Różne, Porady

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, chcą, aby ich prywatny, zielony zakątek był pełen różnorodnej i bujnej roślinności. Efektem zbyt pochopnych wyborów i sposobów pielęgnacji może okazać się jednak szybkie więdnięcie drzew, krzewów i kwiatów. Jak temu zapobiec? Co każdy ogrodnik powinien wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Wielkość ogrodu, ukształtowanie terenu, gleba, nasłonecznienie – to tylko kilka z wielu czynników, które mają największy wpływ na roślinność. Zastanawiasz się, na co jeszcze należy zwracać szczególną uwagę, by dobrze zaplanować ogród? Oto 6 wskazówek wartych zapamiętania.

Rośliny żyją

O tym, że rośliny żyją, wie każdy. Ale czy wszyscy zdają sobie z tego sprawę w trakcie sadzenia drzew, krzewów czy kwiatów? Pamiętaj, że roślinność – bez względu na gatunek i wymagania – żyje zarówno latem, jak i w środku sezonu zimowego, a więc oddycha, pobiera wodę itd. Dlatego o jej odpowiednie utrzymanie i rozwój powinieneś dbać przez cały czas.

Aby roślina nie więdła, potrzebuje przede wszystkim wody. O podlewaniu pamiętaj nie tylko w trakcie gorących dni, lecz także przed pierwszymi przymrozkami i podczas zimowej odwilży.

Rośliny, podobnie jak każdy inny żywy organizm, mogą zachorować lub przestać się prawidłowo rozwijać. Nie wolno zatem zapominać o regularnym nawożeniu. Szczegółowe wskazania dotyczące użyźniania gleby wokół konkretnych gatunków roślin znajdziesz na stronie Ziemovit.pl, w dziale poświęconym produktom do nawożenia.

Rośliny rosną

Kolejne zdanie, które wydaje Ci się oczywiste? Warto jednak mieć je zawsze w pamięci w trakcie wybierania roślin do swojego ogrodu. Pamiętaj bowiem, że po kilku miesiącach czy latach roślina zwiększy swoją objętość nawet kilkakrotnie. Dlatego nie warto sadzić drzew blisko siebie, gdyż po pewnym czasie ich korony będą na siebie nachodzić, co może doprowadzić nawet do połamania gałęzi.

Zwróć również uwagę na to, że z biegiem czasu rośliny rozwijają swój system korzeniowy. Początkowo jest on bardzo mały, dzięki czemu łatwiej przenieść roślinę lub całkowicie usunąć ją z ogrodu, ale już po kilku miesiącach głęboko zakorzenia się ona w glebie. To bardzo ważna informacja, zwłaszcza jeśli chcesz zrezygnować z uprawiania danego krzewu lub drzewa. W tej sytuacji musisz sprawdzić, czy na pewno usunąłeś cały system korzeniowy. W innym przypadku roślina może odrodzić się w przyszłym sezonie.

Rośliny mogą żyć w symbiozie

Myślisz, że rośliny najlepiej rosną obok innych roślin z tego samego gatunku? Niekoniecznie! Zwłaszcza w przypadku symbiozy kwiatów i warzyw. Niektóre z nich doskonale bowiem czują się w obcym towarzystwie. Na przykład:

  • aksamitki bardzo dobrze znoszą towarzystwo pomidorów, ale nie tolerują nicieni czy mączników,
  • cebula może rosnąć obok porów i marchewek, ale nie przy grochu i fasoli,
  • przy jabłoni możesz posadzić nasturcje lub chrzan, ale nie – orzech włoski,
  • słonecznik dobrze odnajdzie się obok ogórków, ale będzie źle rósł w towarzystwie ziemniaków.

Warto także poznać drogocenne właściwości kwiatów, które mogą ochronić inne rośliny przed chorobami. Na przykład nagietki bardzo dobrze oddziałują na warzywa, przyspieszając ich wzrost, natomiast aksamitki chronią warzywa przed nicieniami.

Jeśli planujesz stworzyć w swoim ogrodzie warzywnik, warto też co pewien czas użyźniać go uniwersalnym granulowanym nawozem ogrodniczym.

Każdą roślinność można wykorzystać

Jeśli chcesz zmienić wygląd ogrodu, w którym rosną już rośliny, nie musisz ich od razu wyrywać lub wycinać. Jeżeli są to zdrowe, ładnie rosnące okazy, być może wkrótce wtopią się w nową aranżację ogrodu.

Uwaga! Od 1 stycznia 2017 r. nie potrzebujesz już specjalnego pozwolenia na wycinkę drzew na własnej działce, chyba że jest ona związana z prowadzeniem działalności. Wcześniej za samowolne usunięcie zdrowego okazu groziły wysokie kary pieniężne.

Uważasz, że rośliny, które znajdowały się w ogrodzie, zanim zacząłeś się nim zajmować, nie są Ci potrzebne, ponieważ nie pasują do Twojej koncepcji? Pamiętaj, że możesz zrobić z nich kompost – później będzie on zasilał inne krzewy, drzewa i kwiaty. Zwróć tylko uwagę, żeby do kompostownika nie wrzucać chorej roślinności, gdyż znajdujące się na liściach bakterie czy mszyce mogą zepsuć naturalny nawóz.

Ogród musi być bezpieczny

Planowanie ogrodu to nie tylko ustalanie miejsca, w którym będą rosły drzewa i krzewy. Należy pamiętać także – a nawet zwłaszcza – o bezpieczeństwie zarówno wszystkich mieszkańców działki, jak i przechodzących obok niej pieszych. Dlatego zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby:

  • kontrolować stan wysokich drzew, których gałęzie wychodzą poza teren działki. Chore gatunki mogą złamać się pod wpływem wiatru lub ze starości;
  • zbudować płot, odgradzający teren prywatny od przestrzeni publicznej. Jeśli nie chcesz stawiać muru lub metalowych sztachet, możesz do tego wykorzystać rośliny, których gałęzie i liście rosną bardzo gęsto np. grab pospolity, buk, żywotnik zachodni czy ostrokrzew;
  • odpowiednio zabezpieczyć oczko wodne, co jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci.

Ogród jest nie tylko dla roślin

Choć to rośliny odgrywają główną rolę w ogrodzie, w trakcie jego planowania należy pamiętać, że ma on służyć przede wszystkim jego właścicielom. Stosujesz dzielenie przestrzeni w domu na strefy? W ogrodzie możesz zastosować ten sam zabieg.

  • Jeśli nie masz altanki, część ogrodu przy tylnej ścianie zamień w naturalny taras. Wystarczy, że oddzielisz część trawnika za pomocą kwiatowych rabat lub niskiego żywopłotu.
  • Jeśli jesteś właścicielem długiego ogrodu, stwórz w jednej z jego części cichy zakątek z niewielką ławką lub małym stolikiem i krzesełkami. Przestrzeń zakątka osłonisz od innych części działki drzewami lub krzewami.
  • W całym ogrodzie zaplanuj miejsce na alejki wykonane np. z drobnych i ozdobnych kamieni, żwiru lub kostki brukowej.

Więcej porad dotyczących sadzenia, pielęgnacji i nawożenia roślin w ogrodzie znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.