Aby w sposób funkcjonalny urządzić sypialnię należałoby się w pierwszej kolejności zastanowić nad tym, czy ma ona pełnić swoją jedyną funkcję, czy ma to być pomieszczenie przystosowane do innych czynności. Bywa przecież, że sypialnia pełni także funkcję biblioteki, garderoby, czy salonu. Od tego typu spraw zależy w szczególności, jaki charakter będzie miało to pomieszczenie. Jeśli mamy szczęście i sypialnia ma być tylko i wyłącznie pokojem do spania, to mamy sprawę urządzenia jej dużo prostszą, niż gdybyśmy mieli adaptować taki pokój do innych czynności.
Ważnym aspektem podczas aranżowania sypialni jest oświetlenie. Mowa tu zarówno o oświetleniu sztucznym, jak i naturalnym. Tutaj ważną sprawą będzie usytuowania tego pokoju. Jeśli lubimy budzić się w promieniach słońca, to niezbyt dobrym pomysłem jest zaplanowania sypialni w zachodniej części domu. Niestety nie zawsze jest tak, że możemy wybrać sobie miejsce, które idealnie nadawałoby się na sypialnię, adekwatne do pory dnia. Z takich możliwości korzystać można przy budowie domu, podczas robienia jego planów, ale w momencie, gdy wprowadzamy się do już gotowego budynku, nie zawsze mamy duże możliwości. Nie mniej jednak oświetlenie w sypialni pełni ważna rolę i należy o nim pamiętać. Jeśli mówimy o oświetleniu sztucznym, to dobrym pomysłem jest jedno górne oświetlenie i kilka punktowych. W praktyce wygląda to tak- jeden żyrandol pośrodku sufitu, a na ścianach kinkiety. Możliwości są jednak o wiele większe, niż mogłoby się wydawać. Wcale nie trzeba decydować się na żyrandol, jako główne światło na suficie. Idealnie sprawdzą się też halogeny. Ich rozproszone światło w fantastyczny sposób oświetli pokój, a przy tym stworzą odpowiedni klimat. Poszczególne partie sypialni warto doświetlić dodatkowym oświetleniem, zarówno w celach funkcjonalnych, np. do czytania, bądź estetycznych- pięknie prezentuje się parapet, garderoba czy sufit podświetlony taśmą ledową.
Kolejnym istotnym aspektem jest kolorystyka, jaka zastosujemy w naszym gniazdku do spania. Kolory, to oczywiście indywidualna sprawa, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że kolory stosowane w sypialni powinny być stonowane, nieprzytłaczające, pozwalające się wyciszyć i zrelaksować. Jeśli dla kogoś nie ma to znaczenia, to oczywiście może wymalować sypialnię na ceglastą czerwień i taki pokój zapewne także pięknie będzie wyglądał. Pod warunkiem oczywiście, że zaaranżuje się go tym kolorem praktycznie. Ważne, żeby całość ze sobą współgrała, żeby nie było mowy o chaosie. Wtedy można mówić o funkcjonalności.
A co z meblami? To także kwestia indywidualna. Zależy ona choćby od tego, czy ma to być sypialnia dla jednej osoby, bądź dla pary. Wiadomo, że dla dwóch osób nie wstawi się niewielkiego łóżka. Jeśli jest to pokój dla dwóch osób, to ustawienie łóżka także jest ważne. Chodzi choćby o to, żeby każda osoba bez problemu mogła dość do swojej strony łóżka. Szczęściarze posiadający sypialnie o kilkunastu metrach kwadratowych mają znacznie większe możliwości, niż ci, którzy zmuszeni są spać na kilku metrach kwadratowych, ale istnieją sposoby także i na niewielkie pomieszczenia. Urządzając je z pomysłem można wygospodarować sporo dodatkowego miejsca.
Ktoś mógłby zadać pytanie - a co z dodatkami? W zależności od tego, czy ktoś przykłada do nich uwagę, to warto nimi aranżować sypialnię, albo wręcz przeciwnie. Jeśli pokój do spania ma być funkcjonalnie urządzony, to nie należy z nimi przesadzać, bo od funkcjonalności raczej się odbiegnie. Ładna zasłonka, dywanik, kapa na łóżko- takie elementy są jak najbardziej pożądanym wyposażeniem sypialni, ale nie przez każdego lubianym. Wszystko wedle indywidualnych upodobań. Jeśli mowa o ozdobach, tzn. o najróżniejszych bibelotach, to warto z tego zrezygnować i znaleźć im inne miejsce, niż sypialnia. Niepotrzebnie mogłyby zwracać na siebie uwagę, a co za tym idzie- odrywać od snu. Jeśli jednak sypialnia zaaranżowana jest w taki sposób, że jakaś dodatkowa rzecz, typu ozdoba nikomu by nie zawadzała, wręcz wniosłaby coś ciekawego do tego pomieszczenia, to oczywiście nie należy się zastanawiać, tylko znaleźć jej odpowiednie miejsce.
To, w jaki sposób urządzi się sypialnię zależy oczywiście od naszych priorytetów, ale jeśli ma to być pokój funkcjonalny, to warto oprzeć się choćby na podstawach takiej aranżacji- porządek, przestrzeń, kolorystyka, światło. Jeśli wszystko się ze sobą pięknie harmonizuje i można w takim pokoju bez problemu funkcjonować, to jest to sypialnia zaaranżowana w sposób funkcjonalny.