Meble

Wbrew pozorom, gdy zabieramy się za design na pierwszym miejscu nie stoi bynajmniej 'charakter pomieszczenia', 'wyrażanie własnej osobowości' czy tym podobne, enigmatyczne zwroty, dla których tak naprawdę trudno znaleźć zastosowanie w rzeczywistości. Nie! Projekt zacząć należy zgodnie ze starą zasadą: od ogółu do szczegółu. W tym wypadku: najpierw nastrój, potem dopiero konkretne meble. Brzmi niejasno? Czytaj dalej.

I. Najważniejsza KONCEPCJA SYPIALNI

Najpierw zadaj sobie pytanie: jak chcę się w tym pokoju czuć?

To najważniejsza sprawa, gdy chodzi o design. Jakie pokój ma budzić uczucia? Dajmy na to, że Twój projekt to sypialnia. Czy łóżko i pościel jest dla Ciebie miejscem odprężającym, idealnym na długie nocne maratony amerykańskich seriali z wielkim słoikiem Nutelli? Miejscem, gdzie możesz sobie przejrzeć książkę czy designerski katalog... a szafa, cóż, kłębowiskiem ubrań. Czy sypialnia jest intymną sceną zmysłowych uciech? A może ważniejsze od atmosfery przy zasypianiu jest dla Ciebie moment przebudzenia, kiedy chcesz być od razu rześka i wypoczęta? Przemyśl dobrze swoje potrzeby i od nich uzależnij swój projekt, pościel, dobierz meble itd.

W zależności od odpowiedzi na to pytanie zaczynają rysować się podstawowe założenia projektu pomieszczenia. Design o celu: sypialnia odprężająca? Ściany w ciepłych kolorach (beże, żółcie), elementy zielone, oliwkowe, ale trzeba także zadbać o odpowiednią ilość powierzchni płaskich: półka na ciastka czy herbatę, szafa na książki (a najlepiej duże regały!), może oryginalny, designerski stolik-podstawka do używania laptopa w łóżku? Klarują się także materiały: proste, funkcjonalne, nie sprawiające problemów z czyszczeniem (meble) czy praniem (pościel).

W sypialni kuszącej zastosujemy zupełnie inny zestaw kolorystyczny: dopuszczalne są ciemniejsze barwy, więcej czerwieni, fioletu. Pościel z gładkiego, działającego na wyobraźnię materiału. Wybór wzoru też zaczyna się zawężać. Prawdopodobnie świeczki, a nie bardziej praktyczne lampki. Designerski katalog mebli otworzymy na stronach z ciemnym drewnem. Zaczyna się rysować rozkład pokoju: łóżko w pozycji centralnej, tak aby naprawdę królowało w pomieszczeniu. Możemy też pomyśleć o kadzidełkach. Designerska sypialnia się bez nich nie obejdzie.

W ostatnim wariancie - sypialnia do poranków - potrzebujesz białych ścian i pokaźnych rozmiarów okien. Przyda się biała pościel. Dobrze sprawdzą się motywujące napisy na ścianach, nawet w krzykliwych barwach: niech Cię budzą! Warto też pomyśleć o tym, że szafa powinna być ustawiona, by wizja żmudnego wyciągania ubrań nie zniechęcała Cię do wstania z łóżka: może otwarty, designerski wieszak na sukienki? Design to pomysłowość, kreatywność. Może zachęcająco wyglądająca półka z biżuterią? Jakieś inne drobne meble? Przejrzyj katalog! Znajdziesz tam i meble, i pościel, i dodatki.

Teraz już chyba widzisz, na czym polega design, sztuka projektowania. To nastrój, jaki chcesz osiągnąć, jest najważniejszy. Gdy zaczniesz się nad nim zastanawiać, przyjdą Ci do głowy nie tylko pomysły dotyczące ogólnych założeń, ale także drobiazgów wykończeniowych. Wypisz je wszystkie na kartce! Przydadzą się później. Póki co najistotniejsze jest jednak, żeby wybrać:

  • zestaw kolorystyczny
  • materiały na meble (jasne/ciemne drewno, metalowe czyli praktyczne lampki lub bardziej nastrojowe oświetlenie)
  • spis potrzebnych mebli (szafa, stół, regał, łóżko?) i dodatków (świece, pościel)...

Na tej bazie możesz już budować!

II. Równie ważny PROJEKT SYPIALNI

Budować, świetnie. Ale... jak? Następnym krokiem jest to, jak rozmieścić w pokoju meble. Jest na to jeden sprytny patent designerski.

Po kolei:

  • a) decydujesz, które meble są ci potrzebne (łóżko, biurko, szafa)
  • b) wycinasz z papieru odpowiednie kształty
  • c) bawisz się, rozmieszczając je na kartce z sypialnią (tzn. planem sypialni), acz trafisz na idealną kompozycję. Ha, nigdy byś nie pomyślał, że design tak bardzo przypomina zabawę dzieciaków!

Na tym etapie określisz wymiary mebli, które pasują do Twojego pokoju. Będziesz wiedział, że łóżko o 5 cm szersze już Ci się nie zmieści, że szafa powinna mieć 80 cm głębokości, a nie więcej, bo zasłoni okno... i tak dalej. Możesz też to wszystko pokolorować (przyda się zwłaszcza z uwagi na pościel, przy której dobór kolorów jest szczególnie trudny.

III. MEBLE DO SYPIALNI - jak wybrać

Misja: sypialnia zbliża się do końca. Dla wielu teraz następuje niewątpliwie najprzyjemniejsza część przedsięwzięcia. Gdy już uzbroisz się w listę, na której spisane są wymarzone meble i dodatki (i znasz ich możliwe wymiary), należy wypuścić się na poszukiwania swoich fantazji. Znajdź IDEALNE łóżko! Idealną pościel! Pomocą posłuży katalog sklepu meblowego i internet. Nie martw się: smutna prawda głosi, że jeśli wpadłeś na jakiś designerski pomysł, to z pewnością ktoś kiedyś wpadł już na to wcześniej. Szanse, że katalog zawiera Twoje wymarzone meble jest ogromna, acz oczywiście nie powinieneś się zamykać na ewentualne innowacje.

IV. Brawo! Twoja sypialnia świetny projekt.

Teraz go zrealizuj, a wszyscy goście będą Ci zazdrościć, widząc, jaki masz designerski dryg!

Zazwyczaj czytane