Sypialnia jest miejscem relaksu i odpoczynku. Spędza się w niej znaczną część życia, dlatego warto zadbać, by było to wnętrze urządzone ze szczególną starannością – wszak gwarancją dobrego samopoczucia w ciągu dnia jest zdrowy sen. Jeżeli masz wątpliwości, czy twoje wnętrze zapewnia ci komfortowy wypoczynek, zmień je! Poniżej dowiesz się jak to zrobić.
Jeżeli możesz zdecydować, gdzie usytuować sypialnię, weź pod uwagę ilość hałasu, jaki dochodzi przez okna, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na wypoczynek. Nie bez znaczenia jest także odległość pomiędzy sypialnią a salonem czy kuchnią. Najlepiej byłoby, gdyby domownicy wzajemnie sobie nie przeszkadzali i pomieszczenia nie znajdowały się zbyt blisko siebie.
Równie istotne jest także usytuowanie okien na konkretną stronę świata. Jeżeli okna będą skierowane na wschód, pobudka przy porannym słońcu będzie o wiele przyjemniejsza. Dla odmiany, jeżeli kładziesz się późno spać i nie musisz wstawać wcześnie rano, ulokuj sypialnię na stronę zachodnią lub północną. Zadbaj także o dekorację okna. Możesz zdecydować się, wedle uznania, na firanki, zasłonki rolety, czy żaluzje. Miej na uwadze, że sypialnia powinna być odpowiednio zaciemniona, żeby zapewnić warunki do dobrego snu. Grubsze i ciemne zasłony sprawdzą się latem, kiedy dzień jest dłuższy. Zimą zdecyduj się na tkaniny jaśniejsze –stworzą przytulny klimat i ocieplą wnętrze.
Kolory wpływają na samopoczucie. Dlatego kolorystyka ścian w sypialni powinna działać uspokajająco. Najbardziej sprawdzą się chłodne i czyste kolory – biel, wszelkie beże, szarości, błękity, zieleń. Nie kieruj się tymczasowymi trendami. Lepiej zdecyduj się na kolor, który lubisz oraz taki, który dobrze cię nastraja.
Podstawowym wyposażeniem sypialni jest łóżko. Przemyśl, jaka szerokość łóżka będzie dla ciebie najwygodniejsza. Najpopularniejsze modele mają zazwyczaj 160cm szerokości. Im szerszy stelaż, tym większy komfort, jednak pamiętaj, aby łóżko nie zdominowało zbyt ciasnego wnętrza. Od kilku sezonów bardzo popularne są łóżka tapicerowane, które dzięki miękkiemu wezgłowiu zapewniają wygodę podczas siedzenia np. przy czytaniu książki. Dla odmiany, ciekawą alternatywą jest łóżko z baldachimem. Wygląda bardzo efektownie, jednak polecane jest tylko do dużych wnętrz. Pamiętaj, że sama rama łóżka to nie wszystko. Aby zapewnić sobie błogi sen, konieczne jest dobranie odpowiedniego materaca, który powinien być dostosowany zarówno do wzrostu, jak i wagi ciała.
Czasem sypialnia nie pełni wyłącznie funkcji sypialnianej. Zdarza się, że jest to także miejsce, w którym pracujemy lub oglądamy filmy. Jeżeli nie traktujesz sypialni wyłącznie jako miejsca do odpoczywania, postaraj się, aby nie przytłoczyć go dodatkowymi sprzętami. Miej na uwadze, że sprzęty elektryczne emitują promieniowanie, które może wywierać negatywny wpływ na jakość snu.
Utrzymanie porządku w niewielkiej sypialni ma fundamentalne znaczenie, dlatego zamiast wybierać meble na nóżkach, wykorzystuj ściany, zawieszając na nich półki. Urządzając sypialnię, należy uwzględnić także oświetlenie i szafki nocne, na których położysz kubek z herbatą, książkę, czy lampkę. Jeśli nie ma na nie miejsca, możesz zawiesić nad łóżkiem półkę, albo zakupić łóżko z szerokim wezgłowiem, które ją zastąpi. W sypialni najczęściej przechowuje się także swoją garderobę. Warto zainwestować w pojemną szafę, która pomieści wszelkie ubrania oraz dodatki. Stylowe są także komody, na których możesz poukładać rozmaite akcesoria dekoracyjne. Nie przesadzaj jednak z ich ilością - im mniej zagracona sypialnia, tym lepiej będzie ci się w niej odpoczywało.
W sypialni dobrze jest użyć ciepłego, rozproszonego światła, które zbuduje przyjemną atmosferę. Oprócz górnego światła, bardzo ważne są lampki nocne oraz kinkiety, które oprócz tego, że stworzą intymny nastrój, będą przydatne np. podczas czytania.
W każdej sypialni powinno znaleźć się miejsce na kobiecą toaletkę, przy której można zrobić makijaż lub ułożyć włosy. Toaletkę najlepiej umieścić w pobliżu okna, ponieważ naturalny dostęp światła umożliwia wykonanie perfekcyjnego makijażu. Toaletkę można stworzyć z dowolnego mebla - nie musi być to gotowa konsola z szufladkami. Jeżeli przestrzeń sypialni jest ograniczona, za toaletkę może posłużyć półka zamocowana do ściany. Zadbaj także o wygodne siedzisko oraz zamocowane na odpowiedniej wysokości lustro.
Podczas tworzenia kolorystycznej aranżacji sypialni, zwróć uwagę na tekstylia. Najlepiej, jeśli będą dobrane do koloru ścian i mebli - na zasadzie kontrastu lub utrzymane w tej samej gamie barwnej. Jeśli zależy ci, aby wnętrze twojej sypialni sprawiało wrażenie nastrojowego, możesz wykorzystać parawan lub baldachim nad łóżkiem. Jeśli jesteś alergikiem, zrezygnuj z dywanów, wykładzin, ciężkich zasłon i grubych koców.
Coraz więcej osób przykłada uwagę do wyglądu swoich wnętrz. Inspiracji szukają w sieci oraz w branżowych czasopismach. Zanim zabierzesz się za urządzanie sypialni, zastanów się nad swoimi oczekiwaniami. Sen regeneruje siły i ma korzystny wpływ na organizm. Jeżeli chcesz poprawić jego jakość, stwórz sypialnię, która stanie się prawdziwą oazą relaksu.
Zastanawiasz się jaki styl nadać swojemu wnętrzu? Poniżej możesz zapoznać się z niezliczonymi pomysłami na aranżację:
http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz.html