W wielu budynkach mieszkalnych zostały zastosowane systemy grzewcze, których zadaniem jest wyłącznie ogrzewanie pomieszczeń. Do przygotowania ciepłej wody do mycia, tzw. ciepłej wody użytkowej, niezbędny staje się osobny podgrzewacz wody. Wybór odpowiedniego rodzaju i modelu podgrzewacza ma bardzo duży wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale i na koszty eksploatacji budynku. Przedstawiamy najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę na etapie wyboru podgrzewacza wody.
Z tekstu dowiesz się:
W zależności od rodzaju nośnika energii, z jakiego korzysta podgrzewacz, możemy podzielić je na urządzenia gazowe i elektryczne. To dwie najbardziej popularne grupy, a każda z nich ma swoje zalety i określony obszar zastosowania. Zapoznaj się z nimi dzięki zestawieniu, które przygotowaliśmy we współpracy z marką Vaillant.
Gdy dom nie jest podłączony do sieci gazociągowej, pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi na myśl, jest elektryczny podgrzewacz wody. Do wyboru mamy urządzenia pojemnościowe lub przepływowe.
Jak sama nazwa wskazuje, podgrzewacze pojemnościowe pozwalają zmagazynować większą ilość ciepłej wody. Jeśli zależy Ci na dostarczeniu wody do baterii umywalkowej czy zlewozmywakowej, z której korzystasz sporadycznie, wówczas wystarczy zastosować podgrzewacz o pojemności rzędu 5–10 l. W przypadku zasilania kuchni i łazienki niezbędna jest pojemność, która zapewni swobodne napełnienie wanny czy skorzystanie z natrysku – zazwyczaj od 50 do 100 litrów.
Zaletą podgrzewaczy pojemnościowych, szczególnie tych większych, jest możliwość uzyskania wysokiego przepływu wody bez nagłego spadku jej temperatury. Nie ma więc ryzyka, że podczas korzystania z natrysku nagle spadnie temperatura wody, gdy druga osoba skorzysta z baterii zlewozmywakowej.
Wadą elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych jest z kolei długi czas podgrzewania wody, wynikający z zastosowania grzałek o niewielkiej mocy, rzędu 1000–1500 W. Czas ponownego podgrzania wody, np. po napełnieniu wanny, może wynosić nawet kilka godzin, stąd tak ważny jest prawidłowy dobór pojemności podgrzewacza.
Podgrzewacze przepływowe stosuje się zwłaszcza tam, gdzie pobór wody jest bardzo nierównomierny, często z długimi przerwami w eksploatacji, np. w domu letniskowym czy w rzadko wykorzystywanej toalecie. W takim przypadku podgrzewacz przepływowy jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie magazynuje on znacznej ilości c.w.u. Pracuje wyłącznie wtedy, gdy korzystasz z ciepłej wody. Nie ma więc ryzyka rozwoju bakterii w zbiorniku czy występowania strat ciepła.
Minusem elektrycznych podgrzewaczy przepływowych jest ich wydajność, która zależy wyłącznie od mocy urządzenia. W praktyce w prawie każdym domu można zastosować przepływowy podgrzewacz elektryczny, który zasili baterię umywalkową. Wystarczy bowiem podgrzewacz o mocy rzędu 2–4 kW.
Inaczej jest w przypadku zasilania natrysku czy napełniania wanny. Do tego celu niezbędny jest podgrzewacz o mocy co najmniej 12–18 kW. Oznacza to w większości przypadków potrzebę przebudowy instalacji elektrycznej i wystąpienia do zakładu energetycznego z wnioskiem o zwiększenie przydziału mocy.
Główną wadą elektrycznych podgrzewaczy wody jest wysoka cena wykorzystywanego przez nie nośnika energii. Niestety, cena prądu jest co najmniej 3–4 krotnie wyższa od ceny gazu ziemnego. W związku z tym, jeśli mamy możliwość skorzystania z gazu ziemnego, warto rozważyć zastosowanie gazowego podgrzewacza wody. Są to z reguły urządzenia przepływowe, ale ich moc jest znacznie wyższa od mocy typowych podgrzewaczy elektrycznych. Standardowa instalacja gazowa pozwala bowiem zasilić urządzenie gazowe o względnie wysokiej mocy.
Przykładowo: w najnowszej ofercie Vaillant pojawiły się modele podgrzewaczy gazowych atmoMAG mini 114/1 i 144/1 odpowiednio o mocy do 18 i do 23 kW. Wysoka moc pozwala uzyskać przepływ ciepłej wody w ilości do 11 lub 14 l/min. Oznacza to, że mniejszy podgrzewacz możemy wykorzystać do zasilania łazienki wyposażonej w niewielką wannę lub natrysk. Aby wyposażenie łazienki było bardziej komfortowe, warto zastosować podgrzewacz atmoMAG mini 144/1.
Urządzenia marki Vaillant zostały wyposażone w mechanizm modulacji mocy palnika w zakresie od 30 do 100%, co ułatwia regulację temperatury również w przypadku zmieniającego się przepływu wody (oczywiście w zakresie do 11 lub 14 l/min). Wstępnego ustawienia mocy i przepływu wody dokonuje się za pomocą wygodnych pokręteł, a pracę urządzenia sygnalizują diody umieszczone na eleganckiej obudowie urządzenia.
Bezpieczeństwo użytkowania
Przepływowy podgrzewacz gazowy oprócz komfortu i niskich kosztów eksploatacji musi zapewnić również bezpieczeństwo użytkowania. W tym celu podgrzewacze atmoMAG mini zostały wyposażone w potrójny system zabezpieczeń.
Kluczowa jest odpowiedzialna eksploatacja urządzenia i kontakt z serwisem w sytuacji awarii zamiast prób uruchamiania urządzenia. Pamiętaj, że chodzi o bezpieczeństwo Twojej rodziny, a niedrożny komin czy brak dopływu powietrza do spalania mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.
Ochrona środowiska
Podgrzewacze atmoMAG mini zostały wyposażone w nowoczesny palnik z intensywnym zmieszaniem gazu i powietrza oraz chłodzeniem przestrzeni płomienia. Dzięki temu udało się zredukować emisję tlenków azotu (NOx), które są m.in. przyczyną kwaśnych deszczów.
Nie zawsze możemy skorzystać z gazu ziemnego. Aby w takim przypadku ograniczyć koszty ogrzewania ciepłej wody, wygodnym rozwiązaniem może być pompa ciepła powietrze-woda typu aroSTOR. To urządzenie zaprojektowane do przygotowania ciepłej wody wykorzystuje energię odnawialną pozyskiwaną z powietrza na zewnątrz, a czasem wewnątrz budynku. Dzięki temu w skali roku koszty podgrzewania wody mogą być nawet o ⅔ niższe od kosztów eksploatacji prostego elektrycznego podgrzewacza wody.
Innym rozwiązaniem może być połączenie prostego elektrycznego podgrzewacza wody z ogniwami fotowoltaicznymi. Dzięki temu prąd niezbędny do podgrzewania wody może być pozyskiwany z własnej instalacji prosumenckiej.
Oczywiście najoszczędniejszym rozwiązaniem byłoby połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Wówczas nawet przy zastosowaniu mniejszej liczby paneli fotowoltaicznych jesteś w stanie znacznie zredukować koszty ogrzewania wody. Poznaj więcej nowoczesnych urządzeń marki Vaillant i wybierz rozwiązanie idealne dla Twojego domu.