomieszczenia, przyciągnie wzrok, gdzie trzeba, stworzy np. efektowne tło dla jednokolorowej sofy.

Zdecydowanie się na ten styl wymaga odwagi, nadaje jednak wnętrzom wyjątkowy charakter.

Wykończenie, Wystrój i Wnętrze domu

Zazwyczaj czytane