Różne, Porady

Szczelne oraz regularnie czyszczone rynny chronią budynek przed skutkami wilgoci i opadających resztek organicznych. Są więc niezwykle istotne dla integralności jego konstrukcji. Orynnowanie będzie jednak spełniać swoje funkcje tylko wtedy, gdy zadbasz o jego czyszczenie i okresową konserwację. Jak więc prawidłowo dbać o przepustowość rynien? Jak wyczyścić je po zimie? Sprawdź!

W pełni sprawne i drożne rynny sprawiają, że woda deszczowa nie zalewa ścian budynku, a tym samym nie przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów. Bez działających rynien szybko doszłoby do zawilgocenia elewacji, a w konsekwencji – do poważnych i kosztownych w naprawie uszkodzeń wierzchnich warstw budynku. Początek wiosny to doskonała pora na czyszczenie i konserwację rynien. Zamarzająca zimą woda i zalegający śnieg mogły bowiem spowodować deformację orynnowania.

Czyszczenie rynien po zimie

Czyszczenie rynien należy zacząć od zebrania wszelkich zalegających w nich liści, gałęzi, igliwia, ptasiego pierza… Konieczne jest usunięcie wszystkiego, co potencjalnie mogłoby zapchać wylot rynny i doprowadzić do przelewania się wody opadowej. Do czyszczenia najlepiej wybrać miękką szczotkę, która nie porysuje powłoki rynny i nie spowoduje uszkodzeń. Należy unikać szczotek drucianych – niszczą zarówno rynny z PCV, jak i ze stali („drapaki” mogą miejscowo zerwać warstwę ochronną z cynku i doprowadzić do powstawania rdzy w miejscu uszkodzenia).

Gdy wszystkie większe zanieczyszczenia są już wymiecione, należy spłukać wnętrze rynny. Najlepiej robić to przy pomocy zwykłego węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej. Należy przy tym pamiętać, by nie myć uszczelek rynien detergentami.

Silny strumień wody nie tylko doczyści rynnę, lecz także pomoże sprawdzić, czy rynna się nie rozszczelniła. W celu sprawdzenia szczelności należy zatkać otwór wylotowy i napełnić rynnę wodą. Przecieki wskażą miejsca, które powinny zostać naprawione.

Konserwacja rynien – dla pełnego bezpieczeństwa

Po wyczyszczeniu rynien należy dokonać ich przeglądu – warto sprawdzić w szczególności połączenia poszczególnych elementów oraz mocowania uszczelek (zwłaszcza tych, które mogły zostać uszkodzone zimą). Zadrapania powierzchni rynien stalowych można miejscowo delikatnie wyczyścić i zamalować zaprawką, by uniknąć rdzewienia.

Istotna jest również profilaktyka – dlatego warto zamontować specjalne siatki, które pozwolą uchronić rynny przez zbieraniem się zanieczyszczeń, kurzu oraz suchych liści nawiewanych przez wiatr, a także uniemożliwią ptakom wicie w nich gniazd.

 

Materiał został przygotowany we współpracy z pracownią architektoniczną Dobre Domy.

Tagi: