Różne, Porady

prześcieradło

Sypialnia kojarzy nam się z łóżkiem, miękkimi poduszkami oraz przyjemną puchową kołdrą. O prześcieradle myślimy o wiele rzadziej. Zapominamy, że jest na naszym łóżku i doskonale ochrania nas przed szorstkim materacem. W poniższym artykule przypomnimy, dlaczego warto pamiętać o prześcieradle i jak wybrać takie, które podniesie komfort naszego snu.

 

Dlaczego prześcieradło na łóżko jest takie ważne?

Odpowiednie prześcieradło to nie tylko element, który ma zasłaniać materac łóżka. Jego najważniejszą funkcją jest pomoc w utrzymaniu właściwej higieny, a także osłonięcie naszego ciała przed materiałem, który mógłby powodować podrażnienia. Nie każdy ma szczęście spania na specjalnym zdrowotnym materacu. W małych mieszkaniach łóżko pełni jednocześnie funkcję wizytową i to właśnie na nim siadają odwiedzający nas znajomi. Rozłożenie prześcieradła przed snem oddziela nas od zabrudzonej powierzchni łóżka i chroni przed zarazkami.

Czym kierować się w wyborze prześcieradła?

Wybór prześcieradła na łóżko powinien być podyktowany nie tylko naszymi preferencjami, co do jakości samego materiału, ale także innymi potrzebami. Warto brać pod uwagę stan zdrowia - alergicy i osoby o skórze atopowej wymagają szczególnej troski i materiał, z którego wykonane jest prześcieradło, powinien ułatwiać zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Duży wybór produktów tego typu znajdziemy w sklepie z pościelą Słodkie Sny, ponadto dokładne opisy ułatwią nam wybranie odpowiedniego prześcieradła.

Jakie prześcieradła poprawią nam jakość snu?

Wśród wielu artykułów przeznaczonych do sypialni znajdziemy także szeroki wybór prześcieradeł. Nie każde jest takie samo w dotyku, podobnie jak różnią się od siebie gatunki pościeli bawełnianej. Odpowiednio dobrane prześcieradło ukoi naszą skórę i poprawi komfort snu. Oto kilka polecanych rodzajów:

prześcieradło frotte - ciepłe i nieco szorstkie w dotyku. To prześcieradło zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, ponieważ wytwarzane jest techniką pętelkową, co sprawia, że przypomina nieco chłonną gąbkę. Skojarzenie jest słuszne, gdyż dzianina frotte świetnie izoluje od wilgoci, a także pomaga utrzymać ciepło w łóżku. Wadą prześcieradeł frotte jest szybkie wycieranie się w miejscach, gdzie najczęściej leżymy. Z tego powodu warto wybierać te o wyższej gramaturze;

prześcieradło z kory - łatwe w pielęgnacji, gdyż nie wymaga prasowania. Świetnie sprawdza się w wersji bez gumki. Kora szybko schnie i bez problemu wypierzemy ją w wysokiej temperaturze. Uważajmy jedynie na materiały, które mają dużo domieszek, gdyż poliester może odkształcić się w zbyt ciepłej wodzie;

prześcieradło z satyny bawełnianej - gładkie i miłe w dotyku. Przyjemnie się na nim zasypia, gdyż jest to materiał przewiewny. Satyna bawełniana izoluje od wysokiej temperatury latem, a w zimie zapewnia przyjemne ciepło. Warto wiedzieć, że jest to materiał wyjątkowo wytrzymały. Przez lata zachowa swój kształt i kolor, nawet jeśli będziemy prać go w wysokiej temperaturze;

prześcieradło jersey - delikatna, miła w dotyku i przewiewna dzianina, która jednocześnie jest tania w produkcji. Splot prześcieradeł jerseyowych nadaje im elastyczność, dzięki czemu lepiej dopasowują się do kształtu materaca. Podobnie jak kora nie wymaga prasowania, gdyż nie gniecie się w praniu;

prześcieradło z tkaniny poliestrowej - najtańsze i niebywale uniwersalne prześcieradła. Dostępne są w wielu kolorach, a ich przyjemna w dotyku struktura i niska cena sprawiają, że mają wielu fanów na całym świecie. Minusy poliestru to słabe wchłanianie wody i zatrzymywanie ciepła. Nie przyniesie ulgi latem, jednak dobrze ogrzeje w zimie.

Jak dopasować kolor prześcieradła do pościeli?

Prześcieradło możemy dopasować do pościeli na kilka sposobów. Przede wszystkim nie musimy przejmować się, że materiały będą się od siebie różnić, ponieważ materac i tak rzadko jest widoczny spod kołdry. Jeśli jednak zależy nam na pełnej harmonii, to warto do każdej pościeli dopasować prześcieradło jeszcze przy zakupie.

Ponadto warto zwracać uwagę na trendy. Nie zawsze wybór tego samego koloru okaże się trafiony. Czasami dużo ugramy dzięki kontrastom - ciemne prześcieradło i jasna pościel będą strzałem w dziesiątkę, ponieważ spodnia warstwa zazwyczaj brudzi się szybciej, a jasne kolory lepiej pierze się w wysokich temperaturach.

Jeśli chcesz zmaksymalizować komfort swojego snu i szukasz odpowiedniej kołdry, to zapraszamy do przeczytania artykułu o pościelach, które poprawiają jakość snu.