Meble

Czy ktoś z nas wyobraża sobie kącik wypoczynkowy bez kanapy lub narożnika? Dla większości z nas kupno sofy to jedna z pierwszych czynności, o jakich myślimy, planując urządzanie salonu. Zanim jednak do tego dojdzie, warto dowiedzieć się, co warto wziąć pod uwagę, aby zakup służył nam przez długi czas.

 

A kwestii do rozważenia jest kilka. I naprawdę warto je przemyśleć, zanim ekipa zacznie nam wnosić nowy mebel do domu. Ważna jest nie tylko cena albo kolor, ale także rozmiar, kształt, użyte materiały oraz dodatkowe funkcje.

Narożnik, sofa czy fotel?

Możliwości są naprawdę duże. Do wyboru mamy klasyczne sofy o różnych rozmiarach, narożniki, fotele, podnóżki. Możemy wybrać gotowy zestaw albo stworzyć własny, niekoniecznie z tej samej kolekcji mebli. Modne są obecnie eksperymenty, na przykład szara sofa zestawiona z fotelem w kolorze butelkowej zieleni.

Ciekawą alternatywą są kanapy modułowe, pozwalające na budowanie mebla wypoczynkowego z pojedynczych siedzisk. Wielki narożnik? Sofa na 4 osoby? A może kanapa z wygodnym szezlongiem? Dzięki meblom modułowym możesz stworzyć komplet wypoczynkowy na miarę swoich potrzeb. Jeśli ciekawi Cię, jak wyglądają takie meble, zajrzyj na stronę polskiego producenta mebli, Adriana Furniture: https://adrianafurniture.com/24-meble-modulowe - znajdziesz tam kilka kolekcji mebli, pozwalających na zbudowanie bardzo zróżnicowanych brył. Zaletą kanap modułowych jest to, że można je dowolnie aranżować, w każdej chwili możesz więc zmienić konfigurację.

Dokładnie wymierz miejsce

Rozmiar kupowanej sofy lub narożnika zazwyczaj uzależniony jest od wielkości salonu, choć nie każdy bierze to pod uwagę. Warto pamiętać, że duży salon wymaga mebli o większych gabarytach - niewielka sofa będzie się wydawać jeszcze mniejsza i może zaburzyć proporcje wnętrza. Podobnie z masywnym narożnikiem w małym kąciku wypoczynkowym - nawet jeśli miara mówi nam, że się zmieści, to uzyskany efekt może nas rozczarować. Mebel może przytłoczyć wnętrza i sprawić, że zacznie się ono wydawać ciasną klitką.

Analizując przestrzeń do wypoczynku warto zadbać o to, by każdy domownik miał miejsce do siedzenia, np. podczas wspólnych seansów albo leniwie spędzanych, niedzielnych popołudni. Salon to przecież miejsce wspólnych spotkań.

Dodatkowe miejsce do spania?

W wielu domach salon pełni też miejsce sypialni dla gości, a nierzadko także domowników. Jeśli kupujesz sofę z funkcją spania, należy jej wyborowi poświęcić dodatkową uwagę. Pół biedy, jeśli ktoś będzie na niej spał okazjonalnie. Ale w przypadku codziennego spania kanapa powinna być wyposażona w odpowiedni materac.

W sieciówkach meblowych nie brakuje wersalek, które absolutnie nie powinny służyć jako łóżko. Powierzchnia spania w nich często jest nierówna, dekorowana guzikami i pikowaniami, posiada dodatkowe wybrzuszenia, imitujące zagłówki i inne “designerskie” rozwiązania. Jeśli po rozłożeniu kanapa nie posiada równego,wygodnego materaca - powinna zostać na starcie zdyskwalifikowana. Nie warto oszczędzać kilkuset złotych na zdrowym śnie. Potem i tak je oddasz, ale fizjoterapeucie.

Tapicerka i wnętrze kanapy także jest ważne

Bez względu, na to, czy wybierzesz bawełnę, len, welur czy tkaniny sztuczne - przy wyborze warto zerknąć na gramaturę materiału. Im jest ona większa, tym grubsze i trwalsze będą włókna. Łatwiej będzie ją także czyścić. W domu, w którym są dzieci albo zwierzaki, dobrze mogą się sprawdzić: skóra ekologiczna lub naturalna, a także modele ze zdejmowanymi pokrowcami.

Warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonane jest wypełnienie oraz rama mebla. W pierwszym wypadku najtrwalsze są sprężyny kieszeniowe lub bonelowe. Wygodne jest także wypełnienie piankowe - warto jednak zwrócić uwagę na jego grubość oraz odporność na nacisk. Jeśli chodzi o ramę - dobrej jakości sofy powinny mieć ją wykonaną z metalu oraz drewna bukowego lub dębowego. Mniej korzystne jest użycie płyty wiórowej, która dużo szybciej ulega eksploatacji.

Zazwyczaj czytane