Meble

Polacy kochają drewniane meble. Prawie 1/3 powierzchni naszego kraju to lasy.  Daje to ogromne możliwości pozyskiwania tego surowca. Meble sosnowe to rozwiązanie dla tych, którzy marzą o atrakcyjnych, drewnianych meblach, ale nie mają na nie dużego budżetu. Dzięki swoim właściwościom można je błyskawicznie przemalować uwydatniając ich swojski charakter, lub całkowicie zmieniając ich wygląd.

Drewno sosnowe wykorzystywane jest w przemyśle meblarskim, ponieważ charakteryzuje się dobrą sprężystością, a do tego jest łatwe w obróbce. Meble wykonane z drewna sosnowego nadają wnętrzu przytulnego klimatu i sprawiają, że czujemy się bliżej natury. Drewno sosnowe nie elektryzuje się , przez co osadza się na nim mniej kurzu.  Najważniejszą zaletą sosnowych mebli jest cena. Sosna jest bardzo łatwo dostępnym surowcem, dzięki czemu meble z niej wykonane należą do najpopularniejszych i najchętniej kupowanych mebli z naturalnego drewna.  Dodatkowym atutem sosnowych mebli jest to, że najczęściej dostępne są w stanie surowym, gotowe do pomalowania na dowolny, nawet całkiem kryjący kolor. Jak wybrać produkt, żeby uzyskać pożądany efekt przy wykańczaniu mebli drewnianych:

 

- Drewno sosnowe wyjątkowo korzystnie wygląda zarówno pomalowane kryjącą emalią jak tylko bezbarwnym lakierem. Możemy skorzystać zarówno z lakierobejcy, która nada sośnie kolor innego drewna nie kryjąc jednocześnie charakterystycznej faktury i rysunku drewna sosnowego. Ponieważ drewno sosnowe z czasem ciemnieje do odnawiania bardzo starych powierzchni polecam użyć kryjących emalii, które nadadzą meblom nowego wymiaru. – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Jeśli za wykańczanie mebli zabieramy się zimą sugerowałabym użycie preparatów szybkoschnących. Szybkoschnąca preparaty mają niedrażniący zapach, a pomalowana nimi powierzchnia jest sucha już 20 minut od nałożenia produktu. Drugą warstwę można nałożyć już po 1 godzinie – dodaje Wójcik.

Odświeżanie mebli sosnowych – krok po kroku

  • Krok I – Przygotowanie podłoża

Jeśli Nasz mebel jest nowy ograniczamy się do odpylenia mebla. Jeśli natomiast jest to sfatygowana szafka na buty w pierwszej kolejności należy usunąć starą powłokę z mebli, które chcemy odnowić – drewno powinno być oszlifowane, czyste i suche. Stare powłoki malarskie możemy też zmatowić delikatnie papierem ściernym.

 

  • Krok II – Aplikacja

Przed malowaniem należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu produktu, żeby uzyskać jednorodną konsystencję. Preparat nanosić wzdłuż słojów. Zalecane jest nałożenie 2-3 cienkich warstw, koniecznie po odczekaniu, aż poprzednie wyschną. Należy nakładać jak najcieńsze warstwy i ściśle przestrzegać zaleceń producenta zawartych na etykiecie.

 

  • Krok III – Mycie narzędzi

Zaraz po zakończeniu malowania należy dokładnie umyć narzędzia malarskie w czystej wodzie (przy zastosowaniu produktów szybkoschnących). Powierzchnia może być łagodnie eksploatowana po 24 h, a w pełni eksploatowana po 3 dniach od nałożenia ostatniej warstwy.

Zazwyczaj czytane